Skocz do zawartości

Pomiary przed doborem sprzętu? Jak to zrobić?


Godi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Czy przed zakupieniem/zainstalowaniem głośników dokonuje się pomiarów, które pomagają idealnie dobrać sprzęt?

Czytałem kilka razy o czymś takim. Jak się to robi? Gdzie? W czym tak naprawdę pomagają takie pomiary?

 

Dziękuję za podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nic nie gra (brak zainstalowanych komponentów) nie ma czego mierzyć :) .

Dobranie sprzetu to"

1. śledzenie for i czytanie kto co miał (ma) i wnioskowanie z tych recenzji :D

2. prawdopodobnie istnieje mozliwość "pomiaru akustyki" wnętrza ale ... krocie wezmą i niekoniecznie sens ma, bo mierzyć mogą pod firmę A a Ty kupisz firme B.

3. po prostu kupować, dobierac komponenty i ... pospolicie zwą to "gonitwą za króliczkiem" :) .

 

 

Napisz temat, zawrzyj tam takie info jak oczekiwania, model samochodu i ...budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - nieustanna gonitwa za króliczkiem... :)

Bardziej chodzi o to, żeby dopaść, czy żeby gonić?... :D

 

Sprzęt już dobierałem za pomocą porad z tego forum :D - i do posiadanego już od dawna Pioneera DEH4000ub i zestawu przedniego Infinity 5000cs (woofer, tweeter, zwrotnica), dokupiłem wzmacniacz Steg QM 75.4x i subwoofer Rainbow Vanadium 20cm (150rms).

Całość zainstalowana w nietypowym aucie - Smart FT... :D

 

Wszystko pięknie, ale... subwoofer mi przeszkadza :) Nie wiem, o co chodzi - stąd moje pytanie o pomiary. Może coś jest nie tak spasowane? Gdy odłączę subwoofer (przecież nie taki zły), to jest lepiej, niż z nim, gdy gra...

Nie pasują mi basy. Z subem bas jest - wiadomo - niższy, cięższy, głębszy, itp... Kilka rzeczy jednak mi bardzo przeszkadza:

1) w wielu momentach basy rzężą - a nie są basssowe (i chyba nie jest to kwestia niewydalania zestawu przedniego, bo po odłączeniu suba przód gra fajnym, dynamicznym basem - choć wiadomo - nie tak głęboko jak sub, ale przynajmniej nie rzęzi),

2) bas z subem mnie po prostu męczy - ale chyba głównie dlatego, że jest za bardzo twardy, zbity - i taki dziwnie płaski... zupełnie bez głębi...

3) wiele zejść jest ok, ale równie wiele powoduje wspomniane rzężenie - a miałem nadzieję, że kupiłem suba, który zawsze będzie schodził czysto...

4) nie jest to głęboki i miękki (ciepły) bas, jaki był moim celem.

 

Kompletnie nie rozumiem dlaczego po odłączeniu suba rzężenie znikło, a bas (tylko zestaw przedni) odzyskał dynamikę (jest taki "powerfull")?... Oczywiście wiele zejść suba udowadniało, że on tam jest, ale... - powyżej już napisałem dlaczego nie jestem zadowolony. Spodziewałem się, że to właśnie zestaw przedni (Infinity) nie daje rady przy subie - i dlatego pomyślałem o niezależnym odcinaniu niskich tonów dla przodu i dla suba. Szczęka mi opadła, gdy odłączyłem suba... Czyli co - on po prostu ma taką charakterystykę grania, która mi nie pasuje? Czy coś nie tak jest ustawione. Przecież Rainbow Vanadium to nie jest jakiś tam najgorszy sub? Gra w zamkniętej skrzyni ok 30L (wyłożonej jeszcze po jakimś czasie gąbką stożkową, która to gąbka nieco pomogła).

 

PS: ja nie słucham muzyki bardzo głośno. Zależy mi przede wszystkim na jakości. Głośność tylko tyle, żeby podczas jazdy słuchać bardziej muzyki, niż dźwięków jazdy...

 

O co tu chodzi? Co należy zrobić, aby bas nie rzęził? Bo na razie to po prostu odłączyłem suba... :)

 

[ Dodano: 2009-12-23, 11:26 ]

Czyli - właśnie gonię za króliczkiem?... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneera DEH4000ub

 

O co tu chodzi? Co należy zrobić, aby bas nie rzęził? Bo na razie to po prostu odłączyłem suba... :)

 

Zmien radio na takie z 2 parami wyjsc RCA zeby miec niezalezna kontrole nad subem. Lepiej go wtedy wysterujesz i bedzie sie lepiej zgrywac ze sprzetem plus nie powinien rzezic. A i jesli masz wlacozne to wylacz loudness w pionku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "zlewa"Ci się z grą przodu i prawdopodobnie coś "podbija" :) .

Recepty, (zaczne od najmniej sensownych) :) .

Wymiana suba.

Wymiana jego "pudła" BR lub closed (sklec to czego nie masz) :D

Regulacje fazy i lub cięć dla niego.

Inne strojenie przodu

Wymiana przodu :)

Wymiana radia. itd. itd.

 

Coś czuje , że to "dziwne nadwozie" :) robi takie jajca mało ludzi to ma a juz nikt nie ćwiczy w nim "audiofilskiej akustyki" :D .

U mnie w kombi długo kombinowałem by "wyrzucić" gre suba do przodu, osiągnąłem to (na razie wstepnie wiem , że dojde do perfekcji ale nie w tej chwili) głównie cieciem zarówno przodu jak i suba, gubiło mnie trzymanie sie książkowego cięcia suba w okolicach 80Hz.

Tne przód od 80Hz w góre (uprościłem co nieco :) ) a suba od zera do 50 Hz i...teoretycznie mam dziure w paśmie 50-80 Hz a praktycznie w ten sposób ...najlepiej (odczucie subiektywne) mi gra.

Gonitwa (za nim :D ) to jeszcze nie tylko same wartości cięć, ale też nachylenia zboczy itd. Czasem trzeba ciąc wyżej a łagodniej np. 3200 Hz/12dB/okt zmienic na np 2800 18dB/okt lub 3800 6dB/okt. itd po czym ...słuchać :)

On każe się czasem ostro gonić :hyhy: tylko próbując złapiesz go, "sucho" na forum choćbym miał wiedzę Heinza Fischera :hyhy: niewiele pomogę.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godi, moja rada to dogadaj się z kimś z twojej okolicy (kto trochę się na tym zna) żeby na to spojrzał i ewentualnie poustawiał.

Druga sprawa to skrzynka do tego głośnika jak dla mnie to chyba ona trochę jest za duża :)

Możesz jeszcze zmienić fazę na subwooferze może w tym tkwi problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jesli masz wlacozne to wylacz loudness w pionku :)

 

Mam - i to na "high"... Może uznasz to za nieaudiofilskie, ale daje mi to coś w rodzaju przestrzeni, którą ja po prostu uwielbiam... Bez loudness jest jakoś za płasko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "zlewa"Ci się z grą przodu i prawdopodobnie coś "podbija" :D .

Ustawiał mi to człowiek z audio-warsztatu. Scenę ustawił tak, że ja suba z tyłu po prostu nie słyszę. Więc chyba dobrze :)

 

Wymiana suba.

To i tak chyba nastąpi, bo potrzebuję znacznie cieplejszego basu...

 

Regulacje fazy i lub cięć dla niego.

???

 

Wymiana przodu :zawstydzony:

Też o tym myślę - może zamiast wydawać kasę na suba, lepiej wyłożyć na konkretny przód (rozumiem, że moje Infinity 5000cs to nie jest konkretniejszy sprzęt... A kilka lat temu dałem za to coś ok 800 złociszy w media... :zalamany: )

 

Wymiana radia. itd. itd.

O tym przede wszystkim myślę - Alpine CDA 9812 lub Clarion (mam na oku DXZ 738, bo 738 i 778 jest raczej nieosiągalny - oczywiście mam na myśli używki).

 

Coś czuje , że to "dziwne nadwozie" :rotfl: robi takie jajca mało ludzi to ma a juz nikt nie ćwiczy w nim "audiofilskiej akustyki" :rotfl: .

Coś w tym może być... :D:rotfl:

 

gubiło mnie trzymanie sie książkowego cięcia suba w okolicach 80Hz.

Tne przód od 80Hz w góre (uprościłem co nieco :rotfl: ) a suba od zera do 50 Hz i...teoretycznie mam dziure w paśmie 50-80 Hz a praktycznie w ten sposób ...najlepiej (odczucie subiektywne) mi gra.

80? Mi kazali HP filtr ustawić na "off"... (teraz na pionku idzie to na cały zestaw). Sorki za pytanie - jeśli dam na 80, to po co mi sub?... :) (jeśli na jakimś kawałku za bardzo mi rzęziło, to zmieniałem na 50Hz lub 63Hz - nigdy na 80...)

 

Gonitwa (za nim :hyhy: ) to jeszcze nie tylko same wartości cięć, ale też nachylenia zboczy itd. Czasem trzeba ciąc wyżej a łagodniej np. 3200 Hz/12dB/okt zmienic na np 2800 18dB/okt lub 3800 6dB/okt. itd po czym ...słuchać :D

Tego to już w ogóle nie kumam. Muszę się doedukować w tego typu regulacjach :orany: ...

 

Gdzie jest ten królik???... :):rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOBRA gra źródła bez włączonej tej funkcji (to typowy wpomagacz-ulepszacz) świadczy o klasie i to całości.

Jeżeli włączasz Loud bo bez niego gra wyraźnie gorzej :zawstydzony: to króliczek jest jeszcze ....dość daleko :zalamany:

 

he he "gdzie jest królik" ? Nikt go jeszcze NIE ZŁAPAŁ ...NIKT zapewniam Cię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vanadium zły nie jest i jest w zaduzej skrzyni. Nie widziałem jeszcze 8" w 30L closed :) Skrzynka do tego suba to tak strzelajac z rekawa (moge sie mylic) ale ok 15L max. Poza tym radio niewdzieczne i wlaczone "LOUDNESS" :zawstydzony: Jak zrobisz tak jak biblia nakazuje to i sie głebia pojawi a na poczatek to bym wyje***** radio i kupił cos z conajmniej 2 parami wyjsc RCA. Bo w tej chwili zaczynając od zmiany suba to zaczynasz od dupy strony za przeproszeniem. Nie tutaj tkwi problem. Bardziej w strojeniu i zle dobranej skrzyni.

 

Uwierz mi ze i na fabrycznych zwrotkach, ustawieniach itd. przy tym sprzecie (wymieniajac oczywiscie radio) mozna zrobic naprawde przyjemne granie..... Ale pojedz do kogos kto sie na tym zna. I umijaj szerokim łukiem tych, ktorzy zanim zaczna słuchac ustawiają ju na max'a loudness, itp. podobne pierdoły........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Radio będzie wymienione. Jego los jest przesądzony :zawstydzony:

 

Teraz tylko wybór... Zbieram opinie... :zalamany:

 

Alpine 9855 (dostępna używka za 850 zł)

Alpine 9812 (dostępna używka za 550 zł)

Clarion 778 (niedostępny...)

Clarion 788 (niedostępny...)

Clarion 738 (dostępna używka za 600 zł)

 

Inne? Budżet do 900 złociszków.

 

[ Dodano: 2009-12-23, 15:24 ]

Godi, coś musiałeś źle zmajdrować nie ma innej opcji. Może coś ze skrzynką i cięciami bo Loudness na pewno :rotfl:

 

Ten nieszczęsny loudness... :) Muszę więc o nim zapomnieć - mam nadzieję, że uda się powrócić do tej "przestrzeni" już bez loudness-u...

 

Herdi - skrzynkę mam na 30L - tak, jak miało być. Plus pianka stożkowa. Całość ustawiał mi ktoś w warsztacie car audio, ale za tydzień jadę na korekty. Może się coś poprawi. Radio wymieniam na pewno :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynkę mam na 30L - tak, jak miało być

 

cos musiales pomieszac bo ty masz 8" a do 10" wystarcza juz 16l, zmien radio, zmniejsz litraz szkrzyni i wtedy zobacz :rotfl:

 

Niestety skrzynka faktycznie pod tą 8" potrzebuje takiego litrazu wiec ewidentnie widze tutaj problemy ze strojeniem.

A tak z reką na sercu jak byłes u tego majstra, ktory CI to ustawił to po wyjezdzie z jego zakładu, nie ustawiłes z powrotem tak jak to zwykle pod siebie ustawiałes :rotfl: ?

 

[ Dodano: 2009-12-23, 15:51 ]

zmien radio, zmniejsz litraz szkrzyni i wtedy zobacz :rotfl:

 

Tak zrobię :zawstydzony:

 

Do propozycji radia dorzucam jeszcze Alpine CDA 7894 (używka 450 zł). Też chwalona :zalamany:

 

i w nią bym sie wstrzelił bez mydełka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z reką na sercu jak byłes u tego majstra, ktory CI to ustawił to po wyjezdzie z jego zakładu, nie ustawiłes z powrotem tak jak to zwykle pod siebie ustawiałes :rotfl:

 

Tak właśnie zrobiłem. Ta przestrzeń mnie wciąga... (teraz to się zastanawiam ile będzie kosztował sprząt, który da mi tą przestrzeń bez loudness... :) )

Człowiek, który mi wszystko ustawiał, wywalił oczywiście coś takiego jak loudness no zero :zawstydzony:

Ja później ustawiłem "swoje" (choć zrobiłem to jeszcze przed wyjazdem i spec próbował jeszcze uratować coś ze swoich wcześniejszych ustawień zmieniając coś na Stegu).

Teraz już do mnie dociera, że loudness powinno pójść w odstawkę... :rotfl:

 

[ Dodano: 2009-12-23, 16:10 ]

Człowiekowi, który mi ustawiał sprzęt, to ja ufam... :zalamany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ba...ilu userów tyle ...króliczków :zawstydzony: .

Zalożyłbym się, że 80% ludzi hmmm...nie napiszę lubiących słuchać muzyki :zalamany: tylko mających...pewne "wyobrażenie" o grze systemu, dźwięk z tzw. instalacji "hi-endowej" uznałoby za grający hmm.... źle :) .

 

Już nie reaguję na ocenę (tego co staram się ostatnimi czasy stworzyć) słowami ... mało basu :rotfl: Dla mnie jest go czasem wciąż... za dużo :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gubiło mnie trzymanie sie książkowego cięcia suba w okolicach 80Hz.

Tne przód od 80Hz w góre (uprościłem co nieco :) ) a suba od zera do 50 Hz i...teoretycznie mam dziure w paśmie 50-80 Hz a praktycznie w ten sposób ...najlepiej (odczucie subiektywne) mi gra.

 

Powiedzcie mi jeszcze proszę - jak należy ciąć suba? Wiadomo - pod swoje ucho :zawstydzony: Ale generalnie tyle mówi się o cięciu suba, a ja już od kogoś usłyszałem: "to po co ci sub, jak chcesz ciąć?". To jak to jest?... :zalamany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto to powiedzial?? :)

 

Taki jeden Pan, ale go nie wydam... :rotfl:

 

[ Dodano: 2009-12-23, 16:45 ]

mało basu :zawstydzony: Dla mnie jest go czasem wciąż... za dużo :zalamany:

 

No właśnie Wasylwek - ale jak mieć go nie za dużo i jednocześnie z wchodzącym w kości zejściem (tylko gdy trzeba, na chwilę - jak akurat tak lubię)?... :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz mój podpis :) jeszcze niedawno miałem "łapać", tak własciwie mój podpis jest nieważny :rotfl: bo ja go będe gonił do końca dni fury lub moich :rotfl: .

Już mi ktoś napisał , że "choroba" CA jest...nieuleczalna.

Jedyne to brak jakiejkolwiek fury lub... zejście pacjenta :zawstydzony:

 

Hmmm...sprzedaj Vanadiuma i ćwicz na innym tyle, że to ...po kieszeni boli :zalamany: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie masz głosniki przednie ale powinienes na poczatek ustawić np.

 

wszystkie bajery w radiu typu bass, treble, loudness i inne dzikie weze na 0, off, czy disabled..... whatever....

 

jesli wzmak jest 4 kanałowy to 2 przednie kanały, ktore napedzaja przod ustaw filtr gornoprzepustowy HighPass na ok. 60Hz (+-5Hz),

sub na pozostałych 2 kanałach (mostek) ustaw filtr Dolnoprzepustowy LowPass na ok 60Hz (+-5Hz), tak zeby sie delikatnie pasma zazebialy. Pozniej zanim właczysz muzyke ustaw jak najwyzsza czułosc "GAIN" nie wiem ile ten steg ma 5V czy wiecej na FRONT i SUB'a.

 

Wlacz muzyke najlepiej org plyte CD i ustaw glosnosc w radiu na jakies 75% mocy.

 

Wtedy zacznij krecic powoli GAINEM w prawo od tych w/w 5V w kierunku 0,1V (dla głosników przednich) do momentu az usłyszysz zniekształcenia (przester) i wtedy cofnij delikatnie Gain'a w lewo az przester zniknie, pozniej to samo zrob dla kanałów suba.

 

I wtedy jesli przy takim ustawieniu jedno drugie zagłusza to odejmij na Gainie, zeby zgrac przod z subem.

 

Tutorial czysto amatorski, do Profi zeby sie nie czepiali szczegółów ale w taki sposob moze czysto chałupniczo w domu poprobowac cos ustawic. Ale tak czy siak radio wymien.

 

[ Dodano: 2009-12-23, 17:15 ]

Hmmm...sprzedaj Vanadiuma i ćwicz na innym tyle, że to ...po kieszeni boli :zawstydzony: .

 

wasylwek, nie chce sie czepiac ale czego sie uczepiłes tego Vanadium'a bo troche nie kumam :) Przeciez wina jest ewidetnie przy ustawieniach + ch*jowe radio z jedna para RCA. Najpierw niech sprobuje to ogarnąc bo czy sprzeda Vanadium I kupi kolejne Pudło to nic mu to nie da jak bedzie jechał z właczonymi loudnesami, Sub bedzie grał całym pasmem itp... przeciez to oczywista oczywistosc. Najpierw niech to ustawi i probuje korygowac to w te albo w tamte mańke a dopiero pozniej niech zacznie zmieniac klocki jesli mu nie bedą pasować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się nie CZEPIŁEM.... proponuję wyjścia z problemu.

Ja tez kupiłem ...drogi, dobry wzmak i nijak nie chciał grać z kszak radiem (JVC) musiałem sprzedać...ze stratą :| bo nijak sie nie chciało polubić :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie masz głosniki przednie ale powinienes na poczatek ustawić np.

 

wszystkie bajery w radiu typu bass, treble, loudness i inne dzikie weze na 0, off, czy disabled..... whatever....

 

Mam Infinity 5000cs (woofery 75 rmsu, tweetery nie pamiętam, zwrotnice). Kupione kilka lat temu w media.

Odpalałem tylko loudness.

Dzięki za opis działań :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...