Skocz do zawartości

Umiejscowienie Bass Reflexu - banalne pytanie


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ostatnio szukałem czegoś i przeglądając FAQ Nazara przeczytałem coś takiego, że w skrzyniach BR wylot portu powinien znajdować się na tej samej ściance co głośnik. Napisał, że skrzynia zagra gorzej, jeśli port będzie miał wylot pod kątem 90 stopni do głośnika.

Czy w samochodzie da się usłyszeć różnicę gry takich samych skrzyni BR, w jednej z portem na tej samej ściance co głośnik, a w innej na ściance bocznej? Jak duży wpływ ma takie umiejscowienie portu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W aucie można wszystko odczuć, czy kierunek prawo czy lewo, czy od przodu czy od tyłu, a nawet bywa taka opcja że port wyżej o 10cm nad podłogą może dać lekko inne brzmienie.

Ale najczęściej czuć w którą stronę boku idzie port, przód, tył, prawo czy lewo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale najczęściej czuć w którą stronę boku idzie port, przód, tył, prawo czy lewo

a czy mógł byś rozwinąć myśl ??

 

słyszę różnicę jak przestawiam skrzynie P/L strona bagażnika jak i odwrócenie skrzyni membraną przód/tył ale to fizyczne przesuwanie głośnika, a z portem nie kombinowałem. Intryguje mnie to bo chcę zrobić zabudowę z głośnikiem skierowanym do góry, a nie jak do tej pory w kierunku klapy, i się zastanawiam jak port umiejscowić by nie kolidował mi z koncepcją zabudowy ,a brzmieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszę różnicę (jak przestawiam skrzynie P/L strona bagażnika) jak i odwrócenie skrzyni membraną przód/tył ale to fizyczne przesuwanie głośnika,

nie... To zmiana fazy... To MUSI być słyszalne :)

 

 

Tez to znam, i tez nie raz z tym kombinowałem... Najkorzystniej dla codziennego tłuczka nerek (duzego suba) to port w klape i gra z "odbicia" a głosnik moze grać w góre :) Dla mnie zawsze tak było najmocniej w sensie odczucia. Głosnik obojetnie byle BR w klape...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


nie... To zmiana fazy... To MUSI być słyszalne :)

no tak, to miałem na myśli.

 

 


Tez to znam, i tez nie raz z tym kombinowałem... Najkorzystniej dla codziennego tłuczka nerek (duzego suba) to port w klape i gra z "odbicia" a głosnik moze grać w góre :) Dla mnie zawsze tak było najmocniej w sensie odczucia. Głosnik obojetnie byle BR w klape...
czyli mój koncept by się nie zmienił, właśnie tak chciałem zrobić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy mógł byś rozwinąć myśl ??

Oczywiście.

Chciałem nawiązać do kierunku Samego ustawienia kierunku bass refleksu.

Co auto, co rodzaj samej fazy, i jednemu kierunek coś pomaga, czasami samo ustawienie fazy, a czasami "ogólny" kierunek jak dźwięk się rozprasza w sposób odczuwalny.

Jeden powie że woli mieć BR w kierunku góry, ktoś inny w bok, czasami musi być odbicie od ściany, warto zastosować takiej prostej metody jak nie możesz ustawić pełnej regulacji fazy (opcje np: tylko odbicie o 180stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


eden powie że woli mieć BR w kierunku góry, ktoś inny w bok, czasami musi być odbicie od ściany, warto zastosować takiej prostej metody jak nie możesz ustawić pełnej regulacji fazy (opcje np: tylko odbicie o 180stopni).

yhyy, jak dobrze zrozumiałem to posiadanie płynnej regulacji fazy, po części zrekompensuje ustawienie/umiejscowienie portu. dobrze kombinuje ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak zapytam o fazę. Mając STX'a 8" w skrzynce BR zmieniałem sobie fazę ustawieniami w radiu i przy "odwróconej" sub grał głośniej. Jednak już przy "normalnej" jest sporo basu.
Jak to działa konkretnie? Czy ustawienie fazy na "więcej basu w aucie" jest bardziej poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zgranie fazowe głośników przednich i subwoofera. Długości fali niskich częstotliwości są duże( np dla 30 Hz jest to 11.1 m) przez co fala dźwiękowa docierająca do kierowcy może być w innej fazie niż fala dźwiękowa z głośników przednich. Najgorsza sytuacja jest taka gdy różnica w fazie wynosi 180 stopni. Wtedy fale dźwiękowe znoszą się. Jeżeli jest "więcej basu w aucie" wtedy prawdopodobnie głośniki i subwoofer grają zgodnie w fazie. Jednak tak naprawdę jak jest lepiej, można stwierdzić na słuch, ważne żeby subwoofer nie ciągnął Ci się za plecami gdzieś z bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 jak dobrze zrozumiałem to posiadanie płynnej regulacji fazy, po części zrekompensuje ustawienie/umiejscowienie portu

W rzeczy samej, ale nie rekompensuje w 100%, gdy kierunek jest idealny. To jest jedno z nielicznych zmiennych odbicia, a samo brak jakiegoś odbicia jest czym zupełnie nie zależnym.

 

 

A ja tak zapytam o fazę. Mając STX'a 8" w skrzynce BR zmieniałem sobie fazę ustawieniami w radiu i przy "odwróconej" sub grał głośniej. Jednak już przy "normalnej" jest sporo basu.
Jak to działa konkretnie? Czy ustawienie fazy na "więcej basu w aucie" jest bardziej poprawne?

Nie zupełnie taka mowa. Jeżeli odwrócenie fazy w radiu np: te 180stopni, a sama konstrukcja portu, danej częstotliwości daje około 130stopni, to możesz odczuć głośność. Ale gdy masz odwrócenie fazy w drugą stronę, te 50stopni które działa w drugą strone, warto spróbować nie tylko zmianę fazy, czyli zamianę. Niby drobna zmiana samych wartości, ale mniejsze straty na "głośności sygnału. 

To niby działanie to samo, te same różnice, ale działają w innym kierunku, z różnymi stratami. Kwestia własnego też odczucia w aucie. Jeden coś czuje jak się daje na "minusie" a drugi poczuje te same wartości ale na "plusie". 

Prosta zmiana odwrócenia fazy i zmiana napięcia i jedni czują na plus-albo wcale.

Pozostawiam dla własnej zabawy

 

Czasami zmiana gdy jest odczuwalna 180stopni - czasami daje plus, czasami minus, a czasami nic nie jest odczuwalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...