Skocz do zawartości

Subwoofer w obudowie BP - 4th czy 6th?


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Dziś rano kumpel zaprezentował mi swój nowy subwoofer. Marka raczej u nas nie znana - Syrics BP 10-200. Dokładnie ten http://www.syrincs.de/new/index.htm?bp10.htm

Zanim usłyszałem pierwsze dźwięki, pomyślałem: jakiś muł w band passie, pewnie mi się nie spodoba. Jednak po pierwszym kawałku stwierdziłem, że sub jest na prawdę szybki. Mimo (a może dzięki) podwójnego band passu nie łapał zadyszki nawet na bardzo szybkich bitach. Nie mówiąc o tym, że kopał po klacie jak szalony. Oczywiście zejścia jakiegoś wielkiego nie było. (coś za coś). Czytając w sieci nt tego wynalazku znalazłem informację, że w środku siedzi głośnik coś a'la estradowy z bardzo lekką membraną i Fs na poziomie 50Hz.

Teraz do rzeczy. Ostatnio kupiłem Gladena SQX08, który na chwilę obecną gra w closecie i bardzo mi się podoba. Producent jednak przewiduje także obudowy band pass do tego głośnika i nie ukrywam, że kusi mnie spróbować, jednak nie chcę robić 2 obudów, więc mam pytanie.

Która z proponowanych przez producenta obudów BP zagra bardziej dynamicznie? Po prostu, który bandpass z reguły zagra szybciej, 4- rzędu czy 6 rzędu?

Pod linkiem karta katalogowa ww Gladena  http://www.gladen.de/GladenWooferPDFs/SQX08.pdf

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby kolejny pomysł z nietypową skrzynią?

Gdy w miarę dobry głośnik, zabawa raczej tylko w 4th ze względu na szybkość.

Zależy ci na szybkości, więc na czymś trzeba oprzeć swoje założenie.

Głównym celem będzie pierwsza komora, dynamikę zyskasz oczywiście na closed. Teraz pytanie z kontrą - czy ma służyć głównie dynamice czy też wyciągnięciu dołu. Zawsze są jakieś wątpliwości, ale teraz bazując na wysokim Fs, pytanie czy szukasz dołu? Nie do końca. 

A zapytam się wprost - podrzuciłeś linki - chcesz od razu podpowiedź do budowy?  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm na chwilę obecną chodzi mi o zaspokojenie ciekawości, jednak nie chciałbym robić 2 obudów, chwilowo nie mam za bardzo możliwości. Głośnik jest kupiony, wiem jak gra w BR i w zamkniętej, BP chcę zrobić niejako dla zabawy - a kto wie - może się spodoba i zostanie na dłużej? Biorąc na logikę to BP 4tj powinien być szybszy ze względu na zamkniętą komorę za głośnikiem. Wrzucając w WinISD rzeczywiście obudowa strojona na "kopa". Chciałem spytać bardziej doświadczonych ode mnie ludzi, może ktoś coś podpowie, jest tu wielu z większym doświadczeniem w budowie skrzyń niż ja.

PS a to źle, że człowiek lubi pokombinować z nietypowymi rozwiązaniami?  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem - gra to wysoko.. Jedyny mankament tego woofera.

Spojrzałem na solucję producenta co podrzuciłeś - mnie osobiści zmasakrowała. 

Moje zabawy jeśli co mogę coś doradzić - masz BR? Masz Closed?

1wsze testy zaczynaj w closed, a później w BR. Łącząc pojemności - łączysz zdolności obu komór. 

Sporo osób na 1wsze zabawy wybiera właśnie klasykę - sprawdzonych używanych do tradycyjnych norm, aby na czymś brać względny przykład.

Zwiększyłbym na pewno komorę closed, pal lichą dynamikę w tym wooferze, ale na co słuchać muzyki w takiej tonacji? Małą pojemność obniża mi pułap niskoch tonów w closed, strojenie na 80hz przepraszam - a masz głębię? Dynamika z różnicą minimalną może o jakieś 5ms, ale przecież masz closed, dał bym litraż większy o 5-6litrów, ale uzyskasz ogólną skuteczność o 3-4dB a to było by to już dużo.

Na jakim maksymalnym opóźnieniu chcesz bazować? Chcesz zyskać na szybkości czy dynamice, zwiększył bym szerokość portu, producent z jednej strony zaleca BR 70mm, zyskuje na dynamice woofera a traci na dmuchaniu portu. To gdzie chcemy zyskać? Dobre dopasowanie br4th to znalezienie ideału 50/50 co nie jest łatwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Chyba najprościej będzie na początek zrobić skrzynkę proponowaną przez producenta (4 th) i zobaczyć, czy ten głośnik w ogóle będzie mi się podobał, bo jeśli stwierdzę, że jest kompletna kupa i nie podchodzi mi w ogóle granie w tej obudowie to nie będę więcej tykał tematu. Wiem co chcę sprawdzić i jaki efekt mnie interesuje, jednak nie wiedziałem, że w BP istnieje tyle zmiennych, które wpływają na ostateczny efekt. Dla tego trzeba najpierw zrobić bazę producenta i ocenić - bawimy się dalej lub nie. Dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BR ma dużo zmiennych a 4th to dopiero początek zabawy,

A jak robisz już prostą zabawe - czemu nie pobawić się komorą closed? Zwiększysz litraż, zawsze możesz netto czymś wypełnić..

No chłopie, wykaż się drobną inicjatywą zabawy i masz dodatkową zabawę z litrażem closed, i poznasz na wstępie chociaż takie różnice. Po co od razu robić pojedynczego gotowca, jak możesz zrobić closed 2x większy? Wrzucić potem jakiś wkład na zmniejszenie netto, i masz szybko zmianę charakterystyki.. Dodatkowa zabawa, i kolejna zmiana drobną pojemnością.. 

Inna sprawa że to 8", chociaż wycisnąć troszkę tego dołu, bo zdolności tego woofera są dostępne na zakresie 20hz niżej, z podobnymi możliwościami zakresu strojenia. Nie tracisz na głośności, bo na tym porcie to na zakresie od 80hz w dół tracisz na głośności, a mógłbyś wykorzystać jeszcze zakres 60-80hz, stąd dorzucenie troszkę litrażu. Z samą czasówką - problem to nie jest, a podciągnąć niższy zakres to masz efekt jak dobry dolot powietrza do turbinki. 

 

Pobaw się regulowaną komorą closed.. Mała rzecz a cieszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Przekonałeś mnie. Na pewno się pobawię  :wink: Dziś bawiłem się trochę fazami, zięciami i gainem i powiem szczerze, że w Closecie 350W Hifonics praktycznie ledwo go rusza. Tzn. osiągam założone poziomy głośności, ale Gain jest prawie na max. Jeszcze w razie czego mam ostatnią opcje - BR. Słuchałem go w BR i mi się podobał, więc trochę zabawy czeka mnie z tym głosnikiem  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe ile litrów wybrałeś w komorze closed? Chyba nie oczekujesz od tych parametrów wielkich kokosów, wspomniałem ci chyba że w małym litrażu na tym głośniku dużo ci czadu nie da, dlatego proponowałem ci od razu zwiększenie litrażu netto. Możesz nawet odwrócić samą membranę odwrotnie - zmieni ci się litraż. No może śmiesznie o te 1.5litra, ale zawsze coś..

A jaki masz podział fazy? Płynnie regulowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ma dokładnie 11,2 albo 11,6 litra (nie pamiętam już). Faza tylko 0/180 stopni. Nie oczekuję wielkich zejść. Liczyłem się z tym kupując ten głośnik. Poza tym przed zakupem słuchałem go w BR i mi się podobał. Jednak na stanie mam chwilowo tyko closeta, więc czemu miałem nie sprawdzić. Oczekuję po prostu "dopałki" do HV165 z przodu. Pomysł z obudową BP zrodził się w mojej głowie po  posłuchaniu innego BP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...