Skocz do zawartości

Pomoc w stworzeniu skrzyni dla BOSE SPEAKER ASSY-STBB


konrade
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post chciałbym serdecznie przywitać wszystkich użytkowników :)

 

Czytając regulamin działu, nie jestem w stanie wypełnić wszystkich podpunktów, lecz kierując się podpisem działu(Miejsce w którym pomożemy Ci dobrać odpowiedni litraż dla Twojego głośnika) zwracam się do was o pomoc, lecz o tym niżej. Mam nadzieję, że temat bedzie tutaj pasował, jeżeli nie to proszę o przeniesienie lub usunięcie go.

 

1. Głośnik: BOSE GAP4 66 960 SPEAKER ASSY-STBB
2. Parametry głośnika:
3. Rodzaj słuchanej muzyki: można powiedzieć, że wszystkiego po troszeczku :) w aucie przeważa muzyka klubowa.
4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: wydaje mi się ze ok. 20mm
5. Wymiary bagażnika: (najlepiej zdjęcie bagażnika z zaznaczonymi wymiarami): http://d.moto.gratka.pl/auto/11871/ogl/1e/a7/12473334084544_D_N.jpg (daje link do samego zdjęcia, lecz jutro moge podać dokładne wymiary)
6. Bass reflex: (okrągły prostokątny w którym miejscu góra dół bok): przód, okrągły
6. Model auta: megane 1 ph 2 kombi

 

Jestem posiadaczem subofera BOSE GAP4 66 960 SPEAKER ASSY-STBB. Wygląda on mniej więcej tak(w obudowie): http://image.automotive.com/f/reviews/editors_notebook/16642250+pheader/0906_03_z+2010_mazda_3_5-door_grand_touring+subwoofer.jpg . Podłączyłem go w aucie i wydobywają się bardzo denerwujące plastikowe drgania(czy coś w tym stylu). Więc pomyślałem, żeby zrobić mu porządną skrzynie, lecz mam problem w znalezieniu jakichkolwiek informacji na temat jego specyfikacji :( Aktualnie posiadam JBL GT5-12(tak wiem, że to straszny głośnik, lecz kiedyś nie wiedziałem), dlatego pomyślałem czy nie lepiej było by wykorzystać głośnik BOSE, a sprzedać JBL(oczywiscie do czasu, uzbierania i skompletowania czegoś lepszego). Później dołożyć trochę pieniedzy i kupić głośniki na przód i porobić podstawowe rzeczy.

 

Jak myślicie warto się w pchać w tworzenie skrzyni?(głośnik BOSE i tak zostanie u mnie wiec może warto było by go wykorzystać, chociaż na początku). Dlatego chciałbym zwrócić się do was o pomoc.

 

Jeżeli jest sens, to może jest ktoś na forum, kto może podać mi parametry głośnika. Wtedy postaram się za pomocą programu wyliczyć co i jak i spróbować swoich sił :) ew. może ktoś jest w stanie powiedzieć mi w jakim litrażu i z jaką rurką głośnik ten będzie w miare grał? :)

 

Za wszystkie sugestie bardzo dziekuje i pozdrawiam,

Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Bose ci zrobiło konstrukcję.. Nie ma parametrów, a mamy zrobić skrzynkę? Bose daje do tego modelu żadnej specyfikacji -  w końcu stworzył ją od A do Z.. Czyli ta plastikowa buda..

Jest zapewne w budzie closed, masz tam litraż, policz ile litrów ci zajmuje ta skrzyneczka. A bez reszty parametrów - to bude skrzyni możesz sobie zrobić jedynie z rurą fi 50-75mm i dopasować to sobie indywidualnie.. Skrzynia 20mm.. Przecież plastikowa skrzynka ma 3-4mm

Tam jest chyba 6" głośnik, tymi kablami idzie ci zwykłe zasilanie, to model jak od mazdy 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiło, lecz ta plastikowa konstrukcja gra w miare dobrze w aucie w którym była. Lecz teraz, kiedy jej tam nie chca, lezy sobie w domu, a podłączajac ja do mojego auta słychać straszny plastikowy dzwiek wydobywający się ze szczeliny.

 

Szukałem jakiej kolwiek informacji na ten temat lecz nic nie konkretnego nie potrafie znalesc ;/ Dlatego zadałożyłem ten temat :)

Dziekuje za odpowiedz :) Może mógłbyś mi odpowiedzieć na czy opłacałoby się robić z tym cokolwiek czy lepiej dać sobie spokój i słuchać serii dopóki nie uzbieram na coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest zestaw do bagażnika, gdzie skrzynia jest ustabilizowana i nie rezonuje, bo ma tam lekkie wytłumienie. To chyba model od mazdy 3.

Były wersje co miały szczeliny - tunele dźwiękowe, którymi przesyłały się niskie tonacje. To calość była jak to sie pisze "Spasowana" do danego modelu. Teraz dopasować to do skrzyni - możesz sobie to zrobić tylko metodą prób i błędów, robienia drobnej skrzyni, wielkości woofera typu 6", ale o parametrach zapomnij. Nikt ich nie ma w końcu producent zrobił model w całości - wiec po co mu parametry?

To tylko można zrobić podstawowo - ale nie ma dużego sensu. Równie dobrze można to sprzedać, a kupić sobie chiński badziew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazda 6 :) Sprzedawać tego nie planuje bo kiedyś może tam wróci :)

Dzieki za odp:) chyba sobie to daruje, a zainwestuje niedlugo w jakies lepsze woofery i wytłumienie.

 

Korzystając z okazji, może powiedziałbyś mi czy ma jakiś sens montowania głosników w "dachu" tak jak jest to fabrycznie zrobione w megane kombi?;p (poprostu jestem ciekawy opini kogoś doświadczonego:) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie - po co sie bawić? Plastikowa buda w mazdzie trzyma rezonans. W innym aucie buda może dzwonić.

Układ woofera symetryczny - można go zrobić, użyć drobnego przerobienia układu, ale ma to sens?

Nie wiem czy tu można wykorzystać wzmaka z 2 kanałami, czy to pracuje na masie, czy na 0 (zero) - a były chyba takie opcje - nie wiem czy to kwestia modelu, bo opisów nie miałem, znajomy w Bose to jakoś to ogarniał "po swojemu".

Wiem że są sposoby na przerobienie układu symetrycznego na układ niesymetryczny, drobne sposoby na dorzucenie "subwoofera" do firmowego Bose..

 

W dodatku mowa o samym wooferze, wzmak - nic nie wiadomo. 

Czy ten woofer ma 2pinowe czy 3pinowe wejście - też nie wiadomo- model miał też dodatkowy opis w zależności od roku, i były też jakieś warianty od auta.

Bez pełnego sprawdzenia - szkoda robić na łapu capu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja wspomniałem M3 - tylko była wersja "eco", prosta. I też była w kółku zapasowym.

A wersji to było jeszcze z A czy B, rocznikowe, warianty eco w zależności z jakiej sprzedaży - więc po części czarna magia co tam siedzi.

Buczy, nie buczy - niektórym się to "podoba".. To się nazywa "Bose, ale mam gust.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do Bose jako takiego nic nie mam. Fajnie, że jest opcja zakupu lepszego nagłośnienia do auta. Jednak to "Bose" z Mazdy to jest kpina.

Brakuje lata swietlne do tego co jest dla przykładu w Audi A4. Kwestia wykończenia auta, grubości blach, czy wygłuszenia. Radio Mazdy to również spore ograniczenie dla systemu.

Ja u siebie wrzuciłem właśnie radio po tuningu SPA (m. in. radio odzyskało pełne pasmo przenoszenia) i system Bose trochę odżył... pojawiła się namiastka sceny, poprawiły się niskie tony. Tweeter skierowany w okolice pępka to porazka. Woofer w wygłuszonych drzwiach daje w sumie radę. Na szczęście w tym tygodniu nie będzie już u mnie Bose :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aktualnie posiadam JBL GT5-12(tak wiem, że to straszny głośnik, lecz kiedyś nie wiedziałem), dlatego pomyślałem czy nie lepiej było by wykorzystać głośnik BOSE, a sprzedać JBL

JBL GT5-12 nie jest taki straszny glosnik, i mozna uzyskac dobry dzwiek, jesli dac mu odpowiednia obudowe.

W jakiej skrzyni gra teraz?

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...