Skocz do zawartości

Bass-reflex a szczelina (obudowa trapez)


Findziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pewien dylemat... Chcę zaprojektować skrzynię o podstawie trapeza pod moje Rockfordy P3D410.

Generalnie wg tego co wyczytałem na forum:

powierzchnia szczeliny/bass-reflexu = 28-30% Sd (dla powyższego sprzętu 310cm2*30% = 93cm2).

długość bass-reflexu - uzależniona od pojemności skrzyni i jej strojenia (WinISD może nam policzyć).

 

Teraz problem: Jak rozumiem zamieniając owalny bass-relfex na szczelinę wystarczy zachować parametr pola otworu i tak dobrać pojemność, strojenie i wymiary skrzyni aby długość bass-reflexu + długość krótszego boku szczeliny (szczelina wewnątrz skrzyni jak zrozumiałem ma być dokładnym odwzorowaniem szczeliny "wychodzącej" ze skrzyni) dało nam długość boku skrzyni na której "oparta" jest szczelina. Dla prostopadłościanów pryszcz...

A JAK TO JEST Z TRAPEZEM?! :)

 

W załączniku jest rzut z góry skrzyni jaką chcę zaprojektować. Szczelina ma być przy podstawie. I teraz kilka pytań:

1. W prostopadłościanach ze szczelinami, Pole Szczeliny ma wynosić tyle co pole B-R - już ustaliliśmy że 93cm2. Jak rozumiem ta szczelina wewnątrz skrzyni też ma mieć 93cm2 i takie same wymiary jak ta wychodząca na zewnątrz.

Jednak w trapezie jak z załącznika szczelina zewnętrzna P1 jest prostokątem, a szczelina wewnętrzna P2 jest trójkątem!!! Pytanie - czy te dwie szczeliny mają mieć takie same pola, czy szczelina wewnętrzna P2 MUSI mieć pole 93cm2 a zewnętrza może więcej (bo mniej jak zakładam nie)?!

2. Długość... w prostopadłościanach o regularnych kształtach nie ma problemu, natomiast gdy mamy podstawę w kształcie trapezu to ta powierzchnia tworząca szczelinę nagle przyjmuje nam 5-cio kąt! Co w takim wypadku?! Długość to "wysokość" tego 5-cio kątu (na rysunku zaznaczona literką L), czy może trzeba ją jakoś skrócić bo w sumie ramiona tej figury się rozchylają tworząc coś w rodzaju "kopniętego megafonu".

3. Da radę żeby to fajnie zagrało? Pomożecie?! ;)

post-10239-0-55295600-1346245220_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że strojenie na poziomie 38Hz.

Co do pojemności... im mniejsza tym lepsza ;) Optimum to 30L.

Wymiary dopasowałbym do wymagań szczeliny. Problem tylko w tym że nie mogę sobie z wymiarami szczeliny poradzić :( Nie wiem czy wewnętrzna i zewnętrzna szczelina musi być taka sama, czy jedna prostokąt druga trójkąt jest ok., czy ich pola muszą być takie same czy ta zewnętrzna może być inna. Jak wygląda dopasowanie długości...

 

A grać tam będzie głośnik RF P3D410 o parametrach:

Fs = 29Hz

Re = 6,6 Ohm

Le = 5,1 mH

Qts = 0,55

Qes = 0,6

Qms = 6

Cms = 0,18 m/N

Vas = 24,5l

SPL = 82

No = 0,1%

Xmax = 1,62cm

Sd = 310cm3

 

Tyle pytań a tak mało życia na ich rozwiązanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozadane jest, aby port nie mial załaman i gwaltownych zmian:ksztaltu: one pogarszaja dzialanie portu.

Wiec, port szczelinowy 37x250, dlugosc 520 mm, wypiera okolo 8L, jesli jest umieszczony wzdluz tylnej sciany.

W tym przypadku szerokosc skrzyni minimalna na zewnatrz musi byc 560 mm. Wyjscie portu bedzie w scianie bocznej.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...