Skocz do zawartości

skrzynia pod JBL decade DS 120


ester90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. JBL decade ds120
2. http://www.jbl.com/resources/Brands/jbl/Products/ProductRelatedDocuments/en-US/OwnersManual/DS100%20om.pdf
3. różny rodzaj muzyki .. ale przede wszystkim: hip hop / czasem dubstep 
4. 18mm mdf 
5. bagażnik około 300L 
6. honda crx 
7. BR okrągły najlepiej u dołu skrzyni w rogu 

Siema..jestem tu świeży.. 
zakupiłem tubę JBL i wyjąłem z niej BR, port pod kable i głośnik z osłonką.. nie chce mieć tuby w bagażniku bo za dużo miejsca zajmuje.. aktualnie mam honde crx lecz to się zmieni niedługo.. zależy mi na skrzyni z ukośnym bokiem i zastosowaniem elementów które wyjąłem z tej tuby. kiedyś robiłem skrzynkę ale to była po prostu kostka z jakimś no name głośnikiem, nie miejcie do mnie pretensji że czegoś nie wiem, tylko ostatnio znalazłem tą stronę i chce zrobić porządną skrzynie..
Teraz pytanie do was:) 
- ile litrów ma mieć skrzynia 
- jak ma wyglądać skrzynia w środku 
- czy jest ważne pod jakim kątem boczna scianka
- długość BR to 22,5 cm, średnica to 10 cm.
- jaka grubość przedniej ścianki 
- czy był by ktoś taki pomocny co podał by np. nr gg dla konsultacji i wytłumaczenie wszystkiego od podstaw co jest ważne 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual nie mówi praktycznie nic o skrzyni w jakiej może byc zastosowany ten głośnik. Oblicz jaki jaki litraż ma tuba w której grał ten głośnik i zrób skrzynkę o tym samym litrażu. Przy zastosowaniu tego samego portu wyjdzie ci takie samo strojenie jak tej tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litraż tuby był około 59,8 L
czyli można machnąć skrzynkę 60 L ?

i ma znaczenie gdzie będzie BR ?

aha i jeszcze mam pytanie .. widziałem jak montowana była skrzynka z takimi jakby komorami czy też mam robić jakieś komory ? w tamtej skrzynce BR nie był rurą tylko dziurą w skrzyni  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może widziałeś skrzynkę bandpass. 

Ty masz zrobic najzwyklejszą skrzynkę bassreflex. taka jakby tuba tylko w ksztalcie szescianu. a tunel br zamontuj najlepiej na ściance na której jest głośnik w odleglosci przynajmniej kilku centymetrów od najbliższych ścianek skrzynki (tak żeby tunel nie przylegał do ściany bocznej ani dolnej). I to w zasadzie tyle. 

Obliczenie wymiarów skrzynki pod dany litraż nie powinno sprawic ci problemu, bo to najprostsza matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobic nawet dwa boki ukosne jesli taki ksztalt ci odpowiada. 

Rure narazie zostaw w spokoju. Przy takim samym litrazu skrzynki jaki miala tuba i tej samej rurze bedziesz mial to samo strojenie co w tubie. ewentualnie pozniej mozesz poeksperymentowac z dlugoscia rurki a co za tym idzie strojeniem (im bardziej bedziesz skracal rurke tym wyzsze strojenie osiagniesz a jak bedziesz wydluzal, to efekt bedzie odwrotny). wazne zebys zostawil glosnikowi troche miejsca miedzy magnesem a tylna scianka zeby mial czym "oddychac". i koniec portu BR nie moze tez byc zbyt blisko tylnej scianki.  W twoim przypadku ta odleglosc powinna wynosic przynajmniej te 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im krótszy BR przy zachowaniu tego samego przekroju rurki tym wyższe strojenie, czyli wyższa częstotliwośc rezonansowa pudła. 

Jeśli będzie wydłużał rurkę to ta częstotliwośc będzie malała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumienie to sprawa indywidualna. Nikt ci nie powie "daj 2 cm gąbki na boki i będzie git". Zwykle robi się to "na słuch". Odpalasz skrzynkę bez wygłuszenia, słuchasz jak gra. Później wkładasz trochę gąbki i znowu słuchasz..itd. I później zostawiasz opcję która tobie osobiście najbardziej pasuje.

 

Choc w przypadku skrzynki BR to na ogół się jej nie wytłumia..a jeśli już to minimalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem test dziś i coś nie gra tak za fajnie jakbym chciał ... strasznie szeleści z BR ... nie mam jeszcze wyłożonego gąbką ...
są 2 dziurki do poprawki z uszczelnieniem ale to raczej nie przez to .. BR kończy się 8 cm od ściany tylnej...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port nie musi szelesciec, Re=31346, predkosc przeplywu powietrza maksymalna = 4,58m/s, to jest malo aby port halasowal. Prawdopodobnie, swisty sa z laczen. Czasem swiszczy z otworow na szruby lub luznego ladowania glosnika albo portu.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się to jakoś telefonem nagrać... Chyba ze po prostu sam glosnik nie wyrabia.. Wzmacniacz kenwood kac-832 ale myślę że to odpowiedni duet.. Zaznaczone mam gdzie ulatuje powietrze.. Oprócz tego wokoło głośnika jeszcze pompuje ale to jak już będę miał gotowe wszystko to sam glosnik tez na silikonie zrobię.... Czekam teraz na koc, żeby to ładnie okleić

A może to być przez to że br jest za dlugi i nie ma tych 10 cm między tylna sciana a br ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoncentruj się na poprawieniu wszelkich nieszczelności. uszczelnij mocowanie głośnika do skrzyni (niekoniecznie silikonem) i mocowanie tunelu. Upewnij się czy nie ma nieszczelności na łączeniach ścianek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głośnik skończony :) kocyk przyklejony, test był ale na razie na kinie domowym ... dołączam zdjęcia efektu końcowego .. niestety głośnik z tą maskownicą wygląda fatalnie :/ w przyszłości może czymś to się zastąpi ;) 



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...