Skocz do zawartości

Ciśnienie !! :) :D


blackdragon8904
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od czego zalezy ciśnienie jakie robi głosnik ? od xmax'a i powierzchni membrany wg mnie a co wy o tym sądzicie ? jesli by byl glosnik co ma 300 wat i 10 mm skok membrany (12") i 600 rms co ma skok membrany tez 10 mm i tez 12" to w takim razie cisnienie bedzie takie samo ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, patrząc na to, od strony fizyki, to przecież cewka działa w polu magnetycznym. Dostarczając większą moc na głośnik fizyka sprawi, iż membrana "gwałtowniej" zostanie wypchnięta przez cewkę (być może zostanie wypchnięta jeszcze dalej... itd). Tak więc wszystko zależy od fizyki - jakość pola magnetycznego, powierzchnia membrany, masa układu drgającego, buda auta, aplikacja.

 

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, co to jest ciśnienie akustyczne:

link do definicji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C5%9Bnienie_akustyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od efektywności glosnika. Sprawdź jak się ja wyraża a będziesz wiedział dlaczego

Od efektywności zależy natężenie w aucie, ciśnienie niekoniecznie. Dobrym przykładem jest eq magma 15", która ma efektywność 82dB, a passat_eq osiągnął w passacie B3 141,3dB(jak dobrze pamiętam) niedowatowując ten głośnik.

 

 

blackdragon8904, poszukaj na elektrodzie postów passat_eq, znajdziesz tam odpowiedź na twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bassery graly cos ponad 145 na 12" earthquake'u. Piotrek - Passat dobrze trafil akurat w glosnik. pozatym mial crxa, ktory mu "gral" i tuningowanego orka. ot co ...

Ten wynik osiągnął w Passacie B3 kombi zasilając magmę boschmannem ATX :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajde foto na czym grali basserzy to pokaze... akurat dwa sezony z nimi przegrywałem wiecznie drugi byłem :wstyd:

 

pozdro!

marcin

 

a sie pochwale: a mi w corsie glosnik alpierda 10" na orku gral 145 http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif no ale ... wynik mierny jak na super streeta 1-2 z czasow PASCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajde foto na czym grali basserzy to pokaze... akurat dwa sezony z nimi przegrywałem :rotfl: wiecznie drugi byłem http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

pozdro!

marcin

 

a sie pochwale: a mi w corsie glosnik alpierda 10" na orku gral 145 no ale ... wynik mierny jak na super streeta 1-2 z czasow PASCA.

 

 

http://www.basser.pl/podstrony/6galeria/targi_zawody/2004/warszawa_2004/100_2755.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tylko że głośnik jak i wzmacniacz był po dłubance :(

 

a co w tym złego? Ja też mam lekko dłubany sprzęt. I powiem, że zachowuje się dużo stabilniej, niż ten, od producenta. Jeśli wiesz, co dłubnąć, to dlaczego tego nie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co w tym złego? Ja też mam lekko dłubany sprzęt. I powiem, że zachowuje się dużo stabilniej, niż ten, od producenta. Jeśli wiesz, co dłubnąć, to dlaczego tego nie zrobić?

Morfi poważnie piszesz czy jaja sobie robisz :( ale dobra może pomińmy już to gdyż odrazu widać gdzie kończy się zabawa... tu w szczególności chodzi mi o przerabianie klocków którymi się startuje w zawodach a nie do użytku prywatnego

hmm udzieliłem się gdyż wyraźnie napisałeś że "na 990ATX" ale nie wspomniałeś o przeróbce a to ma znaczenie,tym bardziej że przerobione były obydwa klocki (głośnik i wzmacniacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem większość zależy od skrzyni w jaką upchniemy głośnik :)

Mniejsza skrzynia = większa wytrzymałość mocowa a co za tym idzie większe ciśnienie

 

Wszyscy się napalają na "firmy". Wiadomo jakość idzie za ceną ale nie koniecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem większość zależy od skrzyni w jaką upchniemy głośnik :)

Mniejsza skrzynia = większa wytrzymałość mocowa a co za tym idzie większe ciśnienie

 

Wszyscy się napalają na "firmy". Wiadomo jakość idzie za ceną ale nie koniecznie

 

firma to tak naprawdę do 30% wartości sprzętu jeśli tak to można powiedzieć.

Nie mniej jednak na ciśnieniu się nie znam, ale wydaje mi się, że budowa auta też ma tu dużo do rzeczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to jakoś udowodnić :)

Dla przykładu załóżmy głośnik o mocy 500w zamontowany w dwóch skrzyniach, jednej 90l strojonej na 50Hz i drugiej 130l strojonej na 35Hz - podając na niego 1,2kW w której skrzyni będzie bardziej narażony na uszkodzenie --- opcja druga ;) - tak mi się wydaje

...chodzi mi głównie o stwierdzenie iz mniejsza skrzynia daje większe ciśnienie

Stwierdzam to po moim przypadku, może się mylę doskonały nie jestem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to jakoś udowodnić :)

Dla przykładu załóżmy głośnik o mocy 500w zamontowany w dwóch skrzyniach, jednej 90l strojonej na 50Hz i drugiej 130l strojonej na 35Hz - podając na niego 1,2kW w której skrzyni będzie bardziej narażony na uszkodzenie --- opcja druga ;) - tak mi się wydaje

 

Stwierdzam to po moim przypadku, może się mylę doskonały nie jestem :)

 

 

ale przecież to oczywiste, że wyższe ciśnienie ZWYKLE osiąga się przy wyższym strojeniu (bardzo ogólnikowe stwierdzenie z mojej strony, jednak ciężko to teraz wyjaśnić - jest tak wiele czynników, od których zależy ciśnienie akustyczne wewnątrz pojazdu, że ciężko je tu teraz wymienić no ale spróbujemy :

- obciążalność mocowa głośnika,

- moc wzmacniacza,

- wielkość membrany,

- ciśnienie atmosferyczne,

- temperatura,

- prędkość rozchodzenia się fali akustycznej,

- impedancja falowa,

- na słuch ludzki oddziałuje np. prawo Webera-Fechnera (prawdopodobnie pośrednio może wpływać na mierniki - nie znam konstrukcji sond termlaba),

- odległość od źródła dźwięku,

- fluktuacje środowiska pomiarowego (np. latająca blacha w aucie),

- wiele wiele innych czynników, o których w tym momencie nie pamiętam (mam usprawiedliwienie - mistrzostwa są, browarek się leje)

 

Należy również pamiętać, iż natężenie dźwięku nie jest tym samym, co ciśnienie akustyczne, aczkolwiek, można powiedzieć, że ciśnienie akustyczne to siła, a natężenie dźwięku to energia, a oba pojęcia są od siebie zależne. W tej naszej ciśnieniowej zabawie jest olbrzymia ilość czynników fizycznych, z których to działania tak prawdę mówiąc wiele osób nie zdaje sobie sprawy. W świecie CA do wielu rzeczy trzeba dochodzić empirycznie.

). Zobacz, jaką ilość powietrza rusza głośnik pracując z częstotliwością 30, a 60 Hz. A przecież ciśnienie akustyczne to odchylenie od wartości ciśnienia statycznego, które to jest generowane poprzez rozchodzenie się fali akustycznej. Należy też pamiętać o parametrach głośnika. Jest to również bardzo znaczący czynnik w tym sporcie. Wzmacniacz do dB, to chyba każdy wie jaki powinien być...

 

Hmm, ale się rozpisałem, jednak kończę ten wykład. Jeśli ktoś ma jakieś pytania z powyższej dziedziny, postaram się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...