Skocz do zawartości

Rockford rfd2110


suchy__22__
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie możesz skracać długość,zwiększając średnicę. Chodzi o to aby objętość powietrza znajdującego się w rurze była taka sama ;) 
Według niektórych porad przewijających się na forach ca, port powinien mieć średnicę co najmniej 1/3 powierzchni membrany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spokojnie możesz skracać długość,zwiększając średnicę. Chodzi o to aby objętość powietrza znajdującego się w rurze była taka sama ;)

Przepraszam, to jest blad.

Ma znaczenie impedancja akustyczna. Ona wyznacza sie przez stosunek L/S + Zend

S - przekroj, L - dlugosc portu, Zend - impedancja otwory.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem o tym, czyli L/S = Zend.

A jaki wpływ na grę przetwornika ma impedancja otworu? Głośnik robi się wolniejszy,słychać przepływ powietrza?

Irving B. Crandall,  "Theory of vibrating systems and sound", dzial 24 "Resonators" oraz dzial 43 "End correction for a tube".

Oto link: https://archive.org/download/theoryofvibratin031754mbp/theoryofvibratin031754mbp.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj. Zrób skrzynkę taką jak zaleca producent z tym że końce BR muszą być wyprofilowane jak należy ( na alle są gotowe koncówki portów )

 

bawiłem sie skrzynkami BR pod HX2 10" według mnie w skrzyni od producenta gra najbardziej uniwersalnie. Skończyło sie i tak klozetem - ale to juz taka moja natura - nie lubię przeciągów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


tak jak producent podaje w jednej z instrukcji, i mam do Was pytanie czy oby na pewno BR w tej skrzyni będzie miał srednice 7,62 i dłogość 33,65
Producent podał dokładnie ten rozmiar.Ale czy na pewno taki będzie to juz zależy od Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli skracając długość zmniejszać średnice?

Mianowicie tak.

 

 

 

Druga sprawa to świsty. Jaką średnicę zastosować żeby ich uniknąć ?

Nie ma prostej odpowiedzi.

Jesli zrobimy tak, aby port calkiem nie halasowal, to bedziemy musiali kontrolowac ruch membrany recznie aby cewka nie pukala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrobic jak radzi producent. W tym przypadku port nie bedzie halasowal przykladowo do polowy Xmax.

Ponadto port rospoczyna zamykac sie, a skrzynia dziala jak closed z powodu rosnacej turbulencji. Cewka jest zabiezpieczona.

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze do moich glosnikow RFR 1410 producent zaleca DOKLADNIE ta sama budke z takim samym wymiarem portu pozwole sobie zadac dwa pytania bo widze ze interesuje sie tematem kilka osob obeznanych w tej materii.

 

1. Podajcie jesli mozna alternatywny wymiat portu 7.62 * 33,66 - przyznam ze znalezienie portu 3 cale moze byc ciezkie i moze moglibyscie podac odpowiednia alternatywe  w rozmiarach bardziej dostepnych.?

 

2. Nosze sie z zamiarem zrobienia dwoch osobnych skrzyn na moje dwa RFR 1410.  Ze wzgledu na uwarunkowanie bagaznika obie mialyby inne ksztalty! choc objetosc oczywiscie ta sama.   Jedna dluzsza ale wezsza druga krotsza ale szersza -

(przykladowo wymiary Wysokosc*dlugosc*szerokosc1*szerokosc2 - dla pierwszej skrzynki 45*70*12*22 dla drugiej 45*41*22*32.(

Pytanie czy wplynie to znaczaco na wspolgranie przetwornikow? Co mowi teoria a co moze wyjsc w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Podajcie jesli mozna alternatywny wymiat portu 7.62 * 33,66 - przyznam ze znalezienie portu 3 cale moze byc ciezkie i moze moglibyscie podac odpowiednia alternatywe w rozmiarach bardziej dostepnych.?

2. Nosze sie z zamiarem zrobienia dwoch osobnych skrzyn na moje dwa RFR 1410. Ze wzgledu na uwarunkowanie bagaznika obie mialyby inne ksztalty! choc objetosc oczywiscie ta sama. Jedna dluzsza ale wezsza druga krotsza ale szersza - (przykladowo wymiary Wysokosc*dlugosc*szerokosc1*szerokosc2 - dla pierwszej skrzynki 45*70*12*22 dla drugiej 45*41*22*32.(

Pytanie czy wplynie to znaczaco na wspolgranie przetwornikow? Co mowi teoria a co moze wyjsc w praktyce?

1. Jaka rura masz dostepna?

 

2. Ksztalt skrzyni nie jest bardzo wazny. Prosze pomyslec o tym, jak bedziesz zginac port, poniewaz musi on miec L-ksztalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podajcie jesli mozna alternatywny wymiat portu 7.62 * 33,66 -

Przerabiałem już ten model. Z tego co pamietam - głośnik ledwo ogarnia taka szerokość  portu fi 100mm. Chyba że wysoko kierujesz-zakres powyżej 40hz. 

Wyrównana charakterystyka działa poprawnie ale szerokość do 92mm - z zakresem 33-34hz

Zalecana szerokość (maksymalna) to fi 80mm a takiej raczej sie nie kupi. Chyba ze chodzi o zakres cm2 - 68cm2

Nie wiem ile masz masz zamiar zrobić strojenia. 

 

 

Witam 

postanowiłem sklecić swoją skrzynke pod Rockforda a dokladniej z okrągłym BR tak jak producent podaje w jednej z instrukcji, i mam do Was pytanie czy oby na pewno BR w tej skrzyni będzie miał srednice 7,62 i dłogość 33,65?

 

Port zrobić możesz pod własny zakres, producent nawet w tym modelu lubi zastosować zakres dosyć prostolinijny, ale śmiało wykorzystać zakres możliwości, wg własnych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka rura masz dostepna?

 

2. Ksztalt skrzyni nie jest bardzo wazny. Prosze pomyslec o tym, jak bedziesz zginac port, poniewaz musi on miec L-ksztalt.

1.Pytanie jaka rura maksymalnie moze byc brana po uwage. Z tego co pisze kolega Zomer najlepiej by bylo trzymac sie orginalu albo max 85 mm wewnetrzej srednicy.

2. Czyli tandem dwoch glosnikow w osobnych skrzyniach o roznym ksztalcie lecz tym samym litrazu rozumiem bedzie grac tak jakby byly one identyczne.

Co do portu - zapewne chodzi o to ze wyjscie portu musi byc na sciance w ktorej zamocowany jest sub tak? Trzeba wiec bedzie wykorzystac jakies kolanka pcv:)

 

 

Przerabiałem już ten model. Z tego co pamietam - głośnik ledwo ogarnia taka szerokość  portu fi 100mm. Chyba że wysoko kierujesz-zakres powyżej 40hz. 

Wyrównana charakterystyka działa poprawnie ale szerokość do 92mm - z zakresem 33-34hz

Zalecana szerokość (maksymalna) to fi 80mm a takiej raczej sie nie kupi. Chyba ze chodzi o zakres cm2 - 68cm2

Nie wiem ile masz masz zamiar zrobić strojenia. 

 

 
 

 

Port zrobić możesz pod własny zakres, producent nawet w tym modelu lubi zastosować zakres dosyć prostolinijny, ale śmiało wykorzystać zakres możliwości, wg własnych potrzeb.

Ja pisze o subach RFR 1410 nie wiem czy te cwiczyles - ale maja ta sama zalecana skrzynke co hx2.

Chcialbym sie trzymac zalecen producenta by zachowac szybkosc tych  subow w BR dlatego pojade jutro zerknac na rurki dostepne w marketach budowlanych bo jak kiedys na szybko robilem skrzynke do pojedynczej sztuki to rura w dzien wyjazdu <juz palilo mocno:)> kupilem z nierdzewki w wodno kanalizacyjnym i nie byla tania haha. Dlatego mysle by kupic krotkie porty 76 - 85 mm w zaleznosci jakie kolanka i rurki dostane w marketach - bo dlugosc niestety sluszna i trudno o gotowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze o subach RFR 1410 nie wiem czy te cwiczyles - ale maja ta sama zalecana skrzynke co hx2.

Znam ten model, dawny, dlatego wspomniałem jego możliwości gdyż owszem on miał podane parametry. Wbrew pozorom nawet nie wiem na jakie strojenie chcesz zrobić, litraż pewnie w zakresie 25-35 litrów, w zależności jak nisko chcesz stroić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo a myslalem ze to raczej za stary i nieznany subek - mi on mocno spasowal:) Wiec chetnie zspytam czlowieka z doswiadczeniem o najlepszy kompromis miedzy szybkoscia a zejsciem. Jak w tym wzgledzie przedstawia fabryczna propozycja skrzynki a co Tobie udalo sie zaobserwowac na "customowym" strojeniu...Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

1. Jaka rura masz dostepna?

 

Sory ze post pod postem ale nie mam juz mozliwosci edycji a dopiero teraz wracam z castoramy i obi.

Z mojego rekonesansu wynika ze najwygodniejsza i chyba jedyna opcja bedzie rura o wewnetrznej srednicy 70mm ... Znalazlem kolanka 90 stopni i znalazlem kawalki nawet 0.5 m by to w calosc wszystko polaczyc. Jedynie zaokraglone krotkie wyloty portow dotego dokupic i powinno byc SI:)

Teraz pytanie jak zmieni sie dlugosc portu przy zmianie srednicy na 70mm by wlasciwosci konstrukcji pozostaly fabryczne.

Ewnetualnie gdybys mogl rozwinac pomysl z dwoma tunelami 50mm jak by to wtedy wygladalo w liczbach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest podstawowe czego słuchasz. Rozmowa o wielkości strojenia, opóźnienia, strojenia, dynamiki. 

Zakres jaki można powiedzieć o tym głośniku to dobrze pamiętam zakresy 22 - 35litrów. Kwestia czego słuchasz, na jakie strojenie, bo szybki bit był zalecany małym litrażu. 35litrów wtedy automatycznie odpada, już nie wspomnę o opóźnieniu. 

Od razu możesz sobie obejrzeć obudowe, jakie są możliwości, niby z jednej strony dopakujesz wysokie strojenie, duży litraż, ale jak dobrze pamiętam to zakres opóźnienia będzie dosyć spory. Lekka membranka, i ja już wiem nie słuchając muzyki czuję fajne pierdzenie basu  :wink:

Tutaj skok o 5litrów, strojenie o 5hz w strojeniu i okazuje się że opóźnienie może wzrosnąć o 30-40%..

A pytanie - jakiej muzyki słuchasz? Jak jakieś opóźnienia z HH to ok, ale gorzej jak lubisz szybszy Bit. A zakresu charakterystyki muzyki jeszcze nie usłyszałem w twoim wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy zakresie 2x 50mm z długością 305mm - a jaki zakres pojemności?

Powyżej 30litrów netto? Opóźnienie wtedy jest bardzo duże, opóźnienie około 35ms dosyć sporo jak na taki głośnik. Po to właśnie producent po części chciał węższa charakterystykę. 

Podstawa - jaki rodzaj muzyki? Bo pod to ustawia są potrzebne, a nie ogólne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy zakresie 2x 50mm z długością 305mm - a jaki zakres pojemności?

Powyżej 30litrów netto? Opóźnienie wtedy jest bardzo duże, opóźnienie około 35ms dosyć sporo jak na taki głośnik. Po to właśnie producent po części chciał węższa charakterystykę. 

Podstawa - jaki rodzaj muzyki? Bo pod to ustawia są potrzebne, a nie ogólne parametry.

Powiem tak nie jestem fanem jednego rodzaju muzyki niestety...

Lecz jesli mialbym cos poswiecic to wolalbym poswiecic zejscie by nie tracic punktualnosci - a porownywalem hx2 w zamknietej i zamienilem na rfr w 28 l BR - i szczerze powiem zostalem przy rfr -bo latwiej wykarmic a jesli nie widac roznicy... to po co przeplacac jak glosi haslo reklamy :) Tak kombinuje ze dwa razy rfr nawet w 28 l budce bedzie zdecydowanie mocniej niz hx2 przy pozostalych parametrach porownywalnych. A do wykarmienia tu i tu kilowacik w 2 ohm i tak trzeba.

Slucham sporo swingu ( Halie Loren, czasem Bouble'a, Etta James itd itp sporo tego) ostatnio pod prawa noge elektroswingu lub takich wynalazkow jak Lindsay Stirling (polaczenie skrzypiec z dup stepem) troche acz nieduzo brzdakania rockowego czasem Dire Straits Metallica Sabbaton itd, lubie tez dobre specyficzne sety muzy klubowej a jak mnie najdzie to Macklemore czy tez specjalne plytki do najlepszego basiku w HH:) Ogolnie staram sie wylapywac co ciekawego pojawia sie w muzyce i tego kosztowac - bez bycia uprzedzonym do jakiegos rodzaju muzyki. Dlatego wolalbym zachowac punktualnosc a nie  zwiekszac objetoscskrzyni  celem zejscia do Hadesu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...