Skocz do zawartości

Czy kondensator może być używany bez car audio?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj dostałem dosyć nietypowe pytanie od znajomego, który chciałby sobie zamontować kupiony za grosze kondensator do sprzętu car audio o mocy 1 Farada.

 

Nigdy nie podłączałem kondensatora bez sprzętu audio pod instalacje w aucie, stąd nie umiałem mu odpowiedzieć na to pytanie, więc może Wy pomożecie?

 

On chce po prostu podłączyć + i - z akumulatora do kondensatora, umieścić w środku w aucie i żeby pokazywał napięcie non stop (radziłem mu, żeby kupił sobie zwykły woltomierz, jednak zdecydował się na kondensator, bo uważa, że znacznie lepiej wygląda).

 

No i tu pytanie - czy można tak bez problemu zrobić? Z tego co wiem, po naładowaniu napięcie na wyświetlaczu kondensatora gaśnie, więc skoro on nie będzie miał żadnego CA, to po prostu nie będzie miało co brać to napięcie i ten wyświetlacz zgaśnie. Czy dobrze rozumuje?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak wspomniałeś lepszy był by voltomierz no ale skoro się uparł to niech sobie spokojnie wepnie ale: jak sam wspomniałeś voltomierz może gasnąć, kwestia tego czy kupił kondka z remote(wtedy może voltomierz świecić non stop), czy kupił automat który tylko pokazuje napięcie jak kond pracuje... Sumując lepiej niech go sprzeda, kupi voltomierz i np zapach do auta;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No i tu pytanie - czy można tak bez problemu zrobić?

Tak.

 

 


Z tego co wiem, po naładowaniu napięcie na wyświetlaczu kondensatora gaśnie, więc skoro on nie będzie miał żadnego CA, to po prostu nie będzie miało co brać to napięcie i ten wyświetlacz zgaśnie.

Spokojnie w aucie są jeszcze inne odbiorniki prądu niż CA  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczenie ze względu szybkiego pisania, bywa, ale dzięki za zauważenie, fatalny błąd z mojej strony :)

 

Jeszcze jedno pytanie - czy taki kondensator może "wspomóc" akumulator np. podczas zapalania auta zimą? Nie słyszałem jeszcze o takich możliwościach ale z ciekawości zapytać można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No właśnie, jak to jest w praktyce z taką tykającą bombą zegarową?

Bez przesady...

Aczkolwiek jeżeli kondensator NIE jest automatyczny to trzeba pamiętać o prawidłowym jego "podłączaniu". Mam na myśli odpowiednie jego ładowanie i rozładowywanie. Nagłe dodanie naładowanego kondensatora do obiegu który nie ma zabezpieczenia automatycznego może być miażdżące w skutkach i generalnie nawet dość nieprzyjemne dla zdrowia ;p ale o tym jest masa artykułów.

Moim zdaniem to zastosowanie które wymyślił sobie Twój kolega jest zupełnie bez sensu i gra jest niewarta świeczki. Niech kupi sobie voltomierz i zamontuje a nie kombinuje z kondensatorem. Jeżeli jest standardowy to 1F kroci nie będzie kosztował, po sprzedaży starczy na voltomierz i może nawet czteropak piwa. Jeżeli jest automatyczny no to... kto w ogóle marnuje potencjał automatu do tak bezsensownych celów jak monitorowanie napięcia? nie mówiąc już o tym, że może gasnąć wyświetlacz w automacie.

Co do odpalania auta zimą. To fakt pomoże przy pierwszym strzale. Ale tylko przy nim, przy dalszej przeprawie będzie tylko przeszkadzał z racji tego, że będzie chciał być ciągle naładowany i będzie ten prąd troszkę kradł. W sumie za chwilę go odda ale to taka "głupiego robota" bo licząc długości kabli, ble ble ble spadek mimo wszystko będzie i trochę pary pójdzie w gwizdek.

Czysta i bezsensowna fanaberia z tym kondensatorem, może przysporzyć tylko problemów....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...