Skocz do zawartości

Jak to jest z antenami i radiami (CB)


dreadlook
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mianowicie od dłuższego czasu miałem Uniden'a PRO 520XL + SIRIO AS100 na magnesie 9,5cm. Auto to Berlingo II 2004r. z takim dachem http://srvimg17.tablica.pl/images_tablicapl/13327689_2_644x461_citroen-berlingo-20-hdi-multispace-panorama-zdjecia.jpg?rev=5 . Postanowiłem pojechać to zestroić i co usłyszałem? W jednym z serwisów koleś powiedział mi, że tego nie zestroi bo ta antena nie pasuje do tego auta (co mnie bardzo zdziwiło), sprawdził też na swojej identycznej antenie i dalej to samo. Pojechałem więc do drugiego i powiedziałem mu to co powiedział mi pierwszy, ten jednak zapytał, czy kabel był przedłużany - oznajmiłem, że był, dokładałem 2m kabla poprzez przedłużkę (oryginalny kabel miał 3,64m). Powiedział, że tu leży prawdopodobnie problem. Kable przedłuża się o wielokrotność oryginału (czyli powinien mieć w tym wypadku 7,28m). Potwierdzacie to? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat siejuchy? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poniekąd prawda , ale nie o długość kabla , a chodzi o dopasowanie do fali .

Generalnie nie powinno to mieć dużego wpływu , a bzdura że antena nie pasuje do auta rozbawiła mnie do łez :) , jedyną przeszkodą jest tak naprawde umiejsowienie i okolica dachu jak np. bliskość anteny FM , rynienki itp.(chyba że jest plastikowy bo i takie miałem :D ) Antena w każdym kieunku musi mieć minimum 20cm blachy i być najlepiej po środku dachu dla najlepszego promieniowania , jeśli będzie inaczej będzie bardziej kierunkowa . Poza tym sprzedaj tego Undka bo ludzie przestaną Cie lubić na CB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość kabla - potwierdzam. W pewnym sensie jest to falowód - stąd wymóg wielokrotności. Zwłaszcza przy kiepskich antenach. Miernikiem SWR nie zawsze da się to wyłapać i zestroić - dlatego Ci fachowcy odesłali gdzie indziej bo brak im narzędzi i może wiedzy. Co do dachu - także ma on spore znaczenie ale tu sie nie wypowiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyną przeszkodą jest tak naprawde umiejsowienie i okolica dachu

i tu jest problem, bo nie ma gdzie jej zamontować, dach jest panoramiczny i jedyne miejsce do montażu jest z tyłu dachu, jest tam góra 20cm długości i szerokość auta - tylko tam można umiejscowić ją..

oza tym sprzedaj tego Undka bo ludzie przestaną Cie lubić na CB :)

Dlaczego? Jak na razie nie mam problemów, mimo tego, że antena nie była zastrojona nikt nie narzekał, że mnie źle słychać, nawet dostawałem pochwały, że bez wystrojenia zajebi.ście mnie słychać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, bo ja też...

 

Mam tez 520XL, do tego łatwo dało się ją skręcić na 6.5W, nie szumi, słychać mnie idealnie :) zawsze się przebiję przez tłumy :D

 

ale z tym kablem coś musi być, mam magnetyczny 16cm uchwyt z oryginalnym kablem, i jak podepne się do niego + antenę zdejme z alero to jest idealnie w każdym aucie (choć teoretycznie na alero strojone)

a w alero mam teoretycznie profi - nawiertkę + masa z instlacji ale kabel samoróbka żeby długość do auta pasowała no i już bardziej szumi niż na magnesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym strojeniem anteny to dobry sposób na zarobek :D

Jak pracowałem w sklepie, podjeżdżał klient i pytał sie czy mu wystroje radio.. Sprawdzalem fs222 moc i SWR, jak wskazywało mi do granicy 1.3 to pare razy przeszedłęm sie ze niby musze "coś" wziąść, tu śrubokręt, tu pomachać kombinerkami, 5min sciemniania klinentowi by przesunął pare razy antene na dachu, w celu sprawdzenia "fali" a po 5min-

"Ufff... ma pan 1.2-1.3... lepiej sie juz nie da... Słaby sygnał? Bo jest słaby wzmacniacz w tym przetworniku, tutaj cudów nie bedzie..."

"Antena za krótka, źle dobrana, kabel za krótki, lepiej nie bedzie, to i tak cud, że panu tak wystroiłem.. na 20-30km będzie zasięg jak nie bedzie dużo drzew..

"Wie pan, antena nie jest idealna do tego radia, ludzie kupują dobre radio, a oszczedzaja na antenach.. Dlatego tak wychodzo, ale jakoś tam dałem radę, już lepiej nie bedzię.. 50zł sie należy, bo nie było łatwo, zakłocenia takie ma pan w aucie że aż miernik skacze..Dlatego słaby odbiór..."

 

A jak siało mi powyżej 2.5-3 - to odsyłałem klienta, bo jak sprawdzałem model przewodu do anteny (czesto klienci kupowali dobry kabel a pozniej je sami skracali) zakładali ludzie sami koncówki, na łapu capu, a pożniej dobieraj długość przewodu... Czasami polak sam sobie robi szkody..

Jeden klient do anteny miał 7metrowy kabel, i sobie skrócił bo:

"Małe auto mam, po co mi taki długi kabel jak po podłodze pusciłem 4metry i po co ma mi po podłodze sie walać te 3metry?"

 

Ale jeden klient to prawie po rekach mnie całował.. Załozyłem radio, antena na dach (skręcana, nie na magnes) wraca po 2 tyg i tak sie kłaniał w pas- "Panie kochany zasieg na 50km mam :) "

W górach gdzieś stał i nie zrozumiał dlaczego ma aż taki zasięg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde kurde, mam presidenta alaske na relingu,masa niby oki bo jest- sprawdzalem, i jakiegos TTI, kumpel to niby stroil i udalo sie zrobic 1.3 bo widzialem na tym swr-meter ale nigdy w zyciu nie mialem zasiegu 10km nawet... Chyba czas w koncu kupic normalna antene, ba czytam ze nie wolno skracac kabla, moj nie siegnał mi do przodu wiec kupilem przedluzacz ale mial z 4m, najpierw chwile nadmiar mialem zwiniety w petle ale doszedlem do wniosku ze chyba to nie dobrze, skrócilem sobie wiec i zarobilem od nowa zeby nie bylo nadmiaru, deczko sie poprawilo ale dupy nie urywa.... Chyba czas w koncu zrobic instalacje raz a porzadnie, tylko od czego zaczac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kabel jest w oryginale? Potrzebuję ok 6m, jak to uzyskać z tej anteny?

Nie wiem czy nie był to kabel 7.2metra ale wiem że były też 3.6m,4m, 5m, 5.2m, najlepiej sprawdzić u dostawcy

 

Trzeba dobrze szukać wiem że są też te baty w róznych kolorach, chyba jest róznica we wzmocnieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Bury powiedz czemu.. Bo jestem ciekaw

No własnie, bo ja też...

 

Mam tez 520XL, do tego łatwo dało się ją skręcić na 6.5W, nie szumi, słychać mnie idealnie zawsze się przebiję przez tłumy

 

Niestety Panowie ale Uniden 520XL stracił Homologację na Polskę przez nie właściwe działanie modulatora . Stojąc nawet kilometr od was będąc na kanałach od 10 do 30 i rozmawiając z kolegą będe słyszał tylko jazgot . Undek baaardzo mocno sieje po banda i za to mu zabrali bo to bardzo przeszkadza , szczególnie na bazie .

 

Tomek z tą mocą to typowe placebo :) żeby uzyskać sygnał mocniejszy o 1 S musisz przyłożyć 4 razy większą moc :) więc policz sobie ile zyskasz ddatkowymi 2.5 W . Zdecydowanie na modulacji amplitudy zyskasz większym stopniem wzmocnienia stopnia początkowego i wysterowania modulatora , tzn. Na wejściu pożądna gruszka z własnym zasilaniem i wmacniaczem , echem . póżniej oscyloskop i ustawiasz modulaor na 90% lub mniej inaczej w piku przemoduluje ci Sygnał.

A taki zasięg (50km) był uzyskany na Presidencie Johnson 2

 

Najdalsze QSL z samochodu mam Cardif w irlandii na Magnum OmegaForce S45 ( najlepsze radio jakie kiedykolwiek miałem w aucie) z gruchą densei EC2018 TURBO i antena Sirio Turbo 5000 .

 

jest róznica we wzmocnieniu

 

chyba różnica w stracie sygnału :) , nie istnieje antena która by wzocniła sygnał to nie możliwe fizycznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety Panowie ale Uniden 520XL stracił Homologację na Polskę przez nie właściwe działanie modulatora .

 

O tym słyszałem, mówiło się dość dużo, ale też nieoficjalnie była mowa o dużym na to wpływie Presidenta który jest bliźniaczą konstrukcją i miał ochotę zapłacić w PL.

 

Tomek z tą mocą to typowe placebo :)

 

Możliwe, byłem u magika od CB w poznaniu, taki starszy jegomość znany w wlkp z CB, przerabiał mi szybką 9 na 19 i poprawiał kilka dupereli i między innymi coś tam pokręcił i poprzestawiał, w każdym razie jakiś tam wskaźnik na jego machinie najpierw pokazywał 4.2 a potem 6.4 - nie znam się na tym wcale.

Ale od tego czasu nie ma takiej opcji że jak się odezwę to poleci bez echa a kiedyś tak było.

 

Co by to nie było i jak się nie nazywało, przerobił mi radio i jestem z niego bardzo zadowolony, a jak oszukał/zakręcił to już jego sprawa, ja następne radio też kupie unidena, tylko wyższy model i też dam "dziadkowi" na przeróbki :) Przed tym unidenkiem miałem onwę mk3 i po zmianie na uni byłem załamany jego działaniem, teraz zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uniden i president mają unifikację.

 

Tak jak Bridgestone Firestone i Dayton - sprzedawcy wmawiają że bridgestone najlepsze a dayton to taki tani kiepski produkt, a w produkcji idą te opony z jednej gumy, jednego drutu, opasek, kordów, węzłów itd, nawet na 4 ramiennej maszynie są razem tłoczone w tym samym czasie, tylko` potem każda ma inny bieżnik i napisy.

 

różnica polega na jakości gumy zastosowanej do produkcji oraz komponentów, ale wtedy idzie inna seria każdego z "producentów" bo z jednego wózka maszyna je zabiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zrób 5 metrów i będzie dobrze :)

 

Hellsin tak jak pisze Tbrek , to samo masz w CA . Scan zrobił 18'tke i to jest na każdym głośniku , ale dobrze wiesz że Alpine , TEC i gieniek też go mają a gra całkiem inaczej , mimo iż na magnesie nadal masz Scan speak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel dobrej firmy jest "dostrojony" do anteny. Niewiem na jakiej zasadzie to jest zrobione, ale jak dobrze przeszperasz rynek alledrogo to są anteny np: sirio z długoscią 5.2.. A sprawdzałem kolorystycznie-niebieskie ciemne naklejki są na antenach presidenta, własnie ml-145, więc mogłem sie lekko pomylić w nazwie, bo montowałem zarówno Sirio jak i Presidenta..

I to własnie president był montowany "centralnie" na dachu focusa kombi gdzie uzyskał taką odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ML145 jednak będzie trochę za długa, tym bardziej, że na takim kawałku dachu (dł. na ok 25cm,) z tyłu dachu może się słabo trzymać na magnesie. Sirio na 9,5cm spadał, nawet nie przy dużych prędkościach ale kiedy przejechał tir. Jak dam go na 14,5cm magnesie powinno być dobrze. Są one z kablem 5m na allegro ( http://allegro.pl/sirio-as-100-duzy-magnes-fvat-108cm-kabel-5-m-i2382365154.html ). Myślicie, że na takowym będzie dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na anteny sirio-jak jest oryginalna- to ludzie nie narzekali.. Co do magnesów- tak naprawde to nie wielkosc ma znaczenie.

A zapytaj sie sprzedawcy czy jest na zwykłym magnesie czy neodymowym.. Bo raz mi klient przywiózł antene co miała chyba z 6cm szerokosci a jak chciałem zdjąc antene to cały dach falował.. testował w niemczech prędkosc 240km/h i antena nawet o 1cm sie nie przesuneła..

Szukaj punktu gdzie mają towar "pod reką" i załóż na dach i zobacz czy sie dobrze trzyma. Wielu miałem klientów co kupowali anteny, albo jakieś podróbki, za 30-50zł, ze niby promocyjne, a tak trzymały ze mocniej pierdnąć i sama spadała..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel dobrej firmy jest "dostrojony" do anteny

Pisałem już wyżej , bzdura ;)

ciemne naklejki są na antenach presidenta, własnie ml-145, więc mogłem sie lekko pomylić w nazwie, bo montowałem zarówno Sirio jak i Presidenta..

Jakie to ma znaczenie ? Nadal nie ma żadnego zysku tylko strata , anteny nie różnią się od siebie niczym ( prócz magnesu) a wołają za n ią ponad 2 razy tyle .

I to własnie president był montowany "centralnie" na dachu focusa kombi gdzie uzyskał taką odległość.

Jak stał bardzo wysoko na otwarty teren to możliwe , ale max z takiej anteny i radia w normalnych warunkach to 10-15km zakładając podobnego respondenta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już wyżej , bzdura ;)

 

chodziło mi własnie o dopasowanie fali..

 

Jak stał bardzo wysoko na otwarty teren to możliwe ,

 

Pisałem, stał w górach gdzieś hen hen wysoko :)

 

Czy president czy sirio - nic nie promuje, nie proponuje, tylko wniosłem poprawkę do mojego "opowiadania"

 

Zaproponowałem tylko by przyjrzeć się jak mocno trzyma się antena na dachu - tutaj ze względu na narzekania kupujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...