Skocz do zawartości

Niezaokrąglony port BR i furkotanie powietrza


k0nr4d
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie mi, czy stosując zwykły port BR, który jest wyprofilowany u wylotu, ale na wlocie jest zwykłą prostą rurką, jestem z góry skazany na świsty/furkotania powietrza, czy wszystko zależy od głośnika i konkretnej aplikacji? W moim przypadku jest to PB L12D w 55l netto, strojone na jakieś 35Hz. Jeśli zawirowania będą na tyle uciążliwe, to modyfikując port w ten sposób, żeby rozgrzać go opalarką i 'naciągnąć' lekko np na słoik lub coś w tym stylu i uzyskując wyoblony wlot, strojenie również się zmieni? Jakby nie patrzeć powierzchnia portu nieznacznie, ale jednak się zmieni w związku z tym, chcę rozwiać wątpliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, czy stosując zwykły port BR, który jest wyprofilowany u wylotu, ale na wlocie jest zwykłą prostą rurką, jestem z góry skazany na świsty/furkotania powietrza, czy wszystko zależy od głośnika i konkretnej aplikacji? W moim przypadku jest to PB L12D w 55l netto, strojone na jakieś 35Hz.

Zaliezy od glosnika i konkretnej aplikacji.

Co to jest "L12D"? To Powerbass L-124D?

Jaka jest srednica rury?

 

Jeśli zawirowania będą na tyle uciążliwe, to modyfikując port w ten sposób, żeby rozgrzać go opalarką i 'naciągnąć' lekko np na słoik lub coś w tym stylu i uzyskując wyoblony wlot, strojenie również się zmieni? Jakby nie patrzeć powierzchnia portu nieznacznie, ale jednak się zmieni w związku z tym, chcę rozwiać wątpliwości.

Dla zwykley rury optymalny rdius jest 1/5 od srednicy. Czestotliwosc strojenia troche sie powiekszy. Efektywna dlugosc portu zmniejszy sie o ten sam radius zaokraglenia. O tyle rura musi byc przedluzona.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to Powerbass, napisałem skrótowo PB w pierwszym poście, może zbyt skrótowo :wink2: Średnica portu to 10 cm. Czyli rozumiem, że wystarczy potem nieco przedłużyć rurę, w zależności, jak bardzo ją skrócę 'rozpłaszczeniem' otworu wlotowego, aby zachować strojenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku port 100mm bedzie halasowal nawet jesli zaokraglic wlot i wylot, poniewaz on ma wielka turbulencja. Re dosiega 86000 natomiast jak musi nie przekraczac 60000.

Dwie rury o 80 mm z zaokrągleniami juz bedzie lepiej.

W celu zmniejszenia zaklocen nalezy wykonaс zaokraglenie po obu stronach rury.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy myślałeś nad inna rura? zamiast 100mm dać 130mm? Kiedyś robiłem skrzyneczkę pod ten model i testowałem go w 3 skrzyniach i najlepiej smakował w 50litrówce z rurą właśnie 130mm (coś koło tego bo wlot miał o szerokości 127-128mm) i długości chyba 55cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zobaczymy, co wyjdzie po pierwszym odsłuchu. W sumie skrzynka ma być dla znajomego, który w temacie oblatany jest bardzo słabo i ma mu to po prostu produkować decybele. Jeśli będzie zadowolony, to zostanie rura 10, jednak jak już coś robić, to porządnie do końca...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...