Skocz do zawartości

Sprzedaż nieruchomości - porada


Morfi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy ma ktoś doświadczenie w sprzedaży nieruchomości?

 

Sprawa wygląda tak:

działka ma dwóch właścicieli (przyjmijmy ja i Kowalski). W księdze wieczystej jest zapisane około 60 do 40. Na działce stoją 2 nieruchomości. Wejście na działkę jest jedno, brak możliwości zrobienia drugiego wejścia (jedna brama i furtka, na drugą nie ma miejsca). Jedna nieruchomość na leży do mnie, druga do Kowalskiego. Chciałbym sprzedać swoją nieruchomość i tu pojawia się pytanie, jak to zrobić?

Sprzedać takie jak jest?

Zakładać sprawę o podział działki (gdzie pewnie podział nie będzie możliwy) i narażać się na niepotrzebne koszty?

Jak ugryźć taki temat?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedac z zaznaczonym pasem uzytkowania wieczystego dla wlasciciela drugiej dzialki. Przy czym najlepiej to podzielic. Ja w zeszlym roku kupowalem hale produkcyjna. Zostala ona z gruntem wydzielona z calosci dzialki wlascicielki, ale jako ze dojazd do halijest przez jej dzialke to mam użyczenie doczesne wieczyste (czy jakos tak sie nazywa) pasa o szerokosci 6metrow jako dojazd. Wsio mam zapisane w akcie notarialnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to u Ciebie był luksus. U mnie jest gorzej - Kowalski nie zgadza się na sprzedaż, nie chce o tym nawet słyszeć... Dlatego wolałbym to sprzedać jakiejś firmie, która skupuje takie problematyczne lokalizacje i robi tam swój porządek... (ma czas, środki na batalie sądowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zaproponować - może biuro nieruchomości? 

Ty możesz zadawać 100 pytań a nie wiadomo w jakiej \kwkesti formalno-prawnej masz mieszkanie, kto jest właścicielem, rodzina, czy sąsiad może wpływać itd.

Dobre info można złapać na forum prawnym http://forumprawne.org/

Sam korzystałem z tego na wstępie, a później wolałem skorzystać z adwokata, małe koszta, wyszło mi niecałe 3%, a sprawa załatwiona w 2miesiące - dom miałem z mieszkańcami, dawne lata 70-80 gdzie gmina mi wrzuciła pogorzelców do bloku, a później gmina powinna im załatwić mieszkania, prawo się zmieniło i z problemem zostałem Ja.

Teraz sprzedaje inne mieszkanie i i wole zapłacić te 3% bo jak sie okazało ktoś "inny" może wycisnąć ode mnie 19% po sprzedaży, a firmy chętnie pomagają jak ominąć wiele problemów, szybko, łatwo, i mają lepsze rozeznanie prawa.

Też miałem problem-duża działka, podział właścicieli domów, mieszkań, masa ale to masa problemów nie załatwiona przez 3lata. 

Nie wspomnę o wieczne jeżdżenie samochodem i załatwiania spraw, awantur, prośb i groźb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Siostra ma taką sytuacje jak Morfi, ma działkę ok 5ha z domem, dom ma wspólną ścianę z drugim domem oraz wspólną drogę dojazdową. Nie mogła się dogadać z sąsiadem bo chce to sprzedać i nie może to poszła do sądu, sprawa trwa już z rok ale niebawem się zakończy, że zostanie to podzielone i zapisane tak jak powinno być od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan, można powiedzieć, że jest w miarę uregulowany tzn. Są 3 księgi wieczyste. Gorzej gdyby ich nie było. Jedna na grunt druga na budynek, trzecia na budynek. Jedynie co, trzeba będzie założyć sprawę o podział działki. Tylko jestem ciekaw jak to zostanie podzielone, skoro znajomy geodeta nie widzi możliwości podziału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porozumienie ze współwłaścicielem nieruchomości nie jest możliwe to możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości. Wtedy będą trzy możliwe rozwiązania: -podział fizyczny nieruchomości, -przyznanie własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego, -sprzedaż w drodze licytacji publicznej i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży (najkosztowniejsza opcja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...