Skocz do zawartości

cda-9855r+JL slash 505/5+JBL c608 gti+ focal utopia27wx


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zgromadziłem sobie taki sprzęcik:

-Alpine Cda-9855r

-JL Audio slash 505/5 (przód 2x100w rms+tył 2x25w rms+sub 1x250 rms)

-JBL c608 gti (przód)

- Focal utopia 27wx (sub)

- Drzwi wygłuszone, głośniki na dystansach, tweetery na słupkach

 

A teraz przejdę do meritum sprawy - nie jestem zadowolony z grania mojego przedniego zastawu jbl - chodzi mi tu głównie o wysokie tony ( potrafią nieźle sypnąć piachem). Mam zamiar wymienić tweetety z zestawu przedniego na morele supremo piccolo i podłączyć wofery jbl i tweetery morel aktywnie.

W związku z tym zamierzeniem mam kilka pytań do doświadczonych w CA forumowiczów:

1) mam wzmacniacz 5 kanałowy i do podłączenia tweeterów chciałem wykorzystać 2 kanały, które mają po 25w rms - czy ta moc wystarczy na morele?

2) na jakich częstotliwościach i jakim zboczu ustawić zwrotnice w radiu, żeby nie zrobić kuku głośnikom (chodzi mi o granice w jakich mogę się poruszać bez obawy , że coś spi....)

3) i ostatnie pytanie, które właściwie powinno być pierwszym - czy mój pomysł modyfikacji powinien poprawić jakość dźwięku czy raczej biorąc pod uwagę resztę podzespołów to droga w "las"

Edytowane przez paczkowskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. FS x2 przy cięciu 12dB to taka bezpieczna norma ale czy to będzie "to" to już trzeba nausznie stwierdzić .

 

PS: jak masz już GTI na pokładzie to najpierw pobaw się na nich "w aktywkę" , bo jak coś pójdzie nie tak , to uchronisz późniejsze Morele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze Ci nawet te jbl'e starczą jak sie pobawisz :P

Owe morele mają niski FS, więc można je dosyć nisko "bezpiecznie" ciąć. Ale też nie przesadzaj tweeter bardziej obciążony przez większy zakres przetwarzania częstotliwości zmienia niekorzystnie swoją grę - przynajmniej tak jest u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego tak strzelilem na "oko" 2500Hz cięcie bo to taka "uniwersalna" (wiem wiem nie ma nic uniwersalnego w CA :D ) gdzie najczęsciej to cięcie jest konsensusem między zbyt niskim i zbyt wysokim cięciem, ale i tak nic nie zastąpi tego jak sie człowiek sam pobawi i zobaczy co mu pasuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że całość gra "pod podziałem" aktywnym.

Jak tniesz te tweetery tzn. częst. i stromość zbocza?

Jak są nakierowane?

Co do twojego pytania nr 3 - sądzę, że twoje problemy wynikają z ehm... "suboptymalnego" strojenia i .... ale o tym później :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że całość gra "pod podziałem" aktywnym.

Jak tniesz te tweetery tzn. częst. i stromość zbocza?

Jak są nakierowane?

Co do twojego pytania nr 3 - sądzę, że twoje problemy wynikają z ehm... "suboptymalnego" strojenia i .... ale o tym później :)

 

 

obecnie posiadam takie ustawienia, które według mojego gustu są optymalne dla jbl - jednak to nadal piaszczenie.

tweetery na słupkach skierowane na lusterko wsteczne.

post-5150-062066700 1293362314_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem czy takie optymalne???? jak dla mnie to dziwne. Za wysoko tniesz suba LPF'em, HPF woofer od dołu tez kiepawo (za wysoko), tweeter tez powyzej 3,2 i to jeszcze 12db/okt....... dziwnie, jakos tak bez pomyslunku

W takim razie zapodaj przykładowe ustawienia, to je wypróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub LPF 63Hz 24Oct, woofery HPF 80Hz 12Oct LPF 2kHz 12Oct, tweetery HPF 2.5kHz 24oct ... i tymi wartosciami bym sie nieco pobawil...

kurde co majster, to inna koncepcja - apropos nie będzie "dziury" między 2kHz wofera a 2,5kHz tweetera

 

jak to właściwie jest - częstotliwości krańcowe danego głośnika powinny się nakładać?,łączyć? czy ma zostać przerwa (dziura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też obiło się o uszy czytając fora,że cda -9855r gra "środkiem i górą" za wysoko. Biorąc to pod uwagę i celowo zostawiając dziurę tak naprawdę można by wyrównać pasmo, skoro oryginalnie w tych radiach na tych częstotliwościach jest górka. Tak to łopatologicznie staram się zrozumieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrociłbym uwagę też na to że to co sobie ustalicie na tym radiu, niekoniecznie musi się pokrywać z rzeczywistym cięciem.

 

Dokładnie tak jak zauważył Stefan właśnie to chodziło po głowie , bo wiesz "piaszczenie" jak się inaczej tnie niż ta Twoja częstotliwość jakoś nie bardzo mi się w głowie mieści ;)

Znaczyło by to że nawet zakup Picolo i ucięcie inaczej wiązało by się z piaszczeniem pod tym radiem :przestraszony:

 

Co do aktywki z 9855 nie mogę się wiarygodnie wypowiedzieć , bo takowej nie miałem ale 9833(35) nie piaszczy (sprawdzałem na 4 różnych klasowo tweeterach). To jak to tnie pasmo to już wiem że wyświetlacz sobie , a "real" sobie ;) Przez to tak jak przy ustawianiu czasówek na wyświetlacz patrzę tylko jak zapisuję program w radiu :cwaniak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorkiem zabrałem się za grzebanie w radyjku i ustawiłem crossover wedle zaleceń forumowiczów i jest słyszalna poprawa - ale w niektórych utworach szczególnie na nagrywanych płytach audio cd występują jeszcze drażliwe dla ucha momenty. Tak więc jbl wyleci pewnie z mojego samochodu , chociaż wofery z tego zestawu uważam za bardzo udane - kopią basem, a i średnica płynie z nich bardzo ładna. Kupię jednak piccolo i zobaczę czy warte są swej ceny, jak się sprawdzą to może poeksperymentuje jeszcze z woferami - coś bardziej delikatnego bardziej jakościowego niż mocowego.

Jak miałby ktoś chęć to niech podpowie co mogłoby ładnie współgrać z piccolo. Trochę naczytałem się już na forach o woferkach ale najlepiej jak wypowiadają ludzie, którzy mieli już do czynienia z konkretnymi modelami.

Edytowane przez paczkowskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...