Skocz do zawartości

"grubość" skrzyni


brykAs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebuję zrobić płaską skrzynie basową pod głośnik μ-Dimension RM 210 SL.

 

jaka może być minimalna odległość pomiędzy magnesem głośnika a tylną ścianką skrzyni ?

idealnie dla mnie by było aby się stykały ale nie wiem czy będzie to miało negatywny wpływ na jakość dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby się nie stykały bo tylna ściana może rezonować i uderzać o nadbiegunnik powodując nieprzyjemne efekty dźwiękowe, poza tym z tego co widzę nadbiegunnik w tym głośniku jest wentylowany i radziłbym zostawić tam tyle miejsca ile średnicy ma otwór w nadbiegunniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chće zabudować głośnik w podłodze gdzie mam około 10cm luzu. nie mam możliwości dać pochyłej ścianki ale może podniosę całą podłogę o 2-3 cm.

 

ew. gdzieś widziałem takie kwadratowe maty wygłuszające które nakleja się bezpośrednio za głośnikami. miało by to sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i działa... ale na pewno nie w zakresie częstotliwości w jakich pracuje subwoofer, więc jest to bez sensu.

Masz prawdopodobnie rację, testowałem dego w dwóch skrzynkach po 15 litrów sztuka - jedna z pochyloną przednią, druga prostopadłościan i żadnej różnicy nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawdopodobnie rację, testowałem dego w dwóch skrzynkach po 15 litrów sztuka - jedna z pochyloną przednią, druga prostopadłościan i żadnej różnicy nie zauważyłem.

 

Masz rację, jest naprawdę niewiele głośników w których tylna prostopadła ściana może powodować, że część fali przez niego generowanej odbija się od tej ściany i uderza w membranę. Są to między innymi z tych co mam/miałem Aliante . Można sprawdzić przyglądając się na zdjęciu dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje że u-D RM 210 SL nie jest jednym z nich :)

 

Chyba w ograniczonym zakresie jest. Dokładnie chodzi o otwór centralny przez który fala skierowana jest prostopadle do membrany.

Zbyt bliskie umieszczenie prostopadłej tylnej ścianki może spowodować odbicie się fali od ściany skrzyni i trafienie (najczęściej pośrednio) w membranę.

Można raczej temu łatwo zaradzić stosując za głośnikiem "piramidki" lub stożek.

Na takiej samej zasadzie w niektórych subwooferach domowych przy skierowaniu głośnika prostopadle do podłoża stosuje się podstawę z kierownicą fali, który kierunkuje fale na boki. :zawstydzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...