Skocz do zawartości

Teoria, a praktyka.


Qbex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Przeglądając informacje odnośnie radioodtwarzaczy natknąłem się na woltaż RCA. Niby im większe napięcie tym dokładniejszy, lepszy sygnał dostaje wzmacniacz, co przekłada się oczywiście na lepszą finalną jakość dźwięku. Jak bardzo istotny jest to parametr dla dźwięku ? (zakładając instalację składającą się ze wzmacniacza i zestawu odseparowanego). Nie popadając w skrajności, czy system z radiem o niższym woltażu bardzo odstaje od systemu z podobnie wyposażonym radiem z wyższym woltażem ?. Pytam ponieważ zamierzam kupić radioodtwarzacz z myślą o rozbudowie systemu o wzmacniacz i zestaw odseparowany. Jeśli ma to dosyć istotny wpływ na dźwięk, to chciałbym przy okazji zapytać które radio używane z USB, z napięciem 4V byście polecali w kwocie 400-500 zł (jeśli można za tyle takie dostać ;)) z gałką oraz z przyciskami zmiany utworu z lewej strony, gdzieś obok gałki. Wpadło mi w oko kilka modeli Pioneera, mianowicie modele: DEH P7000UB, DEH P7900UB - są droższe niż zakładany budżet, ale może trafię coś na niemieckim ebay lub poczekam aż stracą na wartości, do wiosny jest jeszcze trochę czasu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poprzednik prawi :super:

Robiłem kilka doświadczeń z jednostkami staerującymi i sporo takich których poziom RCA wynosił jakieś 1 V "złoił" :rotfl: nawet takie z wartością ...bodaj 8 V .

Nie jest to jednoznaczne kryterium "dobroci" :rotfl: radia .

 

Jak miałbym "przebierać" wybrałbym np. któregoś z JVC miałem i szczerze polecam , sporo ludzi gani pajonery* :rotfl: raczej coś w tym tkwi.

Ale to tylko ...mój punkt widzenia.

* wszystkich posiadaczy (dobrych) Pioneerów proszę o...daleko idącą powściągliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co mówią Fubu Wasylwek i Waski.

Tylko jako wisienkę na torcie dodam, że im bardziej pójdziesz w wyższy voltaż RCA, tym bardziej w przyszłości będziesz musiał patrzeć przy zakupie wzmacniacza na jego czułość voltażową gaina , tak aby wystarczyło regulacji na wzmaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe napięcie sygnału, to wyższy współczynnik SNR (Signal to Noise Ratio), czyli współczynnik sygnału do szumu. W zasadzie to wszystko.

 

jego czułość voltażową gaina

Bardzo ciekawa nazwa.

 

Oczywiście konfrontacja radioodtwarzacza 1V czy 4V byłaby na miejscu ale tylko wtedy, gdy reszta radia byłaby identyczna (cały tor sygnałowy). Tymczasem każdy producent ma swoje rozwiązania, swoje procesory dźwięku, inaczej rozwiązane prowadzenie masy, ekranowanie radia i inne rzeczy o których sami nie mamy pojęcia, a mają znacznie większy wpływ na jakość sygnału niż samo napięcie wyjściowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi sie zdaje to napiecie RCA nie tyle wplywa na sam dzwiek co na filtrowanie zaklocen ktore moze zbierac przewod sygnalowy?

Czyli koniec końców, mniej zakłóceń = lepszy dźwięk ? ;)

Robiłem kilka doświadczeń z jednostkami staerującymi i sporo takich których poziom RCA wynosił jakieś 1 V "złoił" nawet takie z wartością ...bodaj 8 V .

Takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)

Jak miałbym "przebierać" wybrałbym np. któregoś z JVC miałem i szczerze polecam , sporo ludzi gani pajonery* raczej coś w tym tkwi.

Ale to tylko ...mój punkt widzenia.

Skoro woltaż nie jest aż tak ważny, to miałem jakiś czas temu na oku Kenwooda KDC-5047U. Co do marki JVC to wpadł mi w oko model JVC KD-R811. Oba modele przekraczają budżet ale są nowe, myślę, że używane zmieszczą się w budżecie, teraz pytanie które ;).

Reszcie dziękuję za posty i chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie. Czy wyżej wymienione radioodtwarzacze mają możliwość cięcia częstotliwości na wzmacniaczu, czy będę musiał to zrobić bezpośrednio przy wzmacniaczu. Mam nadzieje, że nie pokręciłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o aktywna zwrotnice ? Czy tylko filtry HP i LP ?

No właśnie nie wiem za bardzo o co, ale chyba o filtry. Gdzieś wyczytałem, chyba nawet na tym forum, że w celu kalibracji zestawu można/należy pociąć odpowiednie częstotliwości, a nie wszystkie radia taką funkcje posiadają :niepewny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , wiec po kolei - zwrotnice aktywna wykozystujesz Jesli chcesz zrezygnować ze zwrotnic pasywnych które producent dolancza do zestawu głośników. Czyli Podlaczasz tweetery pod dwa kanały wzmacniacza i ustawiasz ich częstotliwość na np 2.5 kHz w gore z odpowiednia stromoscia cięcia. Woofery Podlaczasz pod dwa kolejne kanały i No utawiasz od 2.5 kHz w dół . Daje to duże możliwości ale wymaga czasu, ucha i wiedzy. Same filtry wykozystujesz by np " przyciac " woofer od dołu by nie męczyć go niskimi czestotliwosciami których nie potrafi odtworzyć - np 80Hz w gore. Zwykle filtry HP i LP dostępne są we wzmacniaczach. Co do radia to musisz sprawdzić w manualu lub opisie czy posiadają procesor DSP lub active crossover oraz conajmniej 3 pary RCA Jesli Ci zależy na aktywce . Jesli nie - zrobisz co trzeba na wzmacniaczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...