Skocz do zawartości

Czy skrzynka moze sie zwezac?


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat. Przenioslem Suba "do kabiny" - w sensie w podlokietnik tylnej kanapy, ale od strony wnetrza kabiny miast od strony kufra.

Poszla za tym (gabaryty) zmiana typu skrzynki z BR na klozeta.

 

Brak mi zejscia. Chce wrocic do BR, ale rowniez grajacego w kabinie.

Wymyslilem sobie skrzynke, ktorej czesc bedzie w kabinie, a czesc w kufrze. Bedzie miala forme "lezacego podlokietnika", w ktorym na przedniej scianie (okolo 26/26cm) bedzie glosnik celujacy pomiedzy przednie fotele, w gornej zas bedzie BR celujacy w dach.

 

Minimalna szerokosc i wysokosc skrzynki (sr. otw. montazowego suba + scianki) to 26,5 cm, ale przez "dziure na narty" (bez niszczenia kanapy) przejdzie tylko 23 cm.

 

 

Czy w ogole taki ksztalt skrzyni (w formie kwadratowego rekawa na modle "tuby") sie nadaje?

 

Czy w obec "waskiego gardla na narty" dwie sciany moga sie lekko schodzic ku sobie? (z 26,5 cm do 23cm na dlugosci okolo 50cm)

(Z tego co mi wiadomo "zwezanie sie za glosnikiem" powiedzmy glebokiego dystansu w drzwiach nie jest wskazane.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć bass w srodku to robisz skrzynie z pochyłą scianką z tyłu, tak aby idealnie dolegała całą powierzchnią do oparcia siedzenia.

Odznaczasz przez przelotke na narty jej kształt i wstawiasz w tym polu port bass reflex. Czy to szczelinowy czy to rurowy i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć bass w srodku to robisz skrzynie z pochyłą scianką z tyłu, tak aby idealnie dolegała całą powierzchnią do oparcia siedzenia.

Odznaczasz przez przelotke na narty jej kształt i wstawiasz w tym polu port bass reflex. Czy to szczelinowy czy to rurowy i po sprawie.

 

 

Taka skrzynia byla moim pierwszym projektem - i glosnik i port graja w ta dziure. Teraz chce to co opisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli port będzie wentylowany do kabiny a nie do bagażnika ( a z tego co zrozumiałem z twojego posta to będzie) to nie widzę problemów z taką konstrukcją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a czy dobrze mysle, ze jesli skrzynka mialaby 46l (odliczajac juz glosnik) to szczelinowka o szer. 24cm i wys. 3cm, majaca stroic na 26Hz musialaby miec ~62,3cm ???

 

Czy taki waski port (3x24cm)ma sens, czy moze lepiej udezyc w DLS Flexi??

Czy sa jakies argumenty mowiace o wyzszosci zastosowania portu szczelinowego nad rurkowym?

(Dodam, ze jesli port bylby ze sczeliny to jego ujscie byloby na przedniej scianie zaraz obok glosnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a czy dobrze mysle, ze jesli skrzynka mialaby 46l (odliczajac juz glosnik) to szczelinowka o szer. 24cm i wys. 3cm, majaca stroic na 26Hz musialaby miec ~62,3cm ???

 

Czy taki waski port (3x24cm)ma sens, czy moze lepiej udezyc w DLS Flexi??

Czy sa jakies argumenty mowiace o wyzszosci zastosowania portu szczelinowego nad rurkowym?

(Dodam, ze jesli port bylby ze sczeliny to jego ujscie byloby na przedniej scianie zaraz obok glosnika)

Zacząłbym od zmiany strojenia na ok 30-35Hz - port osiąga maksymalne SPL w dolnej oktawie pracy skrzyni więc biorąc pod uwagę duże ilości powietrza, jakie trzeba "przerzucić" aby uzyskać odpowiedni poziom SPL w tym zakresie, będzie to prowadzić do dużych prędkości powietrza w porcie. Po prostu uważam, że taka kompaktowa dość skrzynia bo 45l to nie jest dużo nie zagra z odpowiednim autorytetem przy tak niskich częst. Ja skrzynie ok 45l stroje na ok 35Hz i jestem zadowolony z rezultatów - być może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w temacie swoich rezultatów. Kolejną sprawą jest przebieg impedancji - jak wiadomo przy częst. rezonansowej obudowy ta jest najniższa, dochodzą do tego minimalne wychylenia membrany i może się okazać, że głośnik tego nie przetrwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od zmiany strojenia na ok 30-35Hz - port osiąga maksymalne SPL w dolnej oktawie pracy skrzyni więc biorąc pod uwagę duże ilości powietrza, jakie trzeba "przerzucić" aby uzyskać odpowiedni poziom SPL w tym zakresie, będzie to prowadzić do dużych prędkości powietrza w porcie. Po prostu uważam, że taka kompaktowa dość skrzynia bo 45l to nie jest dużo nie zagra z odpowiednim autorytetem przy tak niskich częst. Ja skrzynie ok 45l stroje na ok 35Hz i jestem zadowolony z rezultatów - być może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w temacie swoich rezultatów. Kolejną sprawą jest przebieg impedancji - jak wiadomo przy częst. rezonansowej obudowy ta jest najniższa, dochodzą do tego minimalne wychylenia membrany i może się okazać, że głośnik tego nie przetrwa :)

 

 

Glosnik to W10GTI. Producent zaleca 50l 25Hz - jak sobie "modeluje" w WinISD to strojenie 35Hz spowoduje straszne podbicie.

Od glosnika chcialbym jak najbardziej liniowego grania w zakresie 25-50Hz

 

EDIT:

Dodam, ze (skoro jedna 50l juz mam) moge zwiekszyc objetosc pudla.

Edytowane przez coobah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glosnik to W10GTI. Producent zaleca 50l 25Hz - jak sobie "modeluje" w WinISD to strojenie 35Hz spowoduje straszne podbicie.

Od glosnika chcialbym jak najbardziej liniowego grania w zakresie 25-50Hz

Zgadza się, takie są zalecenia producenta. Zauważ natomiast, że pow. portu zasugerowana przez JBL to ok 182cm2 a w twoim projekcie to 72cm2.

W10GTI ma Sd na poziomie 330cm2 czyli proponowany port ma ok. 55% pow. membrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, takie są zalecenia producenta. Zauważ natomiast, że pow. portu zasugerowana przez JBL to ok 182cm2 a w twoim projekcie to 72cm2.

W10GTI ma Sd na poziomie 330cm2 czyli proponowany port ma ok. 55% pow. membrany.

 

Wnioskuje, ze mowimy o powierzchni przekroju portu.

 

 

Czy w takim razie port o sr. 7cm i dlugosci okolo 33cm mogl (w mojej pierwszej BR skrzyni 50l/25Hz) byc powodem slabej wydajnosci w nizszych rejestrach, czy raczej poprostu slyszalbym "furkot"?

 

Czy wykombinowanie portu o wiekszej powierzchni zalatwi wiec sprawe i uczyni 50l najlepsza z opcji?

 

Co da zwiekszenie objetosci skrzyni poza ew. lepszym zejsciem? (chodzi mi glownie o negatywne efekty)

 

Czy moge w pewien sposob utozsamiac parametr "group delay" z "szybkoscia" glosnika / mozliwoscia latwiejszego zgrania go z zestawem przednim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmniejszaniu pow. portu ma miejsce zwiększanie prędkości powietrza w jego wnętrzu.

Sądzę, że JBL nie bez powodu podaje takie, a nie inne wymiary :)

Skoro chcesz konstruować skrzynie o parametrach podanych przez producenta starałbym się na twoim miejscu zbliżyć do sugerowanej pow. portu.

Przykładowo Digital Designs sugeruje 16 cali kwadrat na każdą stopę sześcienną pojemności skrzyni.

Czy 50l będzie najlepszą opcją? Tego nie wiem.

Powiększenie obj. zwiększy efektywność obudowy w niższych rejestrach a to poprawi "zejście".

Mimo to nie skupiałbym się tak skrupulatnie nad utrzymaniem strojenia na poziomie 25Hz.

W przypadku karoserii zamkniętej w grę wchodzi wzmocnienie kabinowe o stromości ok 12dB/Oct zaczynające się (w zależności od rozmiarów kabiny) od ok. 70Hz, co stanowi ...hm... "przeciwwagę" dla opadającej po pkt. Fb char. skrzyni BR.

Dochodzi to tego kwestia ilości materiału muzycznego przekazywanego w pasmie 20-30Hz, którego de facto w znacznej większości muzyki jest mało.

Group delay warto utrzymywać na niskim poziomie, natomiast wg. mnie kluczowym czynnikiem jest możliwie łagodny i spójny przebieg char. fazowej układu oraz odpowiednio zaakcentowany midbass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...