Skocz do zawartości

Jaki zestaw okablowania do wzmaka


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o porade w sprawie wyboru okablowania do wzmaka. Jest to mój pierwszy zakup więc wolałbym się poradzić. Nie chce też żadnych ultra-profesjonalnych kabli. Wzmacniacz jaki mam to blaupunkt 300w , lecz chcę zakupić troche lepszę kable z myslą o przyszłości. Cenę jak mam zamiar wydać to do 120 zł już z przesyłką, bo chce kupić przez internet. Upatrzyłem sobie trzy zestawy i proszę o pomoc który wybrać

 

1. http://allegro.pl/dietz-20mm-do-wzmacniacza-pelne-nowe-okablowanie-i1679594526.html

 

2. http://allegro.pl/przewody-kable-cca24-do-wzmacniacza-21mm2-600w-i1684530500.html

 

3. http://allegro.pl/zestaw-okablowanie-20mm2-kable-do-wzmacniacza-hit-i1677027309.html

 

Pierwszy zestaw ciekawy bo dosyc dobra firma,ale brakuje mi w tym zestawie kabla sterującego Remote bo by się przydał, lecz napisane jest że w tym zestawie chinch pełni tą funkcje , to prawda ?

Drugi trochę cena wysoka jak na budżet i firma nie wiem czy dobra.

Trzeci okazja, ale własnie zadnego info o firmie i wogole.

 

Teraz proszę o poradę który wybrać, chyba że macie jakieś lepsze swoje propozycje to chętnie obejrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak to jest ?

 

Taki cienki kabelek idący razem z chinchami ma za zadanie wyrównać ewentualną różnicę potencjałów między radiem a wzmacniaczem. Podłącza się go do obudów tych urządzeń. Oczywiście 99% procent użytkowników myśli że to remote i tak też go wykorzystuje. Przeciwskazań nie ma. Ale lepiej na zimne dmuchać i pociągnąć osobne remote w postaci jednej żyły linki 0.5 , 0.75 czy 1.5 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo po prostu moge dokupić drugi kabel rca ?

 

A jeszcze jedno pytanie co do tych kabli Dietza. Jak jest ten kabelek remote dołączony do tego chincha ? Czy da rade go np rozdzielić i puścić osobno ? Bo z uwagi na cene wolałbym te Dietza..

 

Ogólnie to dzięki za porady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki cienki kabelek idący razem z chinchami ma za zadanie wyrównać ewentualną różnicę potencjałów między radiem a wzmacniaczem. Podłącza się go do obudów tych urządzeń. Oczywiście 99% procent użytkowników myśli że to remote i tak też go wykorzystuje. Przeciwskazań nie ma. Ale lepiej na zimne dmuchać i pociągnąć osobne remote w postaci jednej żyły linki 0.5 , 0.75 czy 1.5 mm .

 

 

No to dałeś mi do myślenia...O jaką różnicę potencjałów Ci chodzi ? Ja uzywam jako remote właśnie tego kabelka który jest wtopiony w chinche i nie wiem teraz czy go odłączyć czy nie, żadnych szumów, trzasków u siebie nie mam.

U mnie od wzmaka idą 2 pary takich samych chinchy, więc może z jednej pary ten cienki kabelek bym użył jako remote a z drugiej pary do wyrównania tych potencjałów, jak sądzisz waski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma jeszcze ten kabelek remote razem z sygnałówkami połączony ? i jak to się sprawdza ? Wszystko ok ? Bo wolałbym zestaw ten Dietza bo dużo tańszy.

 

Zresztą gdyby nawet były jakieś zakłócenia albo coś to chyba ten kabelek remote dołączony można odpiąc , zaizolować i zostawić a puścić osobny kabelek w razie czego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kabelek jest zatopiony w izolacji miedzy dwoma "żyłami" kabla RCA. Jeśli go rozdzielić to kabel "rozpadnie" się nam na dwie osobne "żyły" RCA.

 

No to dałeś mi do myślenia...O jaką różnicę potencjałów Ci chodzi ? Ja uzywam jako remote właśnie tego kabelka który jest wtopiony w chinche i nie wiem teraz czy go odłączyć czy nie, żadnych szumów, trzasków u siebie nie mam.

U mnie od wzmaka idą 2 pary takich samych chinchy, więc może z jednej pary ten cienki kabelek bym użył jako remote a z drugiej pary do wyrównania tych potencjałów, jak sądzisz waski ?

 

 

Wyobraź sobie taką sytuację - Radio zasilane jest z oryginalnej instalacji, do wzmacniacza w bagażniku idzie kabel plusowy z akumulatora. Masa wzięta z punktu masowego np. w bagażniku. Na zasilaniu radia występuje 12V. Wzmacniacz jest nieco większym obciążeniem więc "wymusza" w swoich przewodach zasilających przepływ prądu o "wysokim" natężeniu. Każdy przewód i każde połączenie ma pewną rezystancję. Z prawa Ohma wynika że im większy prąd przy danej rezystancji, tym spadek napięcia większy. Spadek ten zwiększa się także ze wzrostem tej rezystancji. Stąd też może wystąpić sytuacja, że na kablu zasilającym wzmacniacz lub na słabej masie wystąpi spadek napięcia i zamiast 12V będziemy mieć 11. A więc na radiu potencjał miedzy masą a plusem wynosi 12V a na wzmacniaczu 11V. To jest ta różnica potencjałów. Prąd ma to do siebie, że będzie próbował wyrównać tą różnice - a czym są połączone radio i wzmacniacz prócz zasilania? A no przewodami sygnałowymi. Prąd popłynie ich masą powodując indukowanie się w nich zakłóceń. Gdy połączymy obudowy radia i wzmacniacza dodatkowym przewodem, w zależności od konstrukcji radia i wzmacniacza, przejmie on część lub całość tego prądu wyrównawczego na siebie. Oczywiście sytuacja taka może wystąpić ale nie musi, mogą powstać zakłócenia ale nie muszą - zależnie od wielu czynników. Zaleca się wspólny punkt masowy dla wszystkich urządzeń w torze - np. masa brana tylko z akumulatora. Ale i to nie zawsze gwarantuje efekt. Stąd wykorzystanie tego przewodu jako "wyrównawczego". Czy w Waszej instalacji istnieje równica potencjałów można łatwo sprawdzić mając voltomierz - jedną jego sondę przykładacie do masy wzmacniacza a drugą do masy radia. Włączacie sprzęt, ustawiacie wysoki poziom głośności przy np. muzyce z mocnym, wyrazistym basem i obserwujecie wskazania - każda odchyłka od zera to różnica potencjałów, potencjalnie "szkodliwa". W najgorszym wypadku może ona prowadzić do uszkodzenia obwodów masy RCA w radiu ( zastanawialiście się kiedyś, czemu "zabrania się" odłączania kabli RCA przy włączonym sprzęcie ? ;) )

 

 

Ufff ;) NicNieWiem - teraz proponuję zmianę nick'a :cwaniak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaznaczyłem bardzo ważnej kwestii - by taka różnica potencjałów wystąpiła, musi być jakiś kłopot z "tradycyjną masą" - spadek napięcia na kablu masowym, duża rezystancja połączeń ( np. źle przygotowany punkt masowy, źle wybrany, słabo skręcone połaczenie itp ). Im mocniejszy mamy sprzęt, pobierający sporo prądu, tym mniejsze zaniedbania powodują problemy ( mniejsze rezystancje itp. )

 

Czyli znakiem tego z jednej pary RCA wykorzystam ten cienki kabelek jako Remote a z drugiej pary do wyrównania tych potencjałów i powinno być ok.

 

Oczywiście można tak zrobić. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaznaczyłem bardzo ważnej kwestii - by taka różnica potencjałów wystąpiła, musi być jakiś kłopot z "tradycyjną masą" - spadek napięcia na kablu masowym, duża rezystancja połączeń ( np. źle przygotowany punkt masowy, źle wybrany, słabo skręcone połaczenie itp ). Im mocniejszy mamy sprzęt, pobierający sporo prądu, tym mniejsze zaniedbania powodują problemy ( mniejsze rezystancje itp. )

 

 

 

Oczywiście można tak zrobić. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie.

 

W swojej instalacji nie słysze żadnych szumów, trzasków czyli z masą nie ma problemu ale dla świętego spokoju połacze radio ze wzmakiem tak jak napisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem informacji na temat trzasków przy wyłączaniu radia i trafiłem na ten temat. Tak się składa, ze mam zestaw kabli Dietz i właśnie ten cienki przewód przy RCA został u mnie wykorzystany jako remote jednak mam problem po wyłączeniu radia słuchać trzask w głośnikach. Czy problem może tkwić właśnie w takim podłączeniu? Masę mam pociągniętą z punktu masowego w bagażniku gdzie podpięte są masy prawdopodobnie oświetlenia. Żadnym innych zakłóceń nie ma tylko słuchać pojedynczy trzask po wyłączeniu radia. Ciągnąć osoby przewód jako remote czy przyczyny szukać gdzieś indziej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnąć osoby przewód jako remote czy przyczyny szukać gdzieś indziej?

 

Weź jakiś przewód, obojętnie jaki i jak gruby, połącz obudowę wzmacniacza z obudową radia i sam się przekonasz. Wina może leżeć po stronie wzmacniacza ale spróbować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręciłem przewód do obudowy wzmaka oraz radia i niestety bez zmian. Mówisz, ze to może być wina wzmaka? Bo nie wiem czy szukać dalej przyczyny czy po prostu się przyzwyczaić do tego trzasku po wyłączeniu? Jeśli to ma znaczenie wzmak to Caliber CA440 zmostkowany napędza Morel Tempo 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...