Skocz do zawartości

Książka o projektowaniu wzmacniaczy car audio


djshaker1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciałbym się zapytać, czy znacie może jakieś książki, w których opisane są jakieś metody projektowania wzmacniaczy car audio?

Bo mam właśnie jako temat pracy inżynierskiej zaprojektowanie takiego wzmacniacza i szukam jakiejś specjalistycznej literatury, na której mógłbym się oprzeć.

Czekam na jakieś propozycje.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałbyś może gdzieś pod ręką jakiś przykładowy schemat takiego modułu zasilania wzmacniacza?

Czy już mi z tym nie pomożesz, tylko mam sam sobie szukać? Bo rozumiem, że możesz odebrać to jako próbę wymigania się od szukania po necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promotor polecił mi książkę M. Feszczuka: "Wzmacniacze elektroakustyczne". Dopiero co dzisiaj doszła, bo znalazłem na allegro. Ja mam w domu jeszcze książkę Jerzego Gołaszewskiego "Wzmacniacze audio. Poradnik konstruktora".

I pomału zaczynam się zagłębiać w nie. Tylko, że te książki są o typowo domowych wzmacniaczach. Zastanawiałem się, czy znajdę jakąś literaturę, która nakieruje mnie bardziej w temat wzmacniaczy stosowanych w samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze watpie zebys takie znalazl

osobiscie takiej nie widzialem

raczej nie znajdziesz bo wzmacniacz to wzmacniacz. jedyna roznica to sposob zasilania i dostosowanie do warunkow panujacych w pojazdach

 

jezeli chodzi o zasilanie to poszukaj czegos o przetwornicach impulsowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo producenci stosują własne konstrukcje. Mało kto ci zrobi schemat "ogolny" bo to jest kwestia co, kto, chce uzyskać. Moc to jedno, stabilność mocy to kolejne zagadnienie, zasilanie to też różna kwestia. Zasadniczo sam sie przymierzam do domówki a dodatkowa zabawa w zasilanie z napieciem stałym to dodatkowe opcje. Szybciej jakiś elektronik z doświadczeniem ci pomoże bo jako takowego schematu to chyba nie ma..

Trzeba schemat przetwornicy DC/AC dopasować do AC/DC, 2 schematy w których moga być rożne zmienne.. Na to schematu nie ma. W jednym punkcie dasz inny kondzio i wzrośnie ci napiecie o 5% to przy 230V może być niezły skok... Zapewne moga dojść koszta stabilizatorów napięcia, ale to tylko podejżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma nic wspolnego z samymi wzmacniaczami

 

jak juz pisalem w poscie #6 - szukaj info o przetwornicach napiecia

 

w uproszczeniu dziala to tak:

szybko wlaczamy/wylaczamy napiecie panujace w samochodzie i dajemy je na uzwojenie pierwotne

dzieje sie to szybko (czestotliwosc pracy przetwornic we wzmacniaczach samochodowych to np 30-100kHz) wiec mamy prawie napiecie zmienne. a te jak przerobic na wyzsza wartosc to juz wiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...