Skocz do zawartości

SMART roadster - modyfikacja AUDIO


valipradoox
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu posiadam SMARTA roadstera. Spontanicznie, zacząłem robić w nim audio, lecz sądzę, że tuba ma złe wymiary (nie używałem programu itp). Mam zamiar ją zmodyfikować/zrobić nową, aby uzyskać lepsze brzmienie. Mógłby mi ktoś w tym pomóc ? W ogóle ten głośnik się nadaję ? Lepiej zrobić tubę zamkniętą, czy bass-reflex ? Czym ją wygłuszyć(teraz mam jakąś gąbkę). Trzeba wziąć pod uwagę, że SMART to samochód lekki, wykonany w dużej ilości z plastiku + dach składany brezentowy - przez co jest słabo wygłuszony...

 

Dotychczas zainwestowałem w:

- przewody, sądzę, że z nimi nic nie trzeba robić, ponieważ są grube i nawet wysokiej klasy (jak dla mnie)

- radio Sony x-plode MEX-BT3600U 4x52 (też starczy pewnie)

- wzmacniacz CARPOWER HBP-602 2channel 350W

- głośniki na drzwiach pionier 13cm

- tuba PYRAMID usa originals 30cm

- obudowa głośnika - 74x36x17 ; wylot powietrza (nie wiem czy słusznie zastosowany) owalny z lewej strony 7,5x5 [cm]

 

Proszę o pomoc, co zrobić, aby uzyskać lepsze brzmienie. Pamiętając że to SMART ;)

W razie potrzeby, zrobię więcej zdjęć, rozkręcę tubę, aby podać parametry głośnika itd...

post-4496-007532200 1280152300_thumb.jpg

post-4496-043267100 1280152323_thumb.jpg

post-4496-025497900 1280152406_thumb.jpg

post-4496-005324700 1280152414_thumb.jpg

post-4496-040410400 1280152423_thumb.jpg

post-4496-092235800 1280152433_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszukałbym jakiegoś niskiego w miare suba, na lollegro są tanio JBLe CS 10" 125 RMS. To idealny głosnik w swojej kategori cenowej. Za jakies 150 zł kupisz nowy głosnik, ktory dobrze sprawuje się w małych bass reflexach. Do tego zrobić małą szczelinówkę z 25L netto z potem wychodzacym "na bok" i efekt będzie bardzo zadowalający.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka może mieć maksymalnie 17cm wysokości, ponieważ jeśli będzie wyżej klapa od bagażnika się nie zamknie. Problemu z wykonaniem obudowy nie mam żadnego, ponieważ mój ojciec ma zakład stolarski, ale nie wiem czy lepsza będzie typu b-r czy zamknięta... Gdzieś kiedyś czytałem, że do małych samochodów lepsza zamknięta. A klapa od bagażnika jest z plastiku :)

 

Inwestycja w głośnik zapewne i tak mnie czeka, ale chciałbym, aby wyliczył mi ktoś, jakie wymiary powinna mieć ta tuba aktualnie zamontowana, ponieważ strasznie ciekawy jestem efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a zey ci ktos obliczyl to przydaloby sie miec parametry T-S ktorych to nawet producent tego glosnika moze nie znac , wiec skoro ma 12' srednicy to strzelaj w obudowe 30litrow closed choc jest to tylko strzelanie bo moj glosnik ma 12' i potrzebuje ponad 200litrow closed , wedlug symulacji... Chodzi poprostu o to ze bez parametrow nikt ci nie obliczy a takie wynalazki parametrow nie posiadaja wiec albo bedziesz probowal cudem dobrac prawidlowa obudowe albo zmienisz glosnik , w dodatku jezeli obudowa moze miec tylko 17cm wysokosci a powiedzmy ze jest z plyty 18mm2 wiec 13,4cm zostajhe na glebokosc glosnika wiec albo glosnik ma mala glebokosc montazowa albo magnesem opiera sie praiwe o scianke a w przypadku gdy scianka nie jest pochyla to jego kiepska od nowosci prace moze zaklucac fala odbita od tylnej sciany...

 

 

Opcja KAROLO jest sensowna ja tylko od siebie dodam GMS 250 i nie robilbym takiej skrzyni jak teraz masz tylko ze scianka pochyla w kierunku klapy lub siedzen na ktorej znajdowalby sie glosnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a zey ci ktos obliczyl to przydaloby sie miec parametry T-S ktorych to nawet producent tego glosnika moze nie znac , wiec skoro ma 12' srednicy to strzelaj w obudowe 30litrow closed choc jest to tylko strzelanie bo moj glosnik ma 12' i potrzebuje ponad 200litrow closed , wedlug symulacji... Chodzi poprostu o to ze bez parametrow nikt ci nie obliczy a takie wynalazki parametrow nie posiadaja wiec albo bedziesz probowal cudem dobrac prawidlowa obudowe albo zmienisz glosnik , w dodatku jezeli obudowa moze miec tylko 17cm wysokosci a powiedzmy ze jest z plyty 18mm2 wiec 13,4cm zostajhe na glebokosc glosnika wiec albo glosnik ma mala glebokosc montazowa albo magnesem opiera sie praiwe o scianke a w przypadku gdy scianka nie jest pochyla to jego kiepska od nowosci prace moze zaklucac fala odbita od tylnej sciany...

 

 

Opcja KAROLO jest sensowna ja tylko od siebie dodam GMS 250 i nie robilbym takiej skrzyni jak teraz masz tylko ze scianka pochyla w kierunku klapy lub siedzen na ktorej znajdowalby sie glosnik

 

Jeśli skrzynka była by pochylona, to jedna krawędź magnesu głośnika nie była by jeszcze bliżej spodu skrzynki ? Nie byłoby za mało miejsca ?

post-4496-021600600 1280182565_thumb.jpg

Edytowane przez valipradoox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest do policzenia. Jednakże dopóki nie obierzesz sobie głosnika, to jesteśmy niewidomi i nie pomożemy. Zdecyduj się na jakiś krok.

Ja polecam tego JBLa. Montowałem takiego w żywiczny boczek 20L w omedze B FL ( seryjny sub wywalony ) i na prawdę akompaniament basu bardzo przyjemny. Oczywiscie nie zatrzęsie to budą ale nie tego oczekuje sie od takich konstrukcji. W BR-ku zagra to na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie blizej ale dzieki pochylonej sciance zniweluje sie dzialanie fali odbitej od scianki rownoleglej do membrany , widzialem jakis czas temu konstrukcje RF gdzie glosnik w swojej seryjnej skrzyni kantem magnesu praktycznie dotykal scianki ale bylo to pod sporym kontem

 

 

 

 

KAROLO ;) poprawilem moze teraz sie nie myle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem na razie nie zmieniać głośnika... Może ktoś byłby w stanie wyliczyć jaki litraż powinna mieć tuba z moim dotychczasowym głośnikiem, jeśli podałbym wymiary seryjnej skrzynki(w załączniku fot) ? Jeśli zastosował bym tubę zamkniętą, to nie było by żadnych problemów, że się przedmucha czy coś w tym stylu ?

post-4496-039353900 1280265104_thumb.jpg

post-4496-064648700 1280265111_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tą zamontowaną tubę, zmodernizowałem dla sprawdzenia - zapchałem gąbką ten otwór (atrapę BR)i dźwięk jest czystszy i głośniejszy - klapa bardziej skacze, drży. To chyba oznacza, że jeśli skrócę dotychczasową skrzynkę i zrobi ją zamkniętą, to uzyskam lepsze brzmienie ?

 

Na zrobienie BP faktycznie nie mam szans, więc może spróbować lekki kąt, skrzynka zamknięta ?

Edytowane przez valipradoox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...