Skocz do zawartości

RCA do subwoofera


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pilny temat. W niektórych instalacjach spotykałem się z innym, niż stosowany przeze mnie dotychczas, sposobem podłączania wzmacniacza obsługującego subwoofer. Mianowicie był on wpinany pojedynczą żyłą RCA, a nie kablem "stereo". Moje pytanie jest następujące: czy jest to sposób uzależniony od konkretnego modelu wzmacniacza/radia czy po prostu można tak robić zawsze? Jeśli tak, to które wejścia/wyjścia wzmacniacza/radia łączymy? Sprawa jest dosyć pilna bo poszukuję kabelka na subwoofer i zastanawiam się nad zakupem 1x5mb lub 2x5mb.

 

Dodam, że moje radio to Alpine 7906R (nie mam do niego instrukcji), a docelowy wzmak to PP DCX 1000.4 (w instrukcji nie znalazłem ...)

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z radia jest stereo (dla suba też), zatem dźwięk może się różnić w zależności od kanału. We wzmacniaczach, zazwyczaj sygnały te są sumowane ale często są w stanie grać po podłączeniu tylko jednego kanału (zazwyczaj oznaczony jest ten kanał). Pytanie w jaki sposób nagrywane są utwory, ponieważ człowiek zmysłem słuchu nie jest w stanie określić skąd dobiegają dźwięki o niskich częstotliwościach, więc teoretycznie nagrywanie w stereo niskich częstotliwości mijało by się z celem. Należy jednak pamiętać, że w zapisie stereo każdy kanał jest zapisany osobno niezależnie od częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj 2xrca

Sub bedzie odtwarzal wtedy pełny materiał muzyczny zawarty na płycie

Sygnał ten we wzmacniaczu jest sumowany i dodany podawany na glosnik

 

Chyba jednak nie w kazdym przypadku, niektore wzmaki i tak biora sygnal na mostek tylko z jednego, okreslonego kanalu, co nie zmienia faktu, ze nie ma co oszczedzac na sygnalowkach i lepiej klasc normalny stereo, zawsze sie potem moze przydac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które np?

Na przykład Zedowskie ESX'y.

Wykorzystują rozwiązanie nazwane "synchronous bridging", używające wyłącznie sygnału z lewego kanału.

Być może da się skorzystać z "konwencjonalnego" sposobu mostkowania, lecz w instrukcji taka konfiguracja nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dwa rozgałęźniki typu Y (dwa męskie i jeden zeński) i śmiało obsłużysz kanał sub jednym, długim interkonektem.

 

Ostatnio robiłem takie zabiegi na RF i w opcji mostka (nie kojarzę na którym kanale) w jednym wejściu piec w mosku grał ale "odczuwalnie" ciszej niz w drugim. "Obsadzenie" obu wejść daje Ci 100% pewność :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja wtrące swoje 3 grosze bo odpowiedzi padło wiele ale i zamieszanie wychodzi z wątku w kwestiach technicznych.

 

 

Padło stwierdzenie, że wzmacniacze na suba można podłączyć jedną parą RCA. Owszem, ale nie wszystkie wzmacniacze i nie z każdym źródłem.

 

Załóżmy, że ścieżka dzwiękowa jest tak nagrana / spreparowana elektronicznie ze z prawej mamy perkusiste, z lewej gitarzyste a na środku wokaliste. Podłączając tylko sygnał z lewego kanału co usłyszymy? Czy będziemy czuli tą lubianą stopke perkusisty na plecach? No właśnie sobie odpowiedzcie.

 

Jeśli używany jednego suba w opcji mono sygnał musi być zsumowany na źródle ( niektóre proce, radia to oferują załóżmy procek H700 Alpine) i wtedy ciągniemy to jednym RCA do wzmacniacza, ale wzmacniacz tez musi  byc odpowiedni, prawdziwy jeden kanał, true mono. Np ESX o którym wspomniał MAXAM

 

Kolejną metodą, najczęściej używaną jest jest pociągnięcie dwóch par RCA z jednostki i zsumowanie sygnału za pomocą filtrów wzmacniacza. To o czym wspominał lklukasz. Na jeden kanał jest odwrócona faza i oba kanały zmostkowane.

 

W zestawieniu 7906 + wzmacniacz PP jedynym słusznym sposobem moim zdaniem jest podłączenie klasycznie 2 par RCA.

 

 

Oczywiście, większość uważa ze czestotliwości ponizej 80 Hz są bezkierunkowe. Ale co z tego, to możemy uwzględnić przy odtwarzaniu jedynie. Co nam to da jeśli perkusja została "elektroniczne spreparowana i wklejona na prawy kanał" a my podłączymy sygnał z lewego?

 

 

Jeden prosty wniosek bo może zamotałem całość,ale podsumuję.

Nawet sub musi dostawac sygnał z obu kanałów. Musimy go gdzieś zsumować i w zależności jaki mamy sprzęt i gdzie jest ten sygnał sumowany tak możemy podłączać RCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...