Skocz do zawartości

Ustawienia wzmacniacza Helix HXA 500Q MK2


grom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, od jakiegos czasu mam w aucie wyżej wymieniony wzmak, pędzi z mostka przód Audio System X ion 165 i suba Re audio (jakis 2 cewkowiec ,ale nie pamietam modelu). Ten model Helixa jest dość klopotliwy w obsłudze bo ma nie opisana plexe, albo mój tak ma. Generalnie mój problem polega na ustawieniu trzech parametrów, regulowanych trzema pokrętłamii. Z manuala wynika że: 

 
The HXA 500Q MK II amplifier features a highly innovative
integrated parametric equalizer for the subwoofer
amplifier. This means a wide range of possibilities for
individual adaptation of the subwoofer. Besides the
HXA 500Q MK II has an integrated subsonic filter 26
Hz/ 30 dB Oct
.
25 Setting the center frequencies
Control 25 can be used to select a frequency of
50 - 150 Hz on the preset low-pass frequency band (see
control 14). This center frequency can be raised using
control 26, by between 0 and 9 dB. This is desirable if
certain frequencies of the subwoofer are to be enhanced
(kick bass) or corrected. (see Fig. 3)
 
26 Level control for raising the cut-off
frequencies
This control enables the center frequency set at control
25 to be raised from between 0 and 9 dB. (see Fig. 4)
 
27 Band width adjustment
Control 27 can be used to enhance the Q of the frequency
set at control 25. The resultant band width can be infinitely
varied from 10 to 110 Hz. (see Fig. 5)
The bandwidth remains constant if the centre frequency
(control 25) is changed.
 
Początkowo miałem ustawione te parametry na zero, ale jako że mam sedana i z przebiciem basu ciężko przyszedł czas na owe pokrętła. 
Tu mam wątpliwości i zwracam sie o pomoc do bardziej doświadczonych. Rozumiem że Pokrętłem 25 ustawiam częstotliwość którą chce podbić, 26 o ile decybeli ją podbijam, natomiast co robi pokrętło 26, nie mam bladego pojęcia.
Podpowie ktoś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodziło Ci o potencjometr 27?

Popatrz na rys.5 w manualu, jego zadaniem jest regulacja szerokości pasma poddanego korekcji w zakresie od 10 do 110 hz.

Dokładnie chodzi o potenciometr nr 27, pomyliłem się. Mógłbyś napisać trochę bardziej lopatologicznie co w praktyce daje ta regulacja?? Powiedzmy ze nr 25 ustawiem podbicie na 60hz, 26 o 5decybeli to jakie zmiany spowoduje ta zmiana szerokości pasma tych podbitych 60hz??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy ze nr 25 ustawiem podbicie na 60hz, 26 o 5decybeli to jakie zmiany spowoduje ta zmiana szerokości pasma tych podbitych 60hz??

Chodzi o to jak daleko od tych 60Hz będą zachodzić zmiany.

Czy w paśmie 10Hz czyli np od 55Hz do 65Hz kiedy masz ustawioną wartość minimalną.

Czy też przykładowo od 40Hz do 80Hz kiedy ustawisz szerokość pasma równą 40Hz.

Czy też obejmie kawał pasma o szerokości 110Hz z jego maksymalną wartością (tzn tego podbicia oczywiście) na częstotliwości którą ustawisz potencjometrem 25...

 

Polecam rysunek 5 z manuala do Twojego wzmacniacza lub dokładną(!) analizę linku który podesłał Ci Marine_4000, może lepiej link jeśli chcesz prosto  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...