Skocz do zawartości

Trzeszczące głośniki


Xman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem nowy na tym forum.

Chciałbym przedstawić wam, mój problem, otóż oto mój sprzęt jaki posiadam w samochodzie:

Radio: Clarion DB178RMP 4x50W, (wiek radia, ok 3 latek,

Głośniki przód: Hertz DSK 130, moc rms 60W,

Wzmacniacz: Magnat 22HQ,

Skrzynia: Magnat B33.

Skrzynia podłączona do wzmacniacza na mostku.

 

A teraz, opiszę swój problem. Otóż, gdy volume podniosę na 25, głośniki trzeszczą i radio się wyłącza, po czym znów startuje. Na początku przy głośności powyżej 25, głośniki trzeszczały przy włączonej skrzyni, jednak gdy "fader" ustawiłem tylko na przód, głośniki na takiej samej mocy vol. grały normalnie (nie trzeszczały).

Już od dwóch dni, niestety, i na wyłączonej skrzyni i przy tej samej głośności (vol. 25) trzeszczą.

Odpiąłem, od akumulatora wzmacniacz, sprawdziłem wszystkie styki, zaizolowałem je na nowo i niestety nic to nie pomogło.

Dodam, że głośniki są nowe, tak samo wzmacniacz i skrzynia (mają ok 3 tygodni).

Co może być tego przyczyną? W jaki sposób mogę sprawdzić, czy wszystko jest ok?

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz subwoofer, podgłośnij na 25 i zobacz czy radio sie wylącza. Ogolnie głośniki zapewne trzeszcza teraz przy 25 bo sie zawieszenie wygrzało i głośnik sie przesterowuje. Na poczatku tego nie miałeś bo głośnik byl jeszcze niewygrzany i zawieszenie sztywne - nie pozwalało na słyszalny przester.

Co do samego wylaczajacego sie radia to moze byc lichy przewod doprowadzajacy napiecie do radia / wzmacniacza napiecie spada i sprzet sie wylacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o wymianę kabla idącego do radia? Czy może kable idące od akumulatora do wzmacniacza?

gregor10 na odłączonym wzmacniaczu od akumulatora, tylko trzeszczą a radio działa normalnie.

 

A przewody jakie pociągnąłem do wzmacniacza są następującej grubości:

Zasilający: 5,5 mm2

Uziemienie: 5,5 mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przewody jakie pociągnąłem do wzmacniacza są następującej grubości:

Zasilający: 5,5 mm2

Uziemienie: 5,5 mm2.

Jego parametry:

 

Tryby pracy 2 kanały

Moc RMS: 2x 55 W / 1x 160 W 4 Ohm / 2x 75 W 2 Ohm

 

Ja bym dał jakieś 20-25mm2 (będzie z zapasem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od kabli. Koszt niewielki, a może diametralnie pomóc. Jeśli nawet się okaże, że to nie kable (w co wątpię), to grubsze/ lepsze druty na pewno nie zginą :)

 

Żebyś tylko nie kupił jakiegoś gówna z alle typu pieździng, czy inny super hiper mega zestaw przewodów CA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :) Jak zakupię, i podłączę to napiszę, czy nadal trzeszczą te głośniki.

A właśnie, nie napisałem, ze te głośniki co trzeszczą są w drzwiach. A pod wzmacniacz mam podpięty tylko sub na mostku. Ale to chyba nie ma różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 lata temu też miałem taki problem z radiem alpine IDA-x311r, miałem podpięte pod nie 4 głośniki JBL GTO 5x7 60w rms jeden. Nie miałem kasy na wzmaka i trochę jeżdziłem z głośnikami podpiętymi do radia, po ok 2tyg, radio zaczęło się ostro grzać i samo się resetowało, potem nastąpił przester. Zareagowałem i nie włączałem radia dopóki nie zakupiłem pieca. Problem ustąpił po podłączeniu głośników do wzmaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te głośniki co ja mam nie są wcale takie mocne. radio mam 4x50W a głośniki 60W jeden.

Mam jeszcze takie pytanko, bo wszystko zakładałem sam, czy jest jakaś zależność, pomiędzy wzmacniaczem a radiem? Znaczy się, jedno z drugim jest w jakiś sposób połączone? Bo pod wzmacniacz, od radia idą do wzmacniacza takie kable, auto antenna oraz czincze.

To jakoś współreaguje między sobą? Radio, też daje jakieś napięcie na skrzynię?

 

Wiem pewnie, że zadaje pytania jak 2 latek, ale nie znam sie zbytnio na elektryce i wszystkich tych powiązaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radio mam 4x50W a głośniki 60W jeden

 

Radio ma tak naprawdę 20-30W RMS a nie 50. Radio jest połączone kablami sygnałowymi (chinche) lewy i prawy kanał. Twoję radio ma 1 wyjście RCA na wzmacniacz, więc możesz podłączyć wzmacniacz 2-kanałowy, albo kupić rozdzielacz sygnału i podłączyć 4-kanałowy. Do wzmacniacza od radia podłączasz jeszcze niebieski kabelek rem- Remote, służy on do tego żeby włączać i wyłączać wzmacniacz razem z radiem. Radio może sterować subem i głośnikami jak takową opcję posiada. :) Ale z tego co wyczytałem to Twoje radio tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no fakt, ta moc to pewnie maksymalna moc radia. Ciągle o tym zapominam :zawstydzony: .

Dziękuje, po raz kolejny za uświadomienie :) Może, te głośniki są za mocne do tego radyjka, też tak może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno, pewni głupie pytanie, ale cóż zrobić. Podłączyłem swoje stare głośniki standardowe, które były już w autku, i okazało się, ze na nich nic nie trzeszczy i wszystko śmiga ładnie. Czy to znaczy, że te Hertz'e są za mocne do mojego radyjka?

Czy mógłbym je podpiąć do wzmacniacza, na którym mam już podpiętą skrzynię? Czy raczej nie ma takiej możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno, pewni głupie pytanie, ale cóż zrobić. Podłączyłem swoje stare głośniki standardowe, które były już w autku, i okazało się, ze na nich nic nie trzeszczy i wszystko śmiga ładnie. Czy to znaczy, że te Hertz'e są za mocne do mojego radyjka?

tu juz sobie odpowiedziales na pytanie, hertze skrzypia gdyz koncowka z radia ich nie wysterowuje pomimo iz nie sa duzej mocy. moja rada to sprzedaj magniota i szukaj old 4 kanalowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...