Skocz do zawartości

Uszkodzony Wzmacniacz....pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,ostatnio uległ uszkodzeniu mi wzmacniacz.Po rozebraniu go pierwsze co zauważyłem to wystrzelony kondensator jak na zdjęciu.

 

Moje pytanie to co mogło być tego przyczyną ? żeby ustrzec się tego na przyszłość

 

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/202/1503622_DSC_0651.JPG

 

Wzmacniacz z tego co się doczytałem to prawdopodobnie stara seria US blaster x3003 klada D. Logo na obudowie górnej to US blaster, a na panelach bocznych i w środku to już Sound Magus x3000.

Podłączony był w mostku 4ohm pod T7 800wat rms.

Zasilanie to 35mm2,najniższe spadki jakie zaobserwowałem to okolice 12,6V. Naprawdę sporadycznie

Nie pobudzony Aku trzyma 12,4V , ale przy kręceniu rozrusznikiem potrafi chwilowo spaść nawet do 9,5V.

Zastanawiałem się czy takie chwilowe spadki mogą na raty wykończyć ten kondensator?? Gdzie w jakimś tam całkiem innym momencie przy stabilnym zasilaniu se wystrzeli.

Ale z drugiej strony przy odpalaniu auta radio się wyłącza i zapewne wzmacniacz też...nie wiem.

Dodam że kondensator wystrzelił w czasie jazdy (po kilku minutach)przy minimalnym odsłuchu(2-5 kresek)na radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadki napięcia kondensatora raczej nie wykończą, prędzej skoki ponad znamionowe napięcie...

Raczej przetwornicę bym sprawdził i resztę w zasilaniu wzmaka, bo bez przyczyny mało prawdopodobne ze go wywali...

No to kicha,sam tego nie ogarnę :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze juz byl suchy i spuchniety...

 

ale czy od tego moze wystrzelic?

Dziekuję za wasze porady,Kondensator nie był suchy,a przynajmniej nie całkiem,wkoło niego jest mokro po wystrzeleniu.

Ale niestety poza możliwością zdiagnozowania i wymiany ewidentnie uszkodzonego kondensatora,moja wiedza na temat napraw elektronicznych się kończy.

I takie pojęcia są mi obce.

badaj na ograniczonym pradzie ;)

prędzej skoki ponad znamionowe napięcie...

Raczej przetwornicę bym sprawdził i resztę w zasilaniu wzmaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj do pierwszego majstra od elektroniki jakiego znajdziesz i ożywi go :)

Tak też trzeba będzie zrobić,tylko nie mam za bardzo tu nikogo,i w związku z tym jest mój pierwszy post.

Gdym mi czy jakiemuś tam majstrowi nie za bardzo rozgarniętemu udało się go naprawić a nie potrafił stwierdzić od czego to się stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...