Skocz do zawartości

Sonic 15 w skrzyni 120 l


fizzy87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się przywitać bo jestem tutaj nowy :)

 

Posiadam Głośnik sonic 15 oraz wzmacniacz PSX-D2

 

Aktualnie głośnik znajduje się w skrzyni nie do konca przeliconej 80 l netto - port szczelinowy 12 cm oraz 8 cm od tylnej śnianki, długość portu to ok 60 cm. Z tego co czytałem nie jest dopuszczalne, żeby port był w różnych odstępach od lewej i tylnej scianki.

 

W związku z tym chcę wyliczyć nową skrzynię trochę wiekszą i tutaj zaczyna się problem ponieważ moje doświadczenie z WIN ISD jest średnie.

 

Na początku chciałem skrzynie zestroić na 37 hz jednak podbarwia mi za mocno jedną częstotliwość

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0580dd481c94de15.html

 

w związku z tym obniżyłem częstotliwość aby zapewnić głośnikowi bardziej liniową charakterystykę

 

wyskalowałem skrzynie na 25 hz i 130 l

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/56a123110bf3007f.html

 

teraz charakterystyka liniowa jest w miarę zachowana i głośnik grałby w miarę równo na wszystkich częstotliwościach. Martwi mnie jednak czy 25 hz nie jest za nisko ?

 

Dodam, że słucham głównie czarnej muzyki z niskim zejściem i zależy mi na niskim i mięsistym basie.

 

Możecie mi pomóc znaleźć złoty środek dla tego głośnika ?

 

Informacje techniczne

Impedance (Z) 2 x 2Ω

Resonant frequency (fs)             25Hz

Max. frequency range f3-300Hz

Music power     2 x 800WMAX

Power rating (P)              2 x 400WRMS

SPL (1W/1m)     88dB

Suspension compl. (Cms)            0.13mm/N

Moving mass (Mms)      310g

Mech. Q factor (Qms)   10.86

Electr. Q factor (Qes)     0.52

Total Q factor (Qts)        0.50

Equivalent volume (Vas)             126 l

DC resistance (Re)          2 x 1.9Ω/1 x 3.8Ω

Force factor (BxL)           19Tm

Voice coil induct. (Le)    2 x 0.7mH/1 x 2.8mH

Voice coil diameter        Ř 75mm

Voice coil former             Kapton

Linear excursion (XMAX)             ą25mm

Eff. cone area (Sd)          830cm2

Magnet weight                180oz.

Weight                 15.6kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zanim zaczniesz szukać jakiegoś rozwiązania, pokaż pełne parametry jakie zostały zastosowane do szczeliny i całej skrzyni.

Czyli parametry skrzynie zewnetrzne -celem obliczenia całości

Parametry szczeliny - długość z zakrętem? Czy jakaś inna długość podana?

Grubość materiału.

Bo często ludzie nawet nie potrafią dobrze liczyć i zakładają tylko ogół.

Powierzchnia samego portu mówi mi że będzie niżej strojenie. 12x8 to 96cm2 z tą długością nawet 60cm to szczelina o pojemności mniejszej.. 

Możesz zrobić jakiś zrzut - jak utworzyłeś skrzynie?  Bo mi wyjdzie strojenie na podbiciu rzędu 25hz a nie 37hz..

Tutaj nawet nie musze patrzeć na głośnik - same litraże netto i port dają dużo do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.. Czy ty znasz zasade matematyki AxBxC? Wiesz ile wychodzi ci netto? Bagatela 56-57 litrów

A strojenie? No nie wiem nawet ile to może mieć, pojemność portu to 30litrów, ale port jest tak zmienny że zakres pracy może wynosić 46-54hz, bo zrobiłem tylko zakres działania na zakresie 80mm a 120mm tej magicznej podziałki. Odliczając średnią falową 2/3 długości to mamy strojenie 50-51hz..

Jaka ci wyszła pojemność skrzyni 130litrów jak używając matematyki A x B x C samej obudowy to nie ma nawet 120?

Takie pomyłki chłopie to zakres poprawek ponad 30% polecam najpierw czytanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem idiotą, wiem jak liczy się litraż jednak nie wiem ile dokładnie zajmuje litrów kosz głośnika oraz czy port szczelinowy również wlicza się w litraż (dlatego tak napisałem). Nie liczyłem jeszcze faktycznych rozmiarów skrzyni, ponieważ dopiero zająłem się strojeniem skrzyni, jednak mam problem aby osiągnąć kompromis litrażu i liniowej charakterystyki pracy głośnika, dlatego też tutaj pisze - macie większe doświadczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chłopie, wyliczyłeś litraż ale Brutto całkowite. A głośnik? A port? To na jakiej podstawie oceniłeś częstotliwość? 

Ocenić można było jedynie odliczyć pojemność wewnętrzną portu, w całości zajmuje około 30.3litra, ale jak można ocenić częstotliwość skoro port jest zmienny w pojemności? Oceniać port pod względem długości i szerokości (nie 60 a chyba 72, w dodatku jaka szerokość? 12 czy 8cm?)

W jednej części mamy powierzchnie 12x37 a za zakrętem 8x37? Żeby to było równo ścięte, jak by to była jakaś konstrukcja połówkowa 1/2, ale równo dzielona powierzchnia początku i końcu portu, a tutaj jak to określać?

Zrób jedną ścianę od A do Z z jedną średnicą, bawisz się kalkulacją to zrób chociaż projekt na szerokości 37x5 i długości 600mm.

Nawet nie patrze na głośnik, bo głośnik to będzie jedno. I najlepiej liczyć pojemności resztek w całości.

netto wyjdzie ci okolo 70l

Strojenie okolo 35hz

Chcesz stroić na niżej- zmniejsz jeszcze port na 37x4 z długością 650mm i zejdziesz o 5hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...