Skocz do zawartości

Przód w Audi A4


ygrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś widział furtki w A4 to wie o czym piszę. Jak ktoś nie widział to niech sobie rzuci okiem. Krótko mówiąc jest to (dla mnie przynajmniej) tragedia. Obklejanie tego matami bez wzmocnienia mija się z celem. Najpierw trzeba by dać po całości blachę. Jednak nawet po takiej operacji, nie mam pomysłu co zrobić z dziurami na "haki" mocujące boczek. One muszą wejśc w drzwi, a pozostawienie na nie tych 10 dziur 2x5 cm jest kompletną bzdurą jeśli chodzi o stworzenie obudowy dla głośnika. Tego nawet nie można nazwać wiejskim bassreflexem :D Poza tym zależy mi na obudowie zamkniętej, której jestem fanem.

 

No i postanowiłem sobie taką obudowę zrobić. Z laminatu epoxy+szkiełko. Nigdy tego nawet nie dotykałem więc może być ciekawie :) Zacząłem od zrobienia sobie "formy wewnętrznej" tej obudowy, na która chcę nałożyć laminat i później tą foremkę z niej wydłubać. Forma z piany montażowej. Tutaj fotorelacja.

Kompromisy:

- likwidacja schowka w drzwiach i całkowicie zamknięcie go na płasko (jeszcze nie wiem jak)

- szyba nie będzie się otwierać do końca (wystaje z drzwi 10 cm)

- wycięty kawałek konstrukcji trzymającej prowadnice i napęd szyby - wg mnie bez wpływu na sztywność

- przesunięcie głośnika w stronę tyłu auta o jakies 25 cm. Wg mnie nawet to lepiej bo teraz jest permanentnie zasłaniany przez nogi, a tak będzie częściowo widoczny w okolicach połowy uda i zadarty lekko w górę.

 

Co wyszło do tej pory? Na tej fotce widać narysowany ołowkiem obwód, wokół formy. Zanużyłem ją w wiadrze napełnionym wodą do pełna i odliczyłem, że do tej lini mam już 7 litrów objętości, a więc całkiem zacnie. Nie mam niestety takiego dużego pojemnika, żeby obadać całość. Jednak jak widać, przekroczenie 10 litrów nie będzie problemem. Wręcz chcę obciąć tą wąską część, bo czuję że się napieprzę przy nakładaniu żywicy i układaniu mat szklanych, a zyskam 2-3 litry, które chyba nie będą mi potrzebne lub wręcz moga później szkodzić zamulownym basem. Widziałbym w tej obudowie jakiś szybki głośnik 13 cm z Fs około 50Hz i Vas 12 litrów (o propozycjach porozmawiamy w terminie późniejszym). Więc jeśli po obrezaniu wszystkiego z tej piany, poźniejszym wygłuszeniu obudowy od środka i wsadzeniu głośnika zostanie z tego powiedzmy realne 7 litrów, to wg mnie będzie git. Głośniki i tak będe ciął w okolicach 50-60, Hz bo coś przecież muszę zostawić na deser dla suba ;)

 

A teraz powiedzcie mi szczerze - ".....mnie doszczętnie" OR "ma to szanse powodzenia" :D

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się jedynie do jednej kwestii. Chcesz te głośniczki ciąć HPF i do tego mają to być 13. Czy w związku z powyższym potrzebne Ci aż tak idealne obudowy? Jak dla mnie przerost formy nad treścią... Po drugie przykładowo to nie otwieranie się szyby do końca jest wg mnie nie do zaakceptowanie w aucie... Czy w B6 poprawili trochę te drzwi czy taka sama kicha?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej zrobić karmniki z mdf a później zaokrąglić matą ??

można też troszkę łatwiej z mdf i laminat ... rys tak na szybko - myślę że wiadomo o co kaman ...

Zalety twarda obudowa, jest jak mocować, mniej babraniny z laminatem, osadzenie głośnika ....

http://img171.imageshack.us/img171/3678/panelsd.jpg

 

rys 1 widok z góry (lecz docelowo by było to zamknięte od góry)

rys 2 widok poziomy

 

wszystko dla zobrazowania ewentualnego pogłębienia z laminatu, którego tak na prawdę nie musi być ... dla 13 powinna starczyć sama sztywna buda ... ale lepiej jak już robić to pod 16 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się jedynie do jednej kwestii. Chcesz te głośniczki ciąć HPF i do tego mają to być 13. Czy w związku z powyższym potrzebne Ci aż tak idealne obudowy? Jak dla mnie przerost formy nad treścią...

Oczywiście że nie są mi potrzebne idealne obudowy. Ale roboty przy idealnych (jak je nazywasz) tyle samo, co przy tych nieidealnych. Więc co za różnica? Koszty te same, z grubsza szacując.

Co do 13ek, to zwłaszcza dlatego że to 13ki to chcę mieć szczelną obudowę, żeby wspomóc je w dole, czego nie można powiedzieć o nieszczelnych drzwiach które właściwie stanowią najbardziej wymagającą dla głośnika obudowę typu przegroda nieskończona.

 

Po drugie przykładowo to nie otwieranie się szyby do końca jest wg mnie nie do zaakceptowanie w aucie... Czy w B6 poprawili trochę te drzwi czy taka sama kicha?

Chyba poprawili.

Szyby kwestia gustu i tolerancji ;) Nie wiem w jakich sytuacjach (nawet awaryjnych) może mi to być potrzebne. W każdym razie jak już stworzę do końca tą formę, to rozważę jej podcięcie na szybę. Jeśli pozostanie wymagana objętość to szyba będzie wystawać tylko 2-3 cm.

 

PS. Na tej fotce widać ile szyba wystaje obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam A3 więc wiem co znaczą drzwi anty-ca ;) Dążenie do uzyskania kompletnie szczelnej obudowy w drzwiach jest moim zdaniem bez sensu. Nigdy takiej nie uda się uzyskać i nie o to chodzi w tej zabawie. Weź choćby otwory w dole drzwi, służące do odprowadzania wody - zaślepisz je i co? I zgnitek po paru tygodniach mokrej pogody. A otwory na haki przy nich to pikuś. Blachę alu łatwo można dopasować a wyniki są bdb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej zrobić karmniki z mdf a później zaokrąglić matą ??

Karmniki czyli stelaż z mdf? Nie wiem. Zacząłem tak, żeby w założeniu uzyskać jak największą objętość.

 

można też troszkę łatwiej z mdf i laminat ... rys tak na szybko - myślę że wiadomo o co kaman ...

Zalety twarda obudowa, jest jak mocować, mniej babraniny z laminatem, osadzenie głośnika ....

http://img171.imageshack.us/img171/3678/panelsd.jpg

Niestety mam na obecnym łączu bana na imageshacka :( Po powrocie do chaty sprawdzę o co cho.

 

dla 13 powinna starczyć sama sztywna buda ... ale lepiej jak już robić to pod 16 ??

Dwa powody:

- statystycznie 13ka lepiej radzi sobie w średnicy niż 16ka (ten sam producent, ta sam seria, technologia itd.)

- oryginalna dziura powstała po schowku w boczku drzwi ma około 11 cm wysokości. Bez sensu jest tam wg mnie wkładać głośnik którego 1/4 powierzchni membrany będzie napędzać... boczek. Boczka nie chcę już bardziej masakrować i wystawiać głośnika poza jego obrys.

 

Co przemawia za 16ką? Niższy Fs jak się domyślam. Ale jak nisko mam zejść z midwooferem? Do 40Hz? To co ma zagrać sub? Jedną oktawę poniżej midwoofera?

 

Mam A3 więc wiem co znaczą drzwi anty-ca ;) Dążenie do uzyskania kompletnie szczelnej obudowy w drzwiach jest moim zdaniem bez sensu. Nigdy takiej nie uda się uzyskać i nie o to chodzi w tej zabawie. Weź choćby otwory w dole drzwi, służące do odprowadzania wody - zaślepisz je i co? I zgnitek po paru tygodniach mokrej pogody. A otwory na haki przy nich to pikuś. Blachę alu łatwo można dopasować a wyniki są bdb.

Powiedzmy, że jeszcze pogodził bym się z otworami które odprowadzają ciśnienie na zewnątrz auta - czyli m.in. właśnie te odprowadzające wodę czy inne klamki. Ale te otwory które pchają powietrze do środka stanowią zwarcie akustyczne dla głośnika. Oczywiście nie takie jak głośnik w powietrzu, ale jednak jest to dziurawa obudowa.

Trochę dziwi mnie to ignorowanie tego problemu, bo wg mnie jest dużo poważniejszy i ma dużo większy wpływ na dźwięk, niż takie pierdoły jak dobór kabla sygnałowego tej czy innej Firmy, albo długość kabla pomiędzy kondensatorem, a wzmakiem (0,5 matra czy 0,3). A te tematy potrafi się wałkować na różnych forach całymi tygodniami. Poza tym czy wykonując skrzynię zamkniętą dla suba nie stajemy na łbie żeby była na maksa szczelna stosując jakieś silikony i listwy narożne, a tu w temacie wydaje się oczywistym, zjawisko jest powszechnie olewane. Tolerowalibyście w swoim subie choćby jedną dziurkę po wkręcie?

Wiem że się napierd**ę przy tym projekcie co nie miara, ale może się uda. Wolę poświęcić dużo czasu na to, niż na ciągłe wymienianie wzmakow i odtwarzaczy w poszukiwaniu nieistniejącego ideału ;) Jak one mają zagrać skoro środowisko jest zje... popsute :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy suby mają takie same parametry TS jak głośniki przeznaczone do montażu w drzwiach? Mają takie same zadania? Jeśli jesteś w stanie rozróżnić grę danego głośnika z i bez takich "dziurek" to naprawdę gratuluję słuchu :) Tu nie chodzi o wytworzenie ciśnienia ale odseparowanie fali akustycznej wytwarzanej przez tył membrany od tej wytwarzanej przez jej przód - a do tego nie trzeba super szczelnej komory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy suby mają takie same parametry TS jak głośniki przeznaczone do montażu w drzwiach?

Nie mają. Ale nie wiem jaki mam wniosek tego wyciągnąć: głośnik który ma inne parametry TS niż subwoofer może mieć nieszczelną obudowę? Chyba nie zrozumiałem.

 

Jeśli jesteś w stanie rozróżnić grę danego głośnika z i bez takich "dziurek" to naprawdę gratuluję słuchu :)

Nie wiem czy jestem w stanie. Jestem na pewno w stanie usłyszeć jak mi ktoś zatka bass reflex w obudowie. Tak czy inaczej, moja kobieca intuicja ;) podpowiada mi, że przy konstruowaniu głośników trzeba zadbać o sztywność i szczelność obudowy kolumny/głośnika.

 

Tu nie chodzi o wytworzenie ciśnienia ale odseparowanie fali akustycznej wytwarzanej przez tył membrany od tej wytwarzanej przez jej przód - a do tego nie trzeba super szczelnej komory.

Oczywiście masz rację - rzeczywiście nie trzeba komory. Są kolumny elektrostatyczne które nie mają w ogóle komory, ale też nie mają basu. Ale nawet nie chodzi o ilość basu. Kolumna zamknięta jest (dla mnie) taka zajebista, bo najwierniej oddaje transjenty. Głośnik bez poduszki powietrznej nie ma tego tłumienia. I znowu porównanie: po co kupujemy nie wiadomo jakie wzmacniacze ze współczynnikiem tłumienia ponad 1000 i dajemy kable 4 mm2 skoro obudowa efektywnie degraduje te parametry do jakiś miernych wartości poniżej 100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głośnik który ma inne parametry TS niż subwoofer może mieć nieszczelną obudowę?

 

Oczywiście. Zauważ że są np. suby które lepiej spisują się w BR a inne w CL. A głośniki free air ? Drzwi są specyficznym środowiskiem i nigdy nie będą szczelne. Myślę że producenci głośników nie są idiotami ;)

 

Jestem na pewno w stanie usłyszeć jak mi ktoś zatka bass reflex w obudowie.

 

Mylisz pojęcia. BR to BR - każdy parametr ma znaczenie.

 

po co kupujemy nie wiadomo jakie wzmacniacze ze współczynnikiem tłumienia ponad 1000 i dajemy kable 4 mm2 skoro obudowa efektywnie degraduje te parametry do jakiś miernych wartości poniżej 100?

 

Obudowa nie ma żadnego znaczenia w parametrze DF. DF jest parametrem czysto elektrycznym i moim zdaniem ma znaczenie ale w subach z racji ciężkiej, sporej membrany a nie w 13 czy 16 cm głośniczkach. Oczywiście zrobisz jak uważasz - jednak miej na uwadze że nie każdy głośnik zagra poprawnie w takich komorach ;) Parę osób już to przerabiało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa nie ma żadnego znaczenia w parametrze DF. DF jest parametrem czysto elektrycznym i moim zdaniem ma znaczenie ale w subach z racji ciężkiej, sporej membrany a nie w 13 czy 16 cm głośniczkach.

Wiem czym jest DF. Ale nie ważne czym jest tylko na co wpływa. Na tłumienność drgań membrany. Tak samo wpływa na to szczelna obudowa. I chciałem przez to napisać, że nie ma się co podniecać wysokimi DF skoro degradujemy dobrą tłumienność elektryczną przez nieszczelną obudowę. To dwie różne przyczyny, które skutkują tym samym - głośnik pobudzony do drgania nie zgasi go wystarczająco szybko żeby oddać wiernie przekaz. Dodaje coś od siebie.

 

Oczywiście zrobisz jak uważasz - jednak miej na uwadze że nie każdy głośnik zagra poprawnie w takich komorach ;) Parę osób już to przerabiało ;)

No to będziem szukać. Może wręcz wsadzę tam jakiś HiFi, a nie CA. A kto to przerabiał? Jest jakiś wątek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz powiedzcie mi szczerze - "pojebało mnie doszczętnie" OR "ma to szanse powodzenia" :D

 

Odpuść temat komór - rzeźby co nie miara, do tego manewr z przerabianiem mechnizmu szyb - tragedia.

Było kilka patentów na 16,5 w drzwiach (na 13stki imo szkoda czasu), od wyklejania boczku żywicą od wewnątrz, przez zaślepianie otworów blachą i matami + panele. Idź w jednym z tych 2 kierunków.

 

Mówi Ci to były posiadacz audi a4 i obecny a6 - w obu tych samochodach drzwi były rzeźbione własnoręcznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

degradujemy dobrą tłumienność elektryczną przez nieszczelną obudowę.

 

Nic nie degradujemy ;) Ale wiem co masz na myśli. Dobre DF pieca plus poduszka powietrzna komory niejako się "sumują" dając dobry efekt. Ale ja staram się przekazać, że w przypadku głośników w drzwiach taka szczelność nie jest wymagana - bo nie jest praktycznie do osiągnięcia. Sztywność, zlikwidowanie rezonansów własnych blach - to są główne cele. Rozproszenie fali także jest ważne. Zauważ także, żę obudowy zamknięte zwykle wygłusza się odpowiednimi materiałami ( wełna owcza, watolina itp ). A zrób taki manewr w drzwiach - zobaczysz że najprawdopodobniej z kicka nic nie zostanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi Ci to były posiadacz audi a4 i obecny a6 - w obu tych samochodach drzwi były rzeźbione własnoręcznie ;)

Na czym stanęło?

 

Nic nie degradujemy ;) Ale wiem co masz na myśli. Dobre DF pieca plus poduszka powietrzna komory niejako się "sumują" dając dobry efekt.

Dokładnie.

 

Ale ja staram się przekazać, że w przypadku głośników w drzwiach taka szczelność nie jest wymagana - bo nie jest praktycznie do osiągnięcia. Sztywność, zlikwidowanie rezonansów własnych blach - to są główne cele. Rozproszenie fali także jest ważne. Zauważ także, żę obudowy zamknięte zwykle wygłusza się odpowiednimi materiałami ( wełna owcza, watolina itp ). A zrób taki manewr w drzwiach - zobaczysz że najprawdopodobniej z kicka nic nie zostanie ;)

Domyślam się że konstruktorzy głośników przeznaczonych do CA przewidują tą aplikację i dają odpowiednio sztywniejsze zawieszenie, co może skutkować (w przypadku zahermetyzowania obudowy) taką sztywnością układu, że w ogóle basu nie wykrzesam. Możesz tutaj mieć rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odgrzebię trochę. Galeria z pierwszego posta odświeżona. Mozolnie idzie projekt, bo tylko wieczorami mogę powalczyć. Mam nadzieję że wkrótce jakieś efekty działań da się posłuchać.

Do rzeczy: Mam w końcu formę do wyłożenia włóknem. Gdzieś wyczytałem że jako spearatora (żeby laminat się nie przykleił) należy gips wysmarować wazeliną lub szarym mydłem z wodą. Wybrałem wazelinę. No i mam pytanie czy na tą wazelinę mam położyć bezpośrednio włókno szklane i nakładać żywicę? Bawił sie ktoś w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widze ze Irek nie dajesz za wygrana, co jak co ale zestawienia w klasie glosnikow do 1000 na forach zagranicznych oraz naszych ogolno muzykowych ca ha pa mowia ze glosniki domowe sa jakosciowo nie do przebicia, zestaw stx za 1000 wylozy wiekszosc zestawow do autka. Tylko wiadomo komory itd.

Glosniki scan speaka wg tego co posiadacze mowili od autka i domu graja ta sama barwa, seas to samo a ceny porownywalne.

Tez jestem fanem komorek zamknietych i czekam na Irka az skonczy i poslucham tego. Ja juz wiem czego on uzyje prawdopodobnie :)

Wg mnie kazda aplikacja ma sens, ale bezsens to komora 7l dla 16tki z ktorej ma byc bas i niewazne czy to ca czy ha. Przy odcieciu od dolu komora ma sens ale bez odpowiedniego wygrzania glosnikow oraz tlumienia to bd lipa i moze podbarwiac.

Wiec czekamy, prawdopodobnie bede mogl posluchac juz po skonczeniu bo pracujemy w jednym zakladzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie: dobrze Cie widzieć (czytać) ponownie. Życzę szybkiego powrotu do pełni sił. Z tego co widzę to masz się dobrze, skoro takie pierdoły jak CA już Cię zajmują ;) Masz neta? Widziałem się z Twoim Ojcem i mówi że wszystko w porzo. Bardzo się cieszę.

 

Tez jestem fanem komorek zamknietych i czekam na Irka az skonczy i poslucham tego. Ja juz wiem czego on uzyje prawdopodobnie :)

Wg mnie kazda aplikacja ma sens, ale bezsens to komora 7l dla 16tki z ktorej ma byc bas i niewazne czy to ca czy ha. Przy odcieciu od dolu komora ma sens ale bez odpowiedniego wygrzania glosnikow oraz tlumienia to bd lipa i moze podbarwiac.

Komorę szykuję na 13cm. Prawdopodobnie na początek będą to Visatony AL130. Komora będzie miała może nawet 10 litrów. Teoretycznie ten głośnik zagada nawet w zamkniętych 5 litrach. Zawsze można zmniejszyć objętość. Jak zrobię za małą to niestety nie balon - rozciągnąć się nie da ;)

 

Wiec czekamy, prawdopodobnie bede mogl posluchac juz po skonczeniu bo pracujemy w jednym zakladzie :)

...karnym ;D

Nie odważę się zaprezentować dopóki sam nie będę w 100% zadowolony. Poza tym w tym tempie to na gwiazdkę może się wyrobię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha :D no juz lepiej a net z komorki. Tata tez mowil ze gadal, zapomnial karty wybrac z kantyny haha!

Na gwiazdke tez mi pasuje :D osobiscie to chcialem w skrzynki zapakowac glosniki i dolozyc w aucie ale nie chcialo sie. Tak latwo sprawdzic efekt mniej wiecej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co jest z Wami (na szczęście nie wszystkimi)? Wątek jest o robieniu komór w drzwiach. Jak widzicie prace nad prototypem są dość zaawansowane, a co druga osoba radzi (tak to odbieram) żeby tego nie robić, nie kończyć, zarzucić. Na tym etapie to już byłaby czysta głupota z mojej strony. Co z Was za pasjonaci? Nie ciekawi Was jak to się rozwinie? Naprawdę tylko sztampa ma sens? Wytapetować drzwi matami i załatwione. Żeby to jeszcze były drzwi które się o to proszą, jak np w Passacie, ale te w Audi są jak sito nawet po wyklejeniu matami. Podajcie mi jakiś konkretny argument "przeciw" dotyczący jakości dźwięku jaki być może da się uzyskać wg mojego przepisu. Na razie argumentacja sceptyków jak rozumiem dotyczy ilości roboty i kombinacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w temacie może wynikać z braku doświadczenia większości ludzi z komorami. Nie ma sie co szczypać.. 95% jak nie więcej ma zwyczajnie wytłumione drzwi... Ja z zaciekawieniem obserwuję, ale osobiście obstawiam, że gra warta świeczki.. Chociażby dla własnej satysfakcji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem czy jestem w stanie. Jestem na pewno w stanie usłyszeć jak mi ktoś zatka bass reflex w obudowie. Tak czy inaczej, moja kobieca intuicja ;) podpowiada mi, że przy konstruowaniu głośników trzeba zadbać o sztywność i szczelność obudowy kolumny/głośnika.

Ja uważam podobnie choć drzwi mojego auta niewiele mają wspólnego z drzwiami audi ale z kolei nie uważam aby budowa komór była jedyną receptą na dobrze grające drzwi w audi. Może gazownik wrzuci foty a może nie, to on decyduje ale jak uważnie oglądniesz temat hehepacka to znajdziesz dwie fotki które tam wrzuciłem, tak wyglądały początki zmagań z drzwiami w a4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...