Skocz do zawartości

Skrzynia pod RFR2210


adriang92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z grą mojego rockforda, mianowicie siedzi on aktualnie w zamkniętej skrzyni 21l na czysto, czyli takiej jaka teoretycznie zaleca producent. Napędza go RF punch 500a2. Cięty na 55hz puch bass wyłączony, gain ok 70%. Tylko problem tkwi w tym nie do końca odpowiada mi jego gra, basu jest mało, brakuje zejścia i dynamiki.., Jako taki bass czysty jest tylko wtedy jak radio jest cicho, ale basu praktycznie wtedy nie słychać. Kręcąć volume głośnosc basu wzrasta do pewnego momętu i na tym sie zatrzymuje, i robi sie tłukący a mębrana lata jak głupia. Siedzę i studiuje forum i przeczytałem FAQ, i z tego co znalazłem i po pewnych wyliczeniach wychodzi mi ze ten głośnik powinien być w budzie otwartej bo QTS wynosi 0,34. Czyli dobrze myślę ze sie porostu dusi w zamkniętej? W WinISD wychodzi ze przy tych 21l QTC jest równe 0,53 wiec chyba nie jest to zdrowe? Nadaje się on w ogóle do skrzyni zamkniętej?

Zrodził sie już plan budowy otwartej. Tylko nie wiem ile powinna mieć litrów, czy zalecane 28 czy więcej? I jakie strojenie, dodam ze słucham muzyki różnej i bardziej zależy mi na czystości i szybkości niż na ciśnieniu,Ale było by miło jak by czasem pomasował :wink: Zamysł jest taki żeby zbudować skrzynie szczelinową, tylko pod taki głosnik jakiej szerokości szczelinę zrobić? Wysokość całej skrzyni może max wynosić 28cm.

Parametry głosnika

FS 28hz

VAS 30l

QTS 0,34

Sensitivity 85db

 

Mam nadzieje ze w miarę przejrzyście i zrozumiale opisałem w czym problem i pomożecie początkującemu :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje closed 21L BR 28L ale można dać więcej . Przy BR , długość rurki wychodzi dość długa ponad 33 cm :)

Mam u siebie rfd 25 cm w closed około 21 L i też czasami brakuje mi zejścia.........

I to mnie własnie zastanawia ze producent podał ze nadaje sie do zamknietej, gdzie w rzeczywistości patrząc na parametry należy umieścić go w otwartej :mur: tez mam skrzynie 23l wygłuszona watolina, wiec na czysto zostaje te 21l zalecane, niby wszystko ok a nie widac tego po graniu, jak jest cicho to jeszcze czysto tylko ze bass lekko słyszalny, ale wystarczy podgłosnić radio i zaczyna sie lupanka która raczej z basem niewiele ma wspolnego.. Niby masuje ale to nie to :kwasny: Dlatego pomysł zeby zrobic skrzynie otwarta, szczelinowa w tym wypadku łatwiej by chyba byłło by zrobic, chociaz z drugiej strony z typowym BR łatwiej do stroić.. Tylko własnie jakie strojenie było by optymalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

upchany mam pas watoliny o grubości ponad 5cm, zostało tylko miejsce na głośnik. Miało by to taki wpływ tez na efektywnosc tzn głośność, bo aktualnie głosnosc jest taka sama kiedy radio odkręcone jest na 16/30 i wtedy gdy sie odkreci na 23. Zaczyna sie aby łomotanie, a membrana dość pokaźnie sie wychyla, tylko nie przekłada sie to na głośność i bass..

I wogóle nadaje sie ten głosnik do zamkniętej? Bo juz zgłupiałem, według tego co znalazłem na forum i parametrów głosnika powinien być w BR, a producent podaje ze moze byc w zamknietej, i badz tu człowieku mądry :mur:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelina taniej wyjdzie i mniejsze ryzyko swistow, ale wiekszy stopien trudnosci zarowno przy projekcie jak i wykonaniu, pochylona tylna scianka to dodatkowe utrudnienie, chyba zebys dal glosnik i port na bocznej sciance zamiast na froncie, to bedzie troszke latwiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bezpieczniej było by wstawic port sredmicy fi 10? WinISD niby pokazał ze powinno byc ok, ale wiadomo to tylko program w w praktyce moze byc inaczej :ok:

Domyślam sie ze szczelinową trudniej wykonać, ale lubie wyzwania i rzeźbienie, projekt podglądowy ostatnio na wykladach sobie robiłem z nudów tylko nie wiem jaką dać szczelinę :mur: A głosnik niestety musi być na ścianie czołowej ze względów na wymiary skrzyni.. "sufit" może miec max 25cm a "podłoga" 28, wymiary ograniczone są bagażnikiem, auto to audi a6 c4 w sedanie, gdzie za kanapą jest podwyższenie Długosci własnie tych 28cm.. A gdzie indziej jezdzic nie może bo autka używam na co dzień i bagarek niestety potrzebny :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze przy pochylonej tylnej sciance czesc szczeliny tez bedzie pod skosem, duzo zabawy przy wykonaniu, jeszcze jedna sprawa to wymiary skrzynki szczelinowej beda wieksze niz standardowa z rura, bo port zabiera sporo objetosci.

Jasne, ze da sie zrobic, ale zastanow sie czy Ci sie bedzie chcialo z tym meczyc. Ostatecznie, jak Ci zalezy na tej szczelinie, to zrob zwykly prostopadloscian (bez pochylonej scianki) i bedzie git, sam napisales:

"sufit" może miec max 25cm a "podłoga" 28
wiec to minimalny skos i tak by byl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie daj takie jak zaleca producent, potem wpisz w programie jaki przekroj szczeliny a on Ci obliczy tylko dlugosc portu. Pamietaj tez, ze dobrze by bylo zaokraglic wewnetrzne krawedzie w szczelinie (szczegolnie na zalamaniu) poprawi to swobodny przeplyw powietrza, ale to pewnie juz wiesz ;),

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj tez, ze dobrze by bylo zaokraglic wewnetrzne krawedzie w szczelinie (szczegolnie na zalamaniu) poprawi to swobodny przeplyw powietrza, ale to pewnie juz wiesz ;),

Powodzenia.

Tak tak to wiem, poczytałem trochę tematów co i jak :ok:

A mam jeszcze pytanie dotyczące budowy ewntualnie z BR rurowym, na schematach producenta br wypuszczony jest na bocznej ścianie, a z tego co czytałem powinien byc na tej co głośnik ze względu na fale itd, a jakie to znaczenie ma w pratyce? Bo teraz przy fi7 i strojeniu 35hz powinien miec długosc prawie 28cm, wiec trzeba było by zakulac, a skrzynia będzie miała ponad 45cm długości wiec na luzie by sie zmieścił w bocznej na prosto, tylko czy to nie bedzie miało negatywnego skutku w praktyce? Wiem ze jestem uciążliwy, serdecznie przepraszam, ale chce zrobic raz a dobrze :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...