Skocz do zawartości

Bandpass 4th i 6th - różnice w brzmieniu


invalid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę ...kombinowałem.

Ale zawsze poległem .

Z dobrze zrobionego BP będzie totalne zejście :ok: .

Do 6th wypada stosować głośnik o dobroci Qts do 0,5 do 4th o wartości powyżej 0,5 .

Ale mówię od razu NIGDY nie uda Ci się "wstrzelić" z budą i wylotami za pierwszym podejściem :( .

To droga przez mękę jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krypton 12"

Z 4 Ohm

Qms 9,45

Qes 0,41

Qts 0,39

Fs 37 Hz

Vas 30 L

Mms 191 g

Cms 100 µm/N

BL 17 Tm

SPL 95,5 dB

P 1000 Watt RMS

X-max 17 mm

 

Pod niego chcę zrobić BP, producent podaje litraż i strojenie dla obu BP, ale nie wiem na co się zdecydować. AS w serii ładuje go do 6th.

Edytowane przez invalid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 TH to absolutny mocarz, jeżeli chodzi o powiew basu. W końcu masz dwie komory BR, każdą mozesz wystroić na ile chcesz ( są jednak pewne granice )

Była to tak duża skrzynia, że miałem ją tylko przez pare dni.Projekt pionka 3004 spl, w takim 6th, który zmodziłem po wielu obliczeniach i poprawkach.

Żaden BR się do tego niestety nie ima :), ale o znośnej szybkości grania też nie można mówić :(

Edytowane przez Karolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakładać nowego tematu i tu spytam :)

 

Jeśli mamy buczydło z dwoma głosnikami i wspolny port BR to to jest obojętne czy bedzie ten port blizej jednego z głosników ? Założmy robimy skrzynkę z portem szczelinowym to moge zrobić po prostu po np prawej stronie jeden port ? czy musi to być symetrycznie albo centralnie mniej wiecej rozłozone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby był po środku, albo w miare symetrycznie. Nie robiłem testów nigdy, więc nie wiem, czy akustycznie będą słyszalne różnice.

 

czyli generalnie tylko pod wolne bity ??

 

Tak raczej pod wolne bity, być może obraz tej konstrukcji zaciemnił mi się przez to, że zastosowałem duże pojemności komór i ich niskie strojenia, ale ogólnie to nie pierwsza 6th, którą miałem i z reguły są wolne. Emphaser też wolno grał.

 

Ta obudowa ma jedną sporą wadę, kiepski głosnik łatwo uszkodzić mechanicznie, dlatego wstawiłem tam pionka, żeby mieć pewność, że nie zejdzie z tego świata po 1 bass teście :krzeslem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta obudowa ma jedną sporą wadę, kiepski głosnik łatwo uszkodzić mechanicznie, dlatego wstawiłem tam pionka, żeby mieć pewność, że nie zejdzie z tego świata po 1 bass teście :krzeslem:

 

w końcu obudowa nie pozwala mu na zbytni oddech :)

Dodatkowo tak jak piszesz - dużo seryjnych skrzyni Emphaser-a wychodziło w takich budach ( nie mniej jednak te głośniki są nie do zdarcia - stare serie made in USA :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo tak jak piszesz - dużo seryjnych skrzyni Emphaser-a wychodziło w takich budach ( nie mniej jednak te głośniki są nie do zdarcia - stare serie made in USA )

 

Co racja, to racja :D Swoją drogą, ciężko jest dorwać kogoś kto ma jakikolwiek 6th na pokładzie. Ale jak ktoś bedzie miał mozliwość to na prawdę warto posłuchać takiej konstrukcji, żeby wyrobić sobie o tym opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem ostatnio BP 4th na głośniku ... carpower pulsar 12" w bumie kombi .

Robił oj robił, z tego co wiem "konstruktor"* dłubie dalej, osobiście go na 6th nakręcałem :hyhy: .

 

* stolarzem z zawodu skubaniec jest :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożenie skrzyni to żaden wielki problem, jak ktoś jest dokładny z natury to da sobie rade. Problem to wstępne wysymulowanie tego ustrojstwa, nie mówiąc już o tym, że przewidywalność porównywalności grywalności z tym co w symulacji do tego co będzie w realu jest dośc znikoma.

Mnie zwykły bass reflex zawsze wychodzi taki jaki chce, closed też, nad 4 i 6 th musiałem sie ostro napocić żeby w ogóle zrozumieć mniej więcej zasady rządzące grywalnością takiego pudła, bo teoria teorią a praktyka jak zwykle swoją drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...