Skocz do zawartości

Skrzynia basowa na 2 głośniki jak podłączyć?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam dwa głośniki basowe 30cm i chciałbym zrobić skrzynie, bude mam już itd ale jak to podłączyć żeby uzyskać maksymalna moc ze wzmacniacza?

Mogę połączyć to tak?

Głośnik 1 kabel + i - głośnik 2 kabel + i - i je złączyć ze sobą żeby jeden kabel +/- szedł prosto do jednego terminala a z terminala kabel +/- do wzmacniacza w mostku?

Czy lepiej dwa terminale i każdy głośnik osobno do wzmacniacza?

Wzmacniacz Sony XM N1004.

post-31156-0-18966600-1641393072_thumb.jpeg

post-31156-0-56667300-1641393079_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podłącz każdy głośnik osobno do zmostkowanych kanałów.
Jak zmostkujesz wzmacniacz (mostkujesz 2 kanały w jeden) to dostaniesz 2 kanałowy wzmacniacz o mocy 2 x 175W na kanał przy 4Ohm
Podłączasz wtedy każdy głośnik do osobnego mostka, jak na przykładzie "L" w instrukcji obsługi
To wystarczy, żeby spalić te głośniki :)

b85b2f8a6fb48462gen.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podłącz każdy głośnik osobno do zmostkowanych kanałów.

Jak zmostkujesz wzmacniacz (mostkujesz 2 kanały w jeden) to dostaniesz 2 kanałowy wzmacniacz o mocy 2 x 175W na kanał przy 4Ohm

Podłączasz wtedy każdy głośnik do osobnego mostka, jak na przykładzie "L" w instrukcji obsługi

To wystarczy, żeby spalić te głośniki :)b85b2f8a6fb48462gen.png

Hmm czyli wykorzystam wszystkie 4 kanały tak? Bo chciałem podłączyć przednie głośniki pod wzmacniacz i jakoś właśnie w te dwa kanały które zostaną chciałem zmostkować dwa głośniki ze skrzyni.

A jak bym podłączył szeregowo dwa te głośniki od skrzyni uzyskał bym 8ohm i wtedy zmostkowac pod kanał to by grało? Czy ten wzmacniacz nie da rady na 8ohm?

Bo rozumiem ze podłączenie tych dwóch głośników rownolegle tak jak chodziło mi na początku żeby je złączyć żeby wyszło 2ohm i w mostek pod wzmacniacz nie da rady? Wzmacniacz się spali?

post-31156-0-21395100-1641395711_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wykorzystać  tylko 2 kanały to podłącz każdy głośnik pod osobny kanał lub zepnij je szeregowo i podłącz do mostka:

https://www.hifi.pl/porady/uzytkowanie-rownolegle-szeregowe.php

 

Teoretycznie połączone szeregowo dostaną więcej mocy bo w mostku 175W przy 8Ohm niż osobno 2 x 75 przy 4Ohm, ale w praktyce nie będzie różnicy.

W praktyce dostaną tyle ile jest wydolności prądowej wzmacniacza....

 

 

Nie spodziewaj się jakiś szaleńczych rezultatów w porównaniu do fabrycznej aktywnej skrzyni...

Ważniejsze niż moc będzie w tym wypadku prawidłowe wykonanie skrzyni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując mogę podłączyć szeregowo lub każdy głośnik pod kanał? Dobra dzięki wybiorę chyba szeregowo bo teoretycznie faktycznie dostaną więcej mocy niż 2x75w przy 4ohm. Tylko pytanie czy będzie różnią w jakości dźwięku między 2x75w przy 4ohm a szeregowo mostek 175w 8ohm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...