Skocz do zawartości

ROVER 75 - Budowa car-audio


oSA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w końcu przyszedł czas na moje pierwsze pytanie.

 

Tak więc nastąpił czas na kompletowaniu sprzętu CA. Auto jakim do tego dysponuje to Rover 75 sedan.

Myślałem żeby na początku zrobić tylko przednie drzwi, wytłumienie, nowe okablowanie do głośników, nowe zasilanie do wzmaka.

 

Obecne radio to Pioneer DEH-3300UB. Dopiero przy zakupie bassu i wzmaka będę je wymieniał...

 

Całość wygląda mniej więcej tak...

* Wytłumienie:

 

[ DRZWI ] przód

- DYNAMAT Extreme 319zł

- gąbka akustyczna 150zł

 

 

* Głośniki:

 

[ PRZÓD ] 2-drożny

 

- FOCAL 165 KR 1299zł

- MOREL Dotech Ovation 6 1349zł

- DEGO SP-650 989zł

 

* Wzmacniacze:

 

[PRZÓD ] 2-drożny

- ESX - mam do kupenia dobrą używkę, ale obecnie nie pamiętam modelu 900zł

- JL AUDIO Wzmacniacz - Slash 300/2 2 x 150@4 1.5-4 OHM 1599zł

- Rockford Fosgate Power T400-2 2 x 120@4 1499zł

- Rockford Fosgate P400-2 2 x 100@4 1099zł

- STEG QM120.2x 2 x 120@4 1449zł

 

* Kable:

 

[ ZASILANIE ]

- 2 x 35mm - wydaję mi się, żę będzie w sam raz z lekkim zapasem

 

[ SYGNAŁ ] - Radio -> Wzmacniacz

- JL Audio - XA-BLUAIC4-18 5 metrów 439zł

- DLS SL 5 PRO - 5 metrów 259zł

 

[ SYGNAŁ ] - Wzmacniacz -> Głośnik

- aj nie wiem...

 

Do tego zestawu kondensator jest zbędny... Ale przy zakupie skrzynki i wzmaka będę od razu montował... Tak 2F chyba będą OK, DIETZ lub Hifonics.

 

Podłogę, bagażnik, dach będę wytłumiał przed zakupem bassu. Wtedy też będę robił całe okablowanie do 3 wzmacniaczy w bagażniku, głośników przód, tył [nie wiem czy założe] i bass.

 

DEGO SP-650 słyszałem i bardzo mi się podobało brzmienie. Nie wiem jak jest z FOCAL'em lub MOREL'em.

Montaż głośników z przodu myślałem zrobić w oryginalnych miejscach.

 

Całość będzie wykonywana w pewnej firmie w ZG. No pewnie ja też coś pogrzebie.

 

Lubię dobrą jakość, ale nie bardzo znam się na CA.

 

A co mi jeszcze powiecie na tematy systemu 3-drożnego? Warto? Mam małe zestawienie co mnie interesuje...

 

To na razie tyle... Czekam na waszą opinie i sugestie.

 

Dzięki z góry za poświęcony czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- gąbka akustyczna 150zł

Nie wiem co to za gąbka ale jak na same drzwi to bez sensu ładować tyle kasy na jakąś gąbkę. No i przede wszystkim do czego ona miałaby służyć?

 

- FOCAL 165 KR 1299zł

- MOREL Dotech Ovation 6 1349zł

- DEGO SP-650 989zł

Tutaj ja nic nie będę sugerował bo same głośniki nie grają. Zależy pod czym słyszałeś te Dego bo zależnie od radia i wzmacniacza efekt może być różny. Dlatego ciężko coś dobrać tak w ciemno jeśli chodzi o zestaw przedni i wzmacniacz.

 

- ESX - mam do kupenia dobrą używkę, ale obecnie nie pamiętam modelu 900zł

Zależy jaki to model. Bo niektóre były świetne a niektóre troszkę mniej świetne ;)

 

co mi jeszcze powiecie na tematy systemu 3-drożnego? Warto? Mam małe zestawienie co mnie interesuje...

Wydaje mi się że na początek lepiej dać sobie spokój z trzema drogami. Więcej roboty. Do tego napisałeś że głośniki w oryginalne miejsca. 3way już tak nie zrobisz. Gdzie chcesz montować tweeter? Nie kojarzę gdzie w R75 on się znajduje.

 

[ SYGNAŁ ] - Radio -> Wzmacniacz

- JL Audio - XA-BLUAIC4-18 5 metrów 439zł

- DLS SL 5 PRO - 5 metrów 259zł

O JL nic nie wiem. DLS to dobry kabel. Żadna rewelacja ale też żadne badziewie.

 

[ SYGNAŁ ] - Wzmacniacz -> Głośnik

- aj nie wiem...

W kablach dawno nie siedziałem ale ważne by była to czysta miedź od jakiegoś sprawdzonego producenta i przekrój 1,5-2mm^2.

 

Do tego zestawu kondensator jest zbędny... Ale przy zakupie skrzynki i wzmaka będę od razu montował... Tak 2F chyba będą OK, DIETZ lub Hifonics.

1F spokojnie wystarczy, rozejrzał bym się za DLS`em bo są to szybkie kondki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma w jakiej będę to robił to Auto-muza.pl

 

Dziękuje za informacje na temat CARMANII na PW. Czytałem o ich wyczynach...

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

- gąbka akustyczna 150zł

 

Nie wiem co to za gąbka ale jak na same drzwi to bez sensu ładować tyle kasy na jakąś gąbkę. No i przede wszystkim do czego ona miałaby służyć?

 

Gąbką chciałem wykleić wewnętrzną stronę plastiku od tapicerki. Po to by nic mi nie brzęczało.

 

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

- FOCAL 165 KR 1299zł

- MOREL Dotech Ovation 6 1349zł

- DEGO SP-650 989zł

 

Tutaj ja nic nie będę sugerował bo same głośniki nie grają. Zależy pod czym słyszałeś te Dego bo zależnie od radia i wzmacniacza efekt może być różny. Dlatego ciężko coś dobrać tak w ciemno jeśli chodzi o zestaw przedni i wzmacniacz.

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

- ESX - mam do kupenia dobrą używkę, ale obecnie nie pamiętam modelu 900zł

 

Zależy jaki to model. Bo niektóre były świetne a niektóre troszkę mniej świetne ;)

 

Te DEGO SP-650 chodziły na tym ESX. Koleś w sklepie zachwalał tą używkę. Jakiś tam mega dobry model. Radio miał chyba ALPINE.

Modelu nie pamiętam...

Chyba zostanę przy tych DEGO SP-650, ale to się jeszcze zobaczy...

 

Ja szczerze powiem nie mam żadnego typu radia jakie bym chciał.

 

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

co mi jeszcze powiecie na tematy systemu 3-drożnego? Warto? Mam małe zestawienie co mnie interesuje...

 

Wydaje mi się że na początek lepiej dać sobie spokój z trzema drogami. Więcej roboty. Do tego napisałeś że głośniki w oryginalne miejsca. 3way już tak nie zrobisz. Gdzie chcesz montować tweeter? Nie kojarzę gdzie w R75 on się znajduje.

 

Co do systemu 3-drożnego. Myślałem o przerobieniu boczków w drzwiach [mid + bass] lub w słupkach [hi + mid].

Tylko czy przy tym systemie będzie naprawdę, aż taka różnica? Koszty wiadomo większe... A czas mam na zrobienie całości.

 

W R75 tweeter jest z przodu w rogu przy lusterku.

 

Tak to wygląda:

http://i.imgur.com/EDf8I.jpg

 

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

[ SYGNAŁ ] - Radio -> Wzmacniacz

- JL Audio - XA-BLUAIC4-18 5 metrów 439zł

- DLS SL 5 PRO - 5 metrów 259zł

 

O JL nic nie wiem. DLS to dobry kabel. Żadna rewelacja ale też żadne badziewie.

 

Co do kabli jestem totalnie zielony :) Tak strzelałem :)

 

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 13:41 napisał

Do tego zestawu kondensator jest zbędny... Ale przy zakupie skrzynki i wzmaka będę od razu montował... Tak 2F chyba będą OK, DIETZ lub Hifonics.

 

1F spokojnie wystarczy, rozejrzał bym się za DLS`em bo są to szybkie kondki.

 

Kondensator 1F do samego przodu montować? Czy chodzi Ci o bagażnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąbką chciałem wykleić wewnętrzną stronę plastiku od tapicerki. Po to by nic mi nie brzęczało.

Spoko. 150zł na taką gąbkę to dużo kasy. Jak u siebie robiłem to opakowanie gąbki STP kosztowało ok 60zł i zużyłem jej niecałą paczkę na parę drzwi. Nie pamiętam nazwy.

 

Te DEGO SP-650 chodziły na tym ESX. Koleś w sklepie zachwalał tą używkę. Jakiś tam mega dobry model. Radio miał chyba ALPINE.

Ciekawe co to za model. Ale skoro zestawienie ESX + Dego Ci podeszło to po małej linii oporu można to skopiować. Może wyjść lepiej albo gorzej. Zasady nie ma ale jako taki fundament będzie bo jeszcze radio do zmiany.

 

Co do systemu 3-drożnego. Myślałem o przerobieniu boczków w drzwiach [mid + bass] lub w słupkach [hi + mid].

Tylko czy przy tym systemie będzie naprawdę, aż taka różnica? Koszty wiadomo większe... A czas mam na zrobienie całości.

 

W R75 tweeter jest z przodu w rogu przy lusterku.

Na początek wydaje mi się że dwie drogi będą lepsze. Może uda Ci się odsłuchać kilka fajnie zrobionych dwóch i trzech dróg, zagłębisz też jak ten system można by było zbudować bo to nie tylko kwestia czy 2way czy 3way. Troszkę więcej rzeczy na to się składa by uzyskać dobry efekt.

Jak włożysz tweeter w ori miejsce to troszkę na tym możesz stracić z rozmieszczeniem sceny no ale nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.

 

Kondensator 1F do samego przodu montować? Czy chodzi Ci o bagażnik?

Ja mam na cały system 0,5F przód + sub i jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 17:43 napisał

Gąbką chciałem wykleić wewnętrzną stronę plastiku od tapicerki. Po to by nic mi nie brzęczało.

 

Spoko. 150zł na taką gąbkę to dużo kasy. Jak u siebie robiłem to opakowanie gąbki STP kosztowało ok 60zł i zużyłem jej niecałą paczkę na parę drzwi. Nie pamiętam nazwy.

 

Pomyślę jeszcze nad tym i zobaczymy co tam dokładnie wyjdzie. Cenę też trochę zawyżyłem... Nie znam dokładnej.

 

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 17:43 napisał

Te DEGO SP-650 chodziły na tym ESX. Koleś w sklepie zachwalał tą używkę. Jakiś tam mega dobry model. Radio miał chyba ALPINE.

 

Ciekawe co to za model. Ale skoro zestawienie ESX + Dego Ci podeszło to po małej linii oporu można to skopiować. Może wyjść lepiej albo gorzej. Zasady nie ma ale jako taki fundament będzie bo jeszcze radio do zmiany.

 

A jakie radia brać pod uwagę? Jest sens kupowania używanego?

Myślałem o tym z wysuwanym ekranem. Np. Alpine IVA-D106R.

 

No to postanowione! System będzie 2-drożny. Wiem, że te tweetery kiepsko są umiejscowione, ale może da się zrobić przeróbkę... Jeszcze zobaczę.

 

A pozostałem głośniki w jakiej konfiguracji ze wzmakami byście polecali? Chociaż te DEGO mi pasują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to postanowione! System będzie 2-drożny. Wiem, że te tweetery kiepsko są umiejscowione, ale może da się zrobić przeróbkę... Jeszcze zobaczę.

Kolego ja mam rovera416 tam sa tak samo usadowione twitery jak u Ciebie i jutro podesle ci kilka zdjęć jak to przerobiłem kierunkowo z twiterami viba :) może coś Ci to pomoże :cwaniak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik oSA dnia 30 marzec 2011 - 20:27 napisał

 

No to postanowione! System będzie 2-drożny. Wiem, że te tweetery kiepsko są umiejscowione, ale może da się zrobić przeróbkę... Jeszcze zobaczę.

 

Kolego ja mam rovera416 tam sa tak samo usadowione twitery jak u Ciebie i jutro podesle ci kilka zdjęć jak to przerobiłem kierunkowo z twiterami viba :) może coś Ci to pomoże :cwaniak:

 

Dzięki Wielkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi zrób porządnie , tweeter jak najbardziej wystarczy umiescic w trójkącie.

W temacie dot. mojej omegi też najdziesz foto tweetera zabudowanego w trójkąt.

 

 

Zaczynaj od 2 way. Wiem ze panuje moda na 3 drogi ale to naprawde nie jest taka bułka z masłem jak wydaje się większości...

 

Swoja drogą jeszcze pół roku temu temat 3 dróg pojawiał sie czasami, teraz nagle każdy czuje sie na siłach to okiełznać...

 

Bez problemu da sie zrobic 2 drogi które będa zadowalać. Nie pchaj se od razu na głeboką wode. Co prawda uparciuchów nie da sie przekonac ale polecam pojezdzić po spotach i przekonac sie ze i 2 drogi potrafia grac znakomicie, niejednokrotnie lepiej niż 3 wrzucone na pałe...

 

Znam r75 i to co tam jest seryjnie to masakra... Działaj działaj...

 

A może wziałbyś sprawy w swoje ręce?

Tematów dot. wytłumiania jest tu dużo, nie jest to trudne...

Może nie warto płacić za coś co możesz zrobić sam, idzie wiosna, jest cieplutko nic tylko grzebac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynaj od 2 way. Wiem ze panuje moda na 3 drogi ale to naprawde nie jest taka bułka z masłem jak wydaje się większości...

Popieram. Znam po trosze elektronikę i dwie drogi zajmą mi jeszcze trochę czasu i wiem, że w trzy raczej prędko nie pójdę, bo to kilka razy trudniejsze niż dwie i raczej dla starych zjadaczy fal dźwiękowych z zapleczem sporej wiedzy. Jeśli dopiero zaczynasz, to nie osiągniesz na trzech więcej niż na dwóch i jeszcze przy tym nic się nie nauczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak dzisiaj znalazlem te zdjecia :zdziwko: reszta to juz tylko czarna farba strukturalna :wink2: mam nadzieje że się przyda :wink:

 

Dzięki na pewno się przyda :)

 

Drzwi zrób porządnie , tweeter jak najbardziej wystarczy umiescic w trójkącie.

W temacie dot. mojej omegi też najdziesz foto tweetera zabudowanego w trójkąt.

 

 

Zaczynaj od 2 way. Wiem ze panuje moda na 3 drogi ale to naprawde nie jest taka bułka z masłem jak wydaje się większości...

 

Swoja drogą jeszcze pół roku temu temat 3 dróg pojawiał sie czasami, teraz nagle każdy czuje sie na siłach to okiełznać...

 

Bez problemu da sie zrobic 2 drogi które będa zadowalać. Nie pchaj se od razu na głeboką wode. Co prawda uparciuchów nie da sie przekonac ale polecam pojezdzić po spotach i przekonac sie ze i 2 drogi potrafia grac znakomicie, niejednokrotnie lepiej niż 3 wrzucone na pałe...

 

Znam r75 i to co tam jest seryjnie to masakra... Działaj działaj...

 

A może wziałbyś sprawy w swoje ręce?

Tematów dot. wytłumiania jest tu dużo, nie jest to trudne...

Może nie warto płacić za coś co możesz zrobić sam, idzie wiosna, jest cieplutko nic tylko grzebac :)

 

Drzwi będziemy robić naprawdę starannie i dokładnie. Dla mnie to bardzo ważne! Z tweeterami jeszcze pomyślę co i jak, ale prawdopodobnie przerobie te trójkąty.

 

System będzie 2-drożny i na pewno mi wystarczy!

 

Co do roboty samemu... Wolę nie! Kiedyś to robiłem i był jakiś problem z szybą elektryczną. A tak zrobimy to razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roboty samemu... Wolę nie!

Spróbuj jednak samemu. Ja robiłem po raz pierwszy u siebie. Mam dosyć nowe auto naszpikowane elektroniką. Sam wytłumiłem drzwi, zamontowałem dystanse, rozebrałem cale auto do gołej blachy i położyłem na nowo instalacje elektryczną, sygnałową i głośnikową.

 

Wiadomo, ze nie jest to bułka z masłem, ale za to satysfakcja z własnej wykonanej roboty - niesamowita :super:

Aha, i całość wykonałem bez użycia prądu i tylko z latarką ledową :hurra:

 

Poza tym, zaoszczędzone pieniążki możesz przeznaczyć na zakup płyt CD z muzyką albo na kolejny sprzęt :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam rovera416 tam sa tak samo usadowione twitery jak u Ciebie

W R400 jest to bardzo złe miejsce. Akustyka tego wnętrza nie pozwala zrobić dobrej sceny w 3way a co mówić w 2way i tweeterze w trójkącie.

 

Intryguje mnie ten ESX za 9 stówek.

 

Jaki dokładnie to model?

Mnie właśnie też ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie na obecną chwile muszę zakupić jak najszybciej radio... W między czasie zrobię wytłumienie drzwi i po tym zakupię głośniki na przód i wzmacniacz :)

 

Co do radia to myślałem o ALIPNE IVA-D106R. Chyba, że polecicie coś innego... Na radiach nie bardzo się znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

no ja też jestem ciekaw czy właściciel w ogóle jeszcze o tym temacie pamięta

pewnie wzial sie chlopina za wytlumianie drzwi:) i zapomnial na chwile o forum,pewnie zaraz pojawi sie w dziale "instalacje", a tak poza to radzill bym ci "osa" cisnac chlopakow z lubuskiego na jakiegos spota(bo strasznie ciezko im to idzie:)) albo sam sie z kims umow na priv i posluchaj jak to gra u innych, na pewno duzo Ci to da, a swoja droga moze sam sie do Ciebie odezwe w maju bo bede w maju w okolicach ZG.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni jego post w temacie: Napisano 01 kwiecień 2011 - 10:13

 

Ostatnie logowanie: Ostatnio: 07 sie 2012 12:48

 

Więc nie sądzę, aby to była chwila zapomnienia przy tłumieniu drzwi, to już przeszło 2 lata :) a szkoda, bo projekt faktycznie interesujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...