Skocz do zawartości

Emphaser EG12


stochus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mógłby mi ktoś w wolnym czasie sprawdzić projekt skrzynki? Chcę się upewnić :) Śmiem twierdzić, że wychodzi 40L@40hz(liniowa chatka :D)

 

http://img823.imageshack.us/img823/862/beztytuuinv.th.jpg

 

2cm ścianka, na obrazku uwzględniam wymiary wewnętrzne.

 

wymiary do pocięcia:

-wlot, 25x41(2) 28x41(2)

-tył 84x41

-bok 35x41(2)

-dół/góra 88x35

-przód 78x41

 

Z góry dziękuję za pomoc :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że apetyt na bas rośnie w miarę grania, a skrzynka narysowana przeze mnie powyżej dusi moje przetworniki basu- sięgam po radę do Was :) Teraz wychodzi ok. 37L na komorę, myślę żeby zrobić coś 45-60L@40Hz... Co Wy na to? Ma mieć pierdniecie :D (Tylko, żeby nie pozbawić ich całkowicie kontroli zbyt dużą objętością) Podpowiedzcie jaki nowy domek zbudować.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik ma mały xmax więc powietrza nie pompuje dużo i 10cm powinno wystarczyć, ale i tak najpewniejsza jest szczelinówka, bo możesz dać port jaki tylko chcesz i być pewnym na 100%

 

37L to stanowczo za mało do tego głośnika, nie dziwne że grał bez życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik ma mały xmax więc powietrza nie pompuje dużo i 10cm powinno wystarczyć, ale i tak najpewniejsza jest szczelinówka, bo możesz dać port jaki tylko chcesz i być pewnym na 100%

A czego niby masz być pewny 100%? Czy wiesz, że umiejscowienie portu obok ścianki obudowy(a więc m.in. zbudowanie szczelinówki gdzie jedna ścianka portu to też ścianka obudowy) powoduje zmianę strojenia o kilka Hz?

 

Poza tym, jak już Mastah22 wspomniał, zwykła rura jest wygodniejsza, bo w każdej chwili ją wyciągniesz i skrócisz ew. przedłużysz PCV kanalizacyjną

 

Kolejna sprawa, że mniej problemów ze świstami itp. jest z okrągłego tunelu o tej samej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak jak mówicie... :) Około 60L na komorę i dwie rury kanalizacyjne

Wczoraj na Krzywej wyplułem 137,3db, tyle, że z płytki którą widziałem pierwszy raz na oczy. Uważam, że da się powyżej 140db wypluć :) w tej budzie na pewno się duszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelinówka daje ogromną możliwość konfiguracji portu, a z portem okrągłym czasem jest ciężko pownieważ musiałby być bardzo długi. Tutaj akurat strojenie można zrobić wysoko czyli na 40-45hz więc okrągły będzie krótki i nie ma ku temu przeciwwskazań.

 

ja zawsze przed finalnym sklejeniem szczelinówki deseczki portu przykręcam wkrętami i mocuję kapką kleju, w razie czego można w ciągu 10 min wymienić deseczkę na dłuższą lub krótszą i zmienić strojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelinówka daje ogromną możliwość konfiguracji portu, a z portem okrągłym czasem jest ciężko pownieważ musiałby być bardzo długi. Tutaj akurat strojenie można zrobić wysoko czyli na 40-45hz więc okrągły będzie krótki i nie ma ku temu przeciwwskazań.

A czym szczelina będzie się różnić od zwykłego tunelu okrągłego jeśli powierzchnia obu portów będzie taka sama? Bo jak dla mnie długość wychodzi ta sama.

 

ja zawsze przed finalnym sklejeniem szczelinówki deseczki portu przykręcam wkrętami i mocuję kapką kleju, w razie czego można w ciągu 10 min wymienić deseczkę na dłuższą lub krótszą i zmienić strojenie.

A co w momencie jak po tygodniu wymyślisz, żeby zmienić strojenie, bo osłuchałeś się już z daną konfiguracją? W przypadku tunelu okrągłego po prostu wyciągasz go, skracasz i wkładasz z powrotem, ew. przedłużasz tunel rurą PCV. W przypadku szczeliny musisz rozmontować skrzynkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac fakt że wiekszość programów zasugeruje jak koledze wyzej 3cm szerokosci szczeliny... Poznej placz ze sa świsty...

 

Po stokroć wygoniej jest z portem okrągłym, w tej chwili o rózne średnice nie klopot a durna pcv dwostepna wszedzie...

 

No i spieprzyć szczeline to moment, dużo mniejsze prawdopodobienstwo świstów jest z tunelu okrągłęgo, no ale ie wystarczy go wrzucić z 5m do skrzyni, warto go zamocować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, uparłem się na szczelinę na początku, ale po co się męczyć, jak można wygodniej stroić okrągłym okrągłym :)

Czyli 60L będzie ok? Bo co do projektu myślałem, żeby zrobić skrzynie zamkniętą 2x65L np. potem wyciąć otwory na br i wtedy poszaleć(obstawiam 40-45hz max) Nie lubię za niskiego basu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się określiłem, sory :)

Postaram się wytłumaczyć lepiej- ostatnio kolega odpalił mi 2x12 jakieś infinity strojone na 30hz- nie podobało mi się brzmienie.

Lubię bardziej "agresywne" strojenie. Wiadomo, że za wysoko też nie... Dlatego piszę 40-45hz, chociaż wiadomo, że dużo zależy od przetwornika.

 

p.s. Nie chcę wchodzić z Tobą w dyskusję, bo wiem, że zmiażdżysz i wciśniesz w ziemię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...