Skocz do zawartości

Budowa "szafy demo"


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Interesuje mnie strona technniczna budowy szafy demo. Glownie kwestie elektryki/elektroniki.

 

Jak sie takowe cos zasila? (zakladajac okolo 2/3 radioodtwarzaczy, jeden/dwa wzmaki)

Jak rozwiazac kwestie "przelaczania" sprzetow i glosnikow (a'la Media Markt)

Gdzie sie w takowe rzeczy zaopatrzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia zasilania : albo szukasz i kupujesz gotowy zasilacz stabilizowany 12V o wydajności ok 20A lub większej. Przełączanie - zależy ile i jakich sprzętów chcesz przełączać - można na przełącznikach typu isostat , można na przekaźnikach, można na jakimś przełączniku obrotowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmacniaczami to zasilacz troszke wyzszy powinien być. Pytanie czy ci sie oplaci, bo nawet zasilajac 1radio + dobry wzmak gdzie ci wzrośnie prad do 80A - dla przykładu, to zasilacz powinien miec lekko 1.4kW (zapas energi by nie obciazac zasilacza 100%).

Przełaczanie remote dobrze i najtaniej zrobić na potencjometrach skokowych, reszte elektryki podłaczyć pezpośrednio. Pytanie czy chcesz mieć stałe zasilanie na radiu-czy po kazdym właczeniu/wyłaczeniu wszystko ustawiac od nowa.

Prosta szafa to

2,3 wyjscia na radia

2,3 wzmaki o stosownym zasilaniu

Przekaznik skokowy dla remote zasilania wzmaka

przekazniki dla RCA-tutaj troszke wiecej zabawy jest

Kilka paneli na wyjscia na głośniki czy na subwoofer itd..

Prosta szafa z zasilaniem to koszt 700zł, troche mdf-u front z ładnego paździocha, zasilacz najdrozszy bo podstawa 1.4kw to koszt 400zł za samo trafo, mnie zrobił znajomy i kosztowało mnie to 240zł. Zrobił mi 2 trafa po 800wat. Wielka szafa do podtrzymania wszystkiego 100zł. Reszta poszła na kable, koncówki itd

Miałem 3radia i 3wzmaki

Potencjometr za radiami przesyłał sygnał do wybranego wzmaka.

numerycznie ustawione:1-radio po lewej, 2 radio po środku, 3- radio z prawej

Tak samo wzmaki. Na wyjsciu tez ustawione wszystko w kolejnosci.

Żadnej elektroniki nie dawałem, aby najprosciej, aby najłatwiej, ewentualna naprawa-od reki.

 

Przydaje sie wykorzystać "żabki" jak coś padnie to i kanały można łatwo przestawiac. Szafa z drzwiami z tyłu, owierasz jak lodówkę, schematyka jak zarówki w domu, prosto, podział na sekcje i drogą eliminacji znajdujesz wszystkie błedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... aż takich prądów bym nie wymagał. W szafie raczej chodzi o posłuchanie jak co gra a nie wytworzenie ciśnienia krystalizującego węgiel ;) Zasilacz z zapasem 30A będzie aż nad to. Jednocześnie zasilane radia ale piece przełączane remotką - umożliwi szybkie przejście. Styczniki na zasilanie, styczniki na wejścia sygnału, styczniki na głośniki - umożliwią podpięcie dowolnego głośnika do dowolnego radia i pieca. Nie mam za bardzo czasu tego rozrysować ale nie jest to trudne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"waski" klient chciał taką moc-taką dostał... :)

Do zwykłego słuchania spokojnie wystarcza 400-500wat, ale jak ktoś chciał "usłyszeć" suba to trzeba było dać wiecej pradu.. Stad 2 trafa..

Zrobić układ stałego zasilania i trzeci układ do odpalania radia jak "pod stacyjkę". Komplet bezpieczników mile widziany.

W tej mojej szafie miała być opcja podpiecia też czegoś z zewnatrz-stad taka moc podwójnego trafa..

AGM z pocztku nie było. pozniej właściciel sam dorzucił mały aku w celu mozliwosci odpiecia całego zestawu na noc, aku dla podtrzymania napiecia-mały 45ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją szafę też robiłem sam :)

Wybór radia jak i głośników wybierany jest przez układ przełączników sterujących przekaźnikami mam możliwość połączenia ze sobą każdego radia jak i zewnętrznego wzmacniacza z głośnikami w szafie jak i zewnętrznymi (fajnie się w ten sposób prezentuje klientowi jak się ten sam głośnik zachowuje na końcówce z radia a jak na wzmacniaczu), subwoofery podpinane są bezpośrednio z zacisków wzmacniacza.

Zasila t wszystko zasilacz buforowy z akumulatorem żelowym 62Ah - napięcie brane bezpośrednio z akumulatora kabelkiem 50mm2 na rozety :wink:

pracowały na tym mono po 1,2kW i napięcie nie spadało poniżej 12,5 nawet po godzinie testowania subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...