Skocz do zawartości

RF P3D4-12 zmiana skrzyni??


bzykla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Nie przedłużam i przechodzę od razu do sedna.

Sprzęt jest taki jak w sygnaturce. Wiem, że zestawienie nie jest delikatnie mówiąc "idealne" ale tak musi narazie pozostać.

Chciałbym zmienić jedną rzecz w brzmieniu i bardzo liczę na Waszą pomoc.

 

Subwoofer jest w skrzyni zamkniętej ~30L i niestety nie brzmi do końca tak jakbym chciał.

Ciśnienie wytwarza duże, jednak mam wrażenie, że zejście nie jest tak niskie jakby mogło.

W dodatku głośnik zdaje się czasem dziwnie buczeć zamiast precyzyjnie "kopnąć".

 

Mam nadzieję, że coś z tego zrozumieliście ;)

 

Teraz zasadnicze pytanie.

Skrzynia jest do wymiany na większą (oczywiście CL) czy pozostanie mi tylko wymiana wzmaka z klasy "D" na coś lepszego?

 

Jeśli to skrzynia to będę wdzięczny za przekazanie namiarów do osoby, która robi je dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Closed 30L to za malo dla tego glosnika. Idealna pojemnoscia robocza (Qtc=0,707) jest 51L.

Glosnik wypiera 2,66L, wiec calkowita pojemnosc skrzyni zamknietej musi wynosic okolo 54 L. Zeiscie a group delay beda nieco lepiej.

 

Na wykresach:

- linia purpurowa - skrzynia 30 L

- linia zolta - skrzynia 51 L

 

_

post-3867-0-31613900-1344752442_thumb.png

post-3867-0-72114900-1344752452_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za konkrety.

 

Mam jednak dodatkowe pytania odnośnie wykresów.

Niestety niewiele mi mówią ale na pierwszym widzę, że chyba dużej różnicy nie ma (chociaż różnica 3dB to podobno dwukrotnie większa głośność).

Co oznacza druga oś? Czy można z niej odczytać do ilu Hz głośnik schodzi w 30L a do ilu w 50L

 

Drugi wykres brzmi chyba trochę myląco, bo DELAY to po mojemu OPóŹNIENIE.

Czy to oznacza, że głośnik w 50L będzie o 50% wolniejszy (4 a 6ms)?

 

Buda musiałaby być niemal dwukrotnie większa a ważne jest dla mnie miejsce w bagażniku.

Czy istnieje jakiś rozsądny kompromis między 30 a 50? Może tak 40L brutto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza druga oś? Czy można z niej odczytać do ilu Hz głośnik schodzi w 30L a do ilu w 50L

Mozna, jesli wylaczyc "samochodzik". Ale rowniez o prawym boku mozna przeczytac, ze F3=40,5Hz dla linii zoltej, F3=41,8Hz dla linii purpurowej.

Glowna premia powielania pojemnosci w tym przypadku jest zmniejszenie Q od 0.816 do 0,707.

 

Drugi wykres brzmi chyba trochę myląco, bo DELAY to po mojemu OPóŹNIENIE.

Czy to oznacza, że głośnik w 50L będzie o 50% wolniejszy (4 a 6ms)?

Wiec przeciwnie, oznacza to, ze membrana sie opoznia o 4 ms zamiast 6 ms.

Idealne opoznienie = 0, wtedy membrana absolutnie dokladnie powtarza signal wejsciowy.

 

Buda musiałaby być niemal dwukrotnie większa a ważne jest dla mnie miejsce w bagażniku.

Czy istnieje jakiś rozsądny kompromis między 30 a 50? Może tak 40L brutto?

Na 40 litrow nie bedzie czuc roznicy.

Aby rozszerzyc pasmo w dol, mozesz skorzystac z aktywna korekcje. Ten Kenwood, jesli nie myle sie, ma korektor parametryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rowniez o prawym boku mozna przeczytac, ze F3=40,5Hz dla linii zoltej, F3=41,8Hz dla linii purpurowej.

Glowna premia powielania pojemnosci w tym przypadku jest zmniejszenie Q od 0.816 do 0,707.

 

Chyba dobrze się maskowałem do tej pory ale jestem naprawdę zielony w tych sprawach ;)

 

Czy F3 można "przetłumaczyć" jako "zejście"? Czy wymiana skrzyni dla 1Hz nie jest strzelaniem z armaty do komara? :)

Co to za parametr Q? Jakaś dobroć? Jak to się objawia przy odsłuchu?

 

Wiec przeciwnie, oznacza to, ze membrana sie opoznia o 4 ms zamiast 6 ms.

Idealne opoznienie = 0, wtedy membrana absolutnie dokladnie powtarza signal wejsciowy.

 

Wydaje mi się, że miałem dokładnie to samo na myśli, czyli w 50L opoźnienie wyniesie 6ms zamiast 4ms, czyli 50% wolniej...

No chyba, że wykresy są przestawione i purpurowy to 50L.

 

Aby rozszerzyc pasmo w dol, mozesz skorzystac z aktywna korekcje. Ten Kenwood, jesli nie myle sie, ma korektor parametryczny.

 

Tak, Kenio ma procek ale musisz mi dokładnie, jak krowie na miedzy podpowiedzieć co przestawić.

 

 

Ostatnia sprawa.

Nikt nie odezwał się w sprawie zrobienia nowej skrzyni a w międzyczasie znalazłem gotowca.

Co myślicie o tym poniżej?

http://www.sinuslive...products_id=169

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy F3 można "przetłumaczyć" jako "zejście"? Czy wymiana skrzyni dla 1Hz nie jest strzelaniem z armaty do komara? :)

Co to za parametr Q? Jakaś dobroć? Jak to się objawia przy odsłuchu?

Ok, jaki sens Twoim zdaniem ma F3?

 

Qtc - ogolna dobroc przy Fc.

 

Wydaje mi się, że miałem dokładnie to samo na myśli, czyli w 50L opoźnienie wyniesie 6ms zamiast 4ms, czyli 50% wolniej...

No chyba, że wykresy są przestawione i purpurowy to 50L.

W zakresie powyzej 36 Hz roznica odwrotna. Nie moge powiedziec, ze roznica jest duza, ale jest.

 

Tak, Kenio ma procek ale musisz mi dokładnie, jak krowie na miedzy podpowiedzieć co przestawić.

Nie, moja wiedza jezyku polskiego nie jest tak dobra. To bedzie meka.

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...