Skocz do zawartości

Symulator zwrotnic - skąd ściągnąć?


Gofer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wie ktoś może, czy istnieje jakiś prosty program, w którym można symulować pracę głośników przy różnych ustawieniach zwrotnic. Dajmy na to, że wybieramy ilość głośników, następnie rodzaje filtrów i nachylenie zboczy i na koniec program rysuje nam krzywą (lub lepiej prostą) jak głośniczki pracują przy tych ustawieniach?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wie ktoś może, czy istnieje jakiś prosty program, w którym można symulować pracę głośników przy różnych ustawieniach zwrotnic. Dajmy na to, że wybieramy ilość głośników, następnie rodzaje filtrów i nachylenie zboczy i na koniec program rysuje nam krzywą (lub lepiej prostą) jak głośniczki pracują przy tych ustawieniach?

Pozdrawiam

Prosty może nie jest, ale robi dokładnie to co napisałeś a nawet więcej :)

Nazywa się Speaker Workshop i jest darmowy.

Jak poćwiczysz z tym opisem http://diyaudio.pl/content.php/56 to będzie prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, program rozbudowany ale nie robi tego co bym chciał. Mozna symulować układy głośników, ale na podstawie zwrotek budowanych od podstaw i w oparciu o konkretne przetworniki. Bardziej chodziło mi o cos, gdzie wybieramy czestotliwosci podziału oraz rodzaj filtra a program czysto hipotetycznie rysuje linię pokazująca jak zachowa sie dźwięk. Dajmy na to ze jeden glosnik gra do 3,5kHz a drugi zaczyna grać od 3,5kHz, zbocza 12dB. Program powinien pokazać wykres z gorką w okolicy 3,5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na podstawie zwrotek budowanych od podstaw

Można dodać z automatu filtr jaki Cię interesuje, podajesz impedancję, f podziału, zbocze i typ filtru. Wartość elementów zostanie dobrana automatycznie.

 

Powinien pokazać Ci funkcje jak działa teoretycznie taki filtr.

Możesz też pobawić się artą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-over 3 Pro, też można się nieco pobawić.

 

Osobiście uważam X-Over 3 Pro za całkiem przyzwoity i dla średnio zaawansowanego użytkownika do ogarnięcia.

Dużą zaletą tego programu jest stale aktualizowana baza głośników (są nawet przetworniki Tonsila), więc nie musimy ich mierzyć ... a  bez tego żaden program nie wykona wiarygodnych symulacji.

Program jest płatny ale bazę danych głośników można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej producenta czyli Ht-Audio

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program jest płatny ale bazę danych głośników można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej producenta czyli Ht-Audio

 

pozdrawiam

 

Wasylwek na torrentach kupował ;-)

 

A tak na serio to Speaker Workshop jest strasznie upiardliwy albo ja czegoś nie ogarniam. Dodalem filtr tak jak pisał Xris ale wykres rysuje mi tylko dla pojedynczego głośnika a nie dla wszystkich trzech a mi wlasnie o to chodzi. Z pewnoscia mozna to zrobic w tym programie ale wydaje sie to byc raczej bardzo skomplikowanym procesem a nie wpisaniem kilku wartosci podzialow. Ciężki temat z tym programem i nie mam do diabelstwa cierpliwości.

Kupię X-Over na torrentach i zobaczę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce sprawdzić jak w teorii pracują filtry. Np jaka bedzie różnica jak woofer i mid beda ciete ze zboczem 12dB a jak gdy np woofer 12 a mid 18. Nie moge sie pozbyć górki w okolicach 1.2kHz (wysokie partie zenskiego wokalu dźwięczą/dzwonią)i zastanawiam sie czy to przez cięcia. Raczej wydaje mi sie ze to jednak bedą odbicia od deski. Na początku wykluczalem taka możliwość, ale wyglada na to ze tu tkwi problem.

W przyszłym tygodniu wywalam bałwanki i robię nowe słupexy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten program nie uwzględnia wielu czynników panujących w samochodzie.

Wprowadzone pomiary głośników sa mierzone w domu w kolumnie lub nawet w komorze w obudowie typu ob

 

Nic ciekawego nie zobaczysz ma tych wykresach i do niczego ci sie nie przydaje.

 

Kolejna sprawa to to żeby symulowac działanie zwrotnicy trzeba by to zrobic na obu głośnikach jednocześnie.

Wooferze i wysokotonowych w przypadku 2 dróg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Kolejna sprawa to to żeby symulowac działanie zwrotnicy trzeba by to zrobic na obu głośnikach jednocześnie.

Wooferze i wysokotonowych w przypadku 2 dróg.

Tego właśnie oczekuję od tego programu.

 

Natomiast czy pomiar cos da czy nie to zależy bo pomimo, ze pomiary robisz w rożnych miejscach, to głośniki w pierwszych milisekundach wypluwaja z siebie to samo. Dopiero pózniej dochodzą odbicia itp.

 

Ale zgodzę sie ze efekty takich symulacji nijak maja sie do rzeczywistości. Bardziej chodzi mi o to jaki bedzie sygnal (lub ich suma) na skraju cięcia dwóch głośników i to czysto teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-Over 3 Pro czy też inny tego rodzaju soft rzeczywiście nie jest w stanie uwzględnić wielu czynników jakie występją w samochodzie - bardziej wiarygodne efekty uzyskamy dla projektów kolumn domowych ale według mnie może po prostu pomóc w projektowaniu filtrów - oczywiście jeśli przyjmiemy te symulacje jako element pomocniczy.

Poza tym uważam, że zabawa takim programikiem pozwala zrozumieć jaki wpływ na przebieg charakterystyki głośników ma zastosowanie różnego typu filtrów - czyli taka teoria na obrazku :wink:

 

Potem do samochodu i praktyka ...

 

PS. Jednym z narzędzi tego programu, które w efektywny sposób jest w stanie pomóc w projektowaniu zwrotnic jest możliwość precyzyjnego wyliczenia tłumika np. głośnika wysokotonowego - popularnie zwanego L-padem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym uważam, że zabawa takim programikiem pozwala zrozumieć jaki wpływ na przebieg charakterystyki głośników ma zastosowanie różnego typu filtrów - czyli taka teoria na obrazku :wink:

 

Potem do samochodu i praktyka ...

 

O to mi właśnie chodzi, lepiej bym tego nie ujął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poropo pomiarów. Podepnę się trochę "na żula" pod temat. Chciałbym pobawić się trochę w pomiary, choćby z ciekawości zobaczyć jak wygląda mój zestaw "na papierze".  Chodzi mi o urządzonko Audio System mikro AS. Współpracowałoby to z laptopem (czy na karcie zintegrowanej można w ogóle coś pomierzyć?)

 

http://www.audio-system.de/mikro_as.php

 

Tak więc w skrócie - nadaje się to do czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bardzo ciekawe urządzenie.

Tylko troche drogo.

Zobacz z czego składa sie ten zestaw.

Preamp mikrofonowy na wzmacniaczu operacyjnym, mikrofon i kilka kabli.

Program których darmowych w sieci jest conajmniej kilka.

Czy to wszystko jest warte aż tyle?

A dobra karte do pomiarów można kupić za 50zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...