Skocz do zawartości

Zwrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W tweeterze mam zamontowany prosty układ jak na zdjęciu.

Chcę ten tweeter wykorzystać stosując INNĄ zwrotnicę pasywną dwudrożną o paśmie cięcia tweeter-a 2800 Hz / 12 dB/oktawę.

czy :

1) Pozostawić to co jest i wpiąć widocznymi drucikami do zwrotnicy pasywnej w wyjścia tweeter-a ;

2) Pozostawić elementy ale wyprowadzić wyjście z tweeter-a ;

3) Rozłączyć widoczne elementy i podłączyć tweeter bez nich .

Bardzo proszę o uzasadnienie decyzji i potraktowanie tego przykładu jako element czysto teoretycznych rozważań. :znudzony:

post-2260-1274284855.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu masz jak widzisz prymitywną zwrotkę i rezystor włączony równolegle z tweeterem.

Żeby się najmniej narobić to wytnij tylko tego 2,7 (z tego co widze po kolorkach to tam jest 3 ohm) i wyprowadź kabelki bezpośrednio z tweetera (czyli z końcówek tego 2,7 ohm co tam jest). To czy reszta elementów tam zostanie nie ma znaczenia - ja bym wyciął, bo by mi może do innej zwrotki części się przydały :hyhy:

 

Ale zaraz, ja doradzam Grzegorzowi? :znudzony: Coś tu nie tak, ten temat ma chyba jakiś ukryty cel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz, ja doradzam Grzegorzowi? :hyhy: Coś tu nie tak, ten temat ma chyba jakiś ukryty cel :P

Jestem tylko maluczkim amatorem który chce poznać opinię osób więcej wiedzących :) .

Ale wracając do tematu -> nie ruszam niczego póki nie jestem przekonany o słuszności działania ( dlatego rzadko coś robię :znudzony: ).

1) Stosując się do punktu pierwszego nic nie robię i zostaje mi niepotrzebny L-Pad (który mam też w drugiej zwrotnicy) i zabezpieczenie tweeter-a przez kondensator co przy zastosowaniu pasywnej zwrotnicy jest mi zbędne;

2) Wpinając się w tweeter i pozostawiając elementy zostaje mi pół L-pad-a (rezystor 2,7 Ohm-a) oraz co mnie niepokoi ale nie wiem jak zadziała bufor w postaci kondensatora;

3) Podłączając wejście i wyjście zamiast rezystora 2,7 Ohm-a pozostanie mi bufor z kondensatora;

4) Podłączając wejście i wyjście zamiast rezystora 2,7 Ohm-a i odcinając kondensator uzyskam czysty tweeter.

Przedstawiłem wszystkie rozwiązania ale nie chcę za bardzo ciąć elementów (z pewnych względów) natomiast bardzo intryguje mnie jak buforowanie tego kondensatora (podłączonego tylko jedną "nóżką" wpływa na pracę tweeter-a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że jeżeli kondensator będzie podłączony tylko jedną nóżką, to żadnego wpływu na tweeter nie będzie miał. Nad jego wpływem można by się zastanawiać dopiero przy częstotliwościach pracy rzędu MHz, ale nie akustycznych :znudzony:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...