Skocz do zawartości

Zwrotnica


NBJK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum. Mam kilka pytań dotyczących zwrotnic.

Jak podłączyc zwrotnice, czy do kazdego rodzaju mam podlaczyc zwrotnice , tzn do bassowego, sredniotonowych i wysokotonowych, oraz czy zwrotnice podlacza sie jedna pod jeden glosnik czy mozna dwa pod jedna oczywiscie te same glosniki.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwrotnica_(elektroakustyka)

 

Po przeczytaniu artykułu staje się jasne, że:

 

- zwrotnica jest filtrem, odcinającym pasmo powyżej czy poniżej danej częstotliwości, zatem musi być stosowana tam, gdzie wymagane jest odcięcie pasma.

- podłącza się ją pod jeden głośnik.

 

Ad 1. Zwrotnica może być aktywna, lub pasywna. Pasywna to taka, którą nie można sterować - zawiera rezystor, cewkę i kondensator i to od nich zależy ustawienie zwrotnicy. Takie zwrotnice znajdujemy w separowanych zestawach głośnikowych. Może być także zwrotnica aktywna, czyli taka, którą możemy sterować. Można ustawiać częstotliwości a także czasem nachylenie zbocza odcięcia. Takie zwrotnice znajdujemy we wzmacniaczach oraz bardziej zaawansowanych radiach z procesorem dźwięku. Lub po prostu jako oddzielne urządzenie, lub wbudowana w procesor dźwięku jako oddzielne urządzenie.

Od rodzaju zastosowanych zwrotnic zależy rodzaj podziału pasma "aktywny" czy "pasywny". Zarówno jeden jak i drugi ma tyle zwolenników, co i przeciwników. Każdy musi wybrać coś dla siebie biorąc pod uwagę, że wykonanie i zestrojenie systemu pasywnego wymaga tyleż pieniędzy co i umiejętności. I czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok juz wszystko rozumiem. Dzieki serdzeczne za info

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 2009-03-15, 07:14 ]

A czy do glosnika bassowego jak i sredniotonowego musze zastosowac dwie rozne zwrotnice ze tak powiem do bassu i do srednich tonow zgadza sie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe widze ze powstala mala sprzecznosc zdan. to jak moge sprawdzic czy mam w radiu zrotnice??? bo glosniki na przod mam ale bez zwrotnicy a w wzmacniaczu napewno nie mam, wiec zostaje tylko radio-jak sprawdzic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem wrzucic fotki radyjka ale mam je na dysku, i jak chcialem wstawic to niemoglem jakos. Jak to zrobic

 

[ Dodano: 2009-03-17, 20:45 ]

Jest to radio hmmm nie jakies tam super ale gra:)

Firmy BLUE TINUM 4x45watt digital tuning system, ma wejscie na karty SD, USB i z tyłu wyjscie pod wzmacniacz, moze te informacje pozwola jakos skojazyc jakie to ja cudo posiadam, a co do wzmacniacza to jest wzmacniacz sterofoniczny

MOSFET Model C-238 800 W FIRMY VOICE KRAFT 2x400W,2x95 RMS , podobno ma wbudowana zwrotnice a jej czestotliwosc to od 20Hz do 200KHz,wzmacniacz dwu kanalowy,Czułość 70dB,Pasmo przenoszenia 10Hz - 50000Hz,Impedancja podłączanych głośników 4-16 Ohm ,Czułość wejściowa 200mV do 3V ,Pobór prądu 5A. Wiec to wszyctko co wiem na jego temat. Prosze o opinie o tym wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec radio to nie wiem co to za wynalazek, ale zwrotek raczej nie ma. Wzmak również ich nie posiada, a "CZĘSTOTLIWOŚĆ ZWROTNICY 20Hz - 20KHz" to chyba nie zwrotnica a raczej pasmo przenoszenia, nawet przetłumaczyć porządnie na allegro nie potrafią :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe, nieznam sie na tym za bardzo, dopiero co wchodzę w te tematy:)

 

[ Dodano: 2009-03-17, 21:56 ]

a moze ma ktos z kolegow schemat jak to wszystko powinno byc polaczone ze soba, tzn przod wzmak tyl itd jak to wszystko wyglada obrazkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze ma ktos z kolegow schemat jak to wszystko powinno byc polaczone ze soba, tzn przod wzmak tyl itd jak to wszystko wyglada obrazkowo
Ale schematów byłoby kilka http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif Od bi'ampu, przez zestaw separowany, współosiowy, itd. :P Napisz co konkretnie chcesz podłączyć, jaki przód itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o ogolne podlaczenie ,jak wyglada obrazkowo zaczynajac od aku kaczac na tyle uwzgledniajac po drodze wzmacniacze glosniki i tak dalej, nie chodzi mi o moce itd. poprostu co do czego laczyc gdzie jaki przewod, np polaczenie 2 wzmakow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCA(sygnal) od radia ro RCA wzmaka, zasilanie '+' do plusa, minus/masa do minusa, remonte analogicznie do remonte, kable od wzmaka prowadzisz od lewego kanalu do lewego glosnika, od prawego analogicznie do prawego (plus do plusa, minus do minusa), jak dwa wzmaki to albo rozdzielacze RCA, ale np. radio może mieć dwie pary wyjść RCA, wtedy ciągniesz dwa RCA, suba jeśli wzmak to 2CH łączysz w mostek i plus do plusa, minus do minusa, jesli mono rowniez plus do plusa a minus do minusa http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif

 

[ Dodano: 2009-03-17, 22:13 ]

Opcji jest naprawdę kilka, a tak ogólnie to polecam " FAQ by Nazar" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...