Skocz do zawartości

Jak "wyciszyc" tunel BR?


MichuPG
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem AS X-ion 12 w skrzynce br robionej pod ten głośniczek. Problem polegał na tym,że końcówka tunelu (ta od środka) stykała się z tylną (pochyloną) ścianą skrzynki. W najszerszym miejscu odstęp pomiędzy ścianą a wlotem br wynosił około 1,5 cm. Postanowiłem zastosowac kolanko, dzięki temu tunel ma daleko do jakiejkolwiek przeszkody. Niestety pojawił się problem. Kto spotkał się z tym głośnikiem ten wie, ile powietrza on pompuje :) Pomimo,że z obu stron tunel jest zaokrąglony, wydobywa się z niego potworny szum. Kolanko zastosowałem zwykłe kanalizacyjne, 90'. W żadnym miejscu tunel się nie zwęża ani nic z tych rzeczy. W środku też nie ma żadnych wypustek lub innych tego typu spraw, jedyną ostrą krawędzią jest samo kolanko. Jak mógłbym je wyciszyc? Domyślam się że samo spiłowanie krawędzi kolanka nic nie da,a nie chcę teraz robic nowej skrzyni, bo obecna jest bardzo dobrze wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie takie proste.,. 

 

aby zachować strojenie musi się wraz ze zwiększeniem powierzchni wydłużyć port , przez co zmienia się objętość skrzyni , co znów zmienia strojenie.,.

 

jedyna opcja to nowa skrzynia, przemyślana od podstaw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zapytam o "rant" tego portu. Są lepsze firmy portów br, bardziej wyoblonych, może mniej furkotać, ale i tak mimo wszystko zostanie dmuchanie. Ewentualnie odległość od ściany tylnej, czy jest te minimalne 5cm od wszelkich ścianek? Zasadniczo od połowy szerokości, wszytsko zależy też od rodzaju skrzyni, głośnika, membran itd itd. Czasami odstawienie od ściany nie z 5cm ale na 10cm - może mieć mały wpływ na furgotanie. To bywa czasami tyle wypadków, że można całkowicie przerobić ścianę, głośnik i inaczej wszystko brzmi.. Ale zapomnij o futerku - futerko się w porcie gryzie  :wink:

 

Jako ciekawostkę dodam jeden test dla jaj jaki zrobiłem. Miałem jedną skrzynkę gdzie było w standardzie 5cm od dołu i 5cm od boku. Lekkie furgotanie. Przestawiono w innym froncie (test frontu z produkcji masowej) port o 3cm dalej (do środka) i ten sam mały furgot znikł. 

W innej zabawie przy innej masowej produkcji zrobiłem podobnie i efekty różne w zależności od modelu subwoofera. A co ma w tym znaczenie?

A huk go wie  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


standardowy przypadek. port ma za małą powierzchnię przez co prędkość powietrza w porcie jest zbyt duża i mamy taki a nie inny efekt
nie do konca

prosty tunel moze byc wystarczajacy i cichy

dajac w tym tunelu kolanko PCV mamy gwarancje swistow - przerabiane wiele razy

 

trzeba by poszukac kolanka o plynnej krzywiznie a nie z zalamaniem

 

dlatego daje proste rury z boku obudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://csimg.webkupiec.pl/srv/PL/29022532300782/T/340x340/C/FFFFFF/url/zakrzywiona-tuba-bass-reflex.jpg

http://zap-audio.pl/sklep/images/produkty/bass-tubes-710.jpg

http://stx.pl/uploads/images/tunel%20bass%20reflex.jpg

Port a port - każdy ma znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma wyciąć otwór z boku skrzyni pod nowy BR a stary zaślepić ?

 

No kurcze, ty jesteś fachman, a ja ci mam doradzić jak przerobić sam front? Wiem, wiem, szkoda koca  :rotfl:

Ale przy okazji zrobił byś sobie testy na stolarni w kategorii - jakie ustawienie portu może wpłynąć na takie problemy?

Z naszymi zdolnościami 10min piły, frezu, otwór pod BR, śruby i masz gotowe.. Mam nadzieję że mnie nie zawiedziesz  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy port to różnice. A skąd? Z magicznego "neta" google..

Pokazałem 3 - dla różnic, jakie można wyciągać. Dzięki za pisanie  :rotfl:

Ale za równo 1 jak i 2 ma swoje wady i zalety.. A 3ka to typowy tani chiński port dający największe minusy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A ja Ci "gwarantuje" ze przy odpowiedniej sredncy świstów nie ma... Ale Ty dalej ciśnij Twoje... TEORIE...
tak, ale trzeba dac duzo wieksza srednice...

nie teorie a praktyka 

 

 

 

 


A skąd? Z magicznego "neta" google..
myslalem ze konkretny sklep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sklepikarzem nie jestem.

Google - bass reflex - Grafika.. Taki problem?

 

Przy odpowiedniej średnicy - ale też ważne czego się słucha. Sam dobry port może dać poprawę o jakieś 10-15% z tym furgotaniem. 

Kolejna sprawa, używając tego samego całego osprzętu, niech Kowalski odpali coś w niskiej tonacji i nie będzie marudził (np 35hz)

A Iksiński odpali 45hz i będzie marudził. 

Gwarancja świstów.. Wszystko trzeba dopasować. To co się porównuje nawet do samego as xiona - coś mi w rurze świszczy? Odpal Jazz - nie będzie furgotał.. :wink:

I skrzynka z portem będzie się już nadawać. Albo odpalimy coś z opery.. Czy Figaro.. Komuś dmucha? :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że zmiana każda jest dobra.

A to kolanko z boku - a może to boczek w bagażniku, i nie ma jak zrobić boczka - a przód zalepimy?

Wiadomo że najlepiej by było zwiększyć powierzchnie, lekko wydłużyć rurę wg danych norm, automatycznie poświęcić pojemność netto. rozgrzać plastikową rurę naciągnąć na stożek walcowy aby rozszerzyć krawędzie wewnątrz jednego z wyjść portu, można użyć 3 rur z kątem nie 90stopni a dwa razy 45stopni, 

Różne są sposoby.

http://cdn.bricoman.pl/upload/products/zoom/kolanko-kz-pcv-11087-47376.jpg

 

http://www.odkurzaj.eu/userdata/gfx/fd6232b3fa9f55c6d46698575ff3692a.jpg

Zawsze są sposoby aby coś uzyskać ale 100% na działanie nigdy nie będzie. 

Konieczna zmiana portu BR, ale w miare rozsądną szerokością, aby nie wydłużyć znacznie portu zmieniając wartość netto..

Rzadko sie spotyka, ale 12cm można czasami znaleźć, a długość trzeba by było zapewne wydłużyć o 45-50% co np może np przy litrażu netto dać 50litrów netto,a długość portu wzroścnie dwukrotnie, straci litraż 2.5litra czy 3litry.

Pisze tylko "ogólnie" bo danych nie ma nic, to tylko ogół.. Jedno wzrośnie, inne spadnie - trzeba przemyśleć plusy a minusy - i tyle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na naszym rynku trzeba coś poświęcić, bo z takim podejściem to może pozakładamy wszyscy closed, i będziemy mieli święty spokój z problemami tłumienia.

Zawsze znajdzie się jakieś "ale".

Każdy musi pomyśleć co zrobi. Najlepiej dać litraż +5litrów, dorzucić nową bude, mieć święty spokój.

Zmieniać rurę- oj koszta, oj takiej nie mam, oj nie chce mi się robić, oj to czy tamto. Każda opcja ma swoje minusy gdy coś mamy już zrobione.

Kant, kąt, wyoblenie, otwór z tej, z tamtej, tam mam koło zapasowe, tu mi się odbija coś od innej ściany. 

A prosta zmiana - nowa rura BR np 120mmśrednicy/ XXXX na długość - z portem na zewnątrz.. Mamy free litraż GRATIS  :rotfl:

 

P.S. Pawłku - daj rozwiązanie, a ja pomarudzę Tobie  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


z takim podejściem to może pozakładamy wszyscy closed, i będziemy mieli święty spokój
czytajac to forum odnosze wrazenie ze zamknieta to lekarstwo na wszystko...

 

 

 


P.S. Pawłku - daj rozwiązanie, a ja pomarudzę Tobie 
profilowana szczelinowka

marudzenie/narzekanie to nasz sport narodowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, i kombinować kolejną kiedy znudzi nam sie strojenie albo zechce nam sie zaaplikować inny głosnik...

 

czytajac to forum

... Ja widze, zresztą nie tylko ja,że masz straszny opór i bardzo się męczysz tu z nami... To nie pierwsza Twoja wypowiedź w stylu "sram na to forum, słuchajcie prawdy objawionej albo wypad"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...