Skocz do zawartości

Tri mode ale "trochę inne"


wasylwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mądre głowy. Mam pewną zagadkę którą chciałbym rozwiązać a najbardziej się upewnić. O ile standardowe tri mode wzmacniacza to pasywne "wyfiltrowanie" satelitek w stereo i suba w mono o tyle mam pytanie co się stanie w przypadku braku "filtrowania pasywnego" ?

Tłumaczę, wzmacniacz dostaje sygnał "odfiltrowany" aktywnie na wejsciach RCA i pasmo które będzie wzmacniał to do około max. 80 Hz (może nawet mniej), na wyjściu podłączone dwa woferki w opcji stereo i tu sedno (na schematku kolor czerwony) co się bedzie działo jak w mostku podłączę jeszcze do tego kolejnego subwoofera? Wiadomo, że lwia większość grajków to 4ohmowe dlatego właśnie mnie naszło czy aby nie powinienem szukać czegoś 8 ohmowego w celu...zwiększenia "bezpieczeństwa" choćby? A może to w ogóle marne podejście, choć przyznam szczerze coraz bardziej "czuję potrzebę" skrzynki jakiejś. Za rozjasnienie sytuacji z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze kumam o cobie - ale jak używasz w tri-mode ale powinnien woofer być 8ohm gdy pracują też wooferki stereo 4ohm..

Bo jeżeli chodzi na początku o sam sygnał - wejście-zakres- filtracja - dopiero wzmacniacz do końcówki mocy- łącznik końcówek mocy-wyjście mocy

 dla przykładu: "0" -20  +20  "0" ( - + - + )

Bo zasadniczo wzmacniacz wzmacnia tylko sygnał. to co jest w zakresie (czyli do 80hz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej mocy :rotfl:  by to sobie dokładniej przeanalizować.

http://www.bcae1.com/trimodpd.htm

Właśnie chodzi mi o to co się stanie jak "domostkuję" tam 4 ohmowca ? Niby wyraźnie zaznaczone , że w opcji stereo jest 2 ohm min. na kanał i 4ohm min. na mostku, dlatego nurtuje mnie ten sub w mostku. Czy po prostu wzmacniacz nie dostanie kuku na muniu w takim układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stereo 2ohm ok.

Ale 2x stereo to jak 1x4ohm

Szeregowo dla przykładu ja podaje napięcie 10Volt, 4ohm to 2.5Amper. Wiec moc masz 10x2.5 czyli 25wat. 

2takie stereo to 25+25=50

Jak byś miał 2ohm to masz 10V 2ohm to 5amper. czyli 50wat. Wiec masz 50wat + 50wat = 100wat

A jak masz +10V i -10V to masz 20V. 4ohm to 5amper. 20V x 5A = 100Wat

Automatycznie 2x4ohm stereo to pobierze 25+25wat a mono weźmie 1x4 100wat..

Małe filtry pasywne mogą mieć drobną impedancje ale wszystkie musiały by mieć około łącznie 2ohm

Inaczej to też by zagrało w 2x stereo ale gdy by były kondensatory. 

Co innego kondzie, co innego cewka, i co innego bez niczego. 

Oczywiście tri mode w mono - zagra też słabiej- ze zwiększonym zniekształceniem-obciązenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tri-mode rozumiem ale takie stereo jako pakiet na jedną stronę.. Jak by ktoś robił mega drzwi na jedną strone np: 2x6" + 1x8"

A z drugie strony tak samo.. Ale stereo prawo lewo, a centralnie Mono - to pokazał by też w połowie pracujący woofer. A jakby zagrała basowo tylko jedna strona? W jakimś utworze?

Spadek napięcia z jednej strony, a z drugiej powstała by impedancja szeregowa- bez pracy mocy :wink:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...