Skocz do zawartości

Czy nie spale wzmacniacza ?


ciaputek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Posiadam radyjko Alpine CDA-9855 a wczoraj nabylem audisona VR404XR i teraz pluje sobie w brode ze nie przeczytalem dokladnie obu instrukcji (a w sumie instrukcji wzmacniacza), dzisiaj zrobilem to na spokojnie i moim oczom ukazal sie las krzyzy - otóż we wspomnianych instrukcjach widnieje :

 

Alpine : Maximum pre-output Voltage : 4 V @ 10 kohms

Audison : Input sensivity (regulowane pokretlem) 0,15V-1,5V RMS @15 kohms

 

i teraz tak wg mojej prostej glowy oba parametry dotycza tego samego , oczywistym jest za wysokie napiecie z radia na wzmacniacz (co wg mojego rozumku moze wzmacniacz spalic) , ALE w radiu napiecie opisane jest wartoscia maksymalna natomiast we wzmaku RMS , zgaduje tez ze to napiecie z radia wyjdzie tylko przy maks poziomie glosnosci ktorej uzywac nie zamierzam jednak nie chce sie ciagle zastanawiac czy nie jest za glosno i czy zaraz cos sie nie sfajczy. Dlatego tez pytanie do was czy jest ryzyko ? Czy moge to psokojnie podlaczyc czy sprzedaje wzmacniacz - z radiem rozstawac sie nie zamierzam

 

Bede wdzieczny za odpowiedzi ,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok robie sie spokojniejszy :)

 

piotrekzx6r jeszcze mam do ciebie pytanie - troche w innym kierunku (może głupie) bo w gałeczkach nie mam pokrętła opisanego GAIN jak w morde strzelil , czy te funkcje pełni pokretlo opisane jako input sensitivity (0,15V-1,5 V) ? I wówczas 0,15 to byłoby maksymalne wzmocnienie a 1,5 minimalne ? intrukcja jak dla mnie nie jest jednoznaczna cyt : " LEVELS: Left and Right level control of LO-Pass / HI-Pass chcannels. Sensitivity is between 0,15 to 1,5 Volts"

 

Dzieki za pomoc

 

staram sie logicznie myslec ale jes to moj pierwszy wzmacniacz i nie chce nic popsuc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam faktycznie nie jest oznaczone gain tylko level. Mój błąd :zawstydzony: To są te dwa potencjometry na dole. Input sensitivity to jak się nie mylę jest przełącznik (nie pokrętło) i ustaw na low czyli tak aby głośniki grały ciszej. Wtedy minimalnym wzmocnieniem będzie 1,5V. Tylko tak jak piszę nie jestem pewien, bo dawno to regulowałem i nie pamiętam jak tam jest oznaczone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ( laika ) po tym jak oglądałem mnóstwo zdjęć różnych wzmacniaczy to gain i input sensitivity to to samo bo zazwyczaj na popularnych i prostych wzmacniaczach jest do ustawiania czułość wejścia na dane kanały i filtry . Więc ją bym ustawił input sensitivity na 1.5 V a jeśli chcesz spokojnie spać ;) bez obawy że podczas grania nie uszkodzisz głośników zniekształceniami i masz kasę to zmien wzmacniacz (dużo dobrych starych wzmacniaczy na input sensitivity do 2V - audio art, sony xm, czarne alpine 3... ) na wzmacniacz który ma większy zakres regulacji gain-a. Ale jak widzisz dużo ludzi ma taki układ jak ty i nic się nie dzieje jak używasz go z "głową" . Tylko nie wiem czy ma znaczenie ile kohm ma wyjście i wejście to mnie ciekawi ale na to musiał by odpowiedzieć ktoś z większym zakresem wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...