Skocz do zawartości

Mata wygłuszająca za głośnik. Warto ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dużymi krokami zbliżam się do montażu wygłuszenia drzwi i głośników w nich. Chcę wszytko zrobić kompleksowo tzn. za jednym razem wykleić drzwi matami,poprowadzić przewody i zamontować głośniki, tak żeby już tego nie rozbierać i nie robić poprawek.

 

 

W ofertach sklepów CA pojawiają się maty dedykowane specjalnie za głośnik poniżej opisy z przykładowych aukcji.

 

 

STP CRYSTAL zbudowane jest z trzech warstw. Jest elastyczne i w składzie posiada poliuretan oraz bitumik. Jest bardzo prosty w użyciu ponieważ jest samoprzylepny i bez problemu da się go zamontować w drzwiach. W znaczący sposób poprawia granie głośników w drzwiach. Idealnie absorbuje ciśnienie wydobywające się z tylnej strony membrany. Eliminuje rezonanse i przedźwięki dobywające się z drzwi.

 

Dynaxorb Speaker Pak eliminuje odbijanie fal tylnej strony membrany i zniekształcenia, które przebarwiają, zmieniają dźwięk. Zniekształcenia tylnej strony membrany są powszechnym problemem wszystkich głośników. Pojawiają się wtedy, kiedy głośnik wysyła ten sam dźwięk do przodu i do tyłu. Jeżeli dźwięk jest wysyłany do tyłu to fala energii odbija się od obudowy i powraca do membrany. Powracanie fali wpływa negatywnie na zdolność głośnika do prawidłowego działania. Dynaxorb eliminuje fale odbite przy użyciu SONIC STEALTH TECHNOLOGY. Dynaxorb absorbuje, rozprasza i łagodzi energię dźwiękową skierowaną na niego. Usunięcie zakłóceń tylnej strony membrany umożliwia każdemu głośnikowi odtworzenie najlepszego dźwięku, jaki jest w

stanie wytworzyć.

 

 

 

I moje pytanie czy jest sens zakupu takich "specjalnych" mat czy np. kupić jedną piankową matę i wykleić nią miejsce za głośnikiem w celu zmniejszenia fali odbicia od poszycia zewnętrznego drzwi.Kto ma ten patent lub coś podobnego zastosował niech się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak bardzo chcesz rozproszyć fale, to zrób za głośnikiem takie frędzelki z końcówek maty, które Ci zostaną po robocie drzwi;)

 

Dobra ekonomiczna myśl, ale ciężko mi to sobie wyobrazić,masz na myśli przyklejenie wąskich pasków/skrawków na właściwa matę ?

 

Znalazł byś jakieś foto poglądowe ?

Edytowane przez patrik2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz instrukcja;P

Nie bardzo chce mi się gdzieś szukać, ale jak Ci zostaną jakieś takie śmieszne kawałeczki maty, to wykorzystaj je do tego:D

jeśli masz pasek maty i jego końce przykleisz na mniejszej odległości, niż ma ją sam pasek, to powstaną Ci takie wałki z tej maty w ilości i wysokości jaką chcesz. Tylko nie pytaj, jaką wysokość zastosować :zawstydzony:

 

A jednak znalazłem;P

http://i826.photobucket.com/albums/zz182/TomoMadej/DSCN2235.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za glosnikiem nakleilem po sztuce dynaxorb i nic , dodalem jeszcze po sztuce i nic ,zostaly mi 2 sztuki moge odsprzedac za polowe ceny ;)raczej to nic nie daje ,przynajmniej nie slychac zadnej rooznicy , moze w subwooferze ale juz zaniechalem testowania ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że stosowanie takich mat ma sens jeśli drzwi wpadają w rezonans przy "jakiejś" częstotliwości, i jest konieczność wyeliminowania tego, ale wtedy trzeba by bylo policzyć jakiej głębokości i szerokości mają być rowki na tej macie aby osiągnąć tłumienie przy pożądanej częstotliwości. Wychodzę z założenia że moje myślenie jest z grubsza błędne bo nie jestem specem w tej dziedzinie, może ktoś będzie w stanie rozwinąć moją myśl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie, prawe drzwi wygłuszane z 2 miesiące temu, na zewnętrzne poszycie dekarka z castoramy, w kilku miejscach po 2 warstwy, miejsce za głośnikiem wyklejone dodatkowo GMS-022 ( 10mm pianka ), wewnętrzna strona STP GOLD, i tapicerka wyklejona również GMS ( 5, albo 6 mm ). Lewa strona robiona całkiem niedawno, (jakoś nie miałem czasu i auto więcej na warsztacie stało niż jeździło) Zewnętrzna i wew. strona STP GOLD za głośnikiem nie dałem nic więcej, oczywiście wszystkie cięgna oklejone parciakiem. Efekt ? Lewa strona przy nutach do testowania subów napierd*** jak zła (Raczej zamek, napewno nie przewody i blacha), prawa strona zdecydowanie lepiej. Przymierzam się ciągle to sprawdzenia dlaczego jest takowa różnica, ale nie zdziwi mnie fakt jak będzie to robota GMS-a za głośnikiem...

 

W pierwszej kolejności wykleje lewą strone również i dam znać jaki efekt.

ps. auto pug 406 woofery dls ur6 ( na dystansach oczywiście )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dołożę swoje trzy grosze.

Wnętrze drzwi (poza STP Vibroplast i Dynamatem) wykleiłem swego czasu pianką STP Splen.

Nie mogłem dojść do ładu z ciągle pojawiającym się buczeniem i rezonansami, w wielu punktach pasma przetwarzanego przez woofer.

Przyczyną okazał się być właśnie Splen. Pozbycie się go w znacznym stopniu wyeliminowało niepożądane efekty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...