Skocz do zawartości

Podłączenie Wzmaka w Domu


shrekinho90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja miałem stary zasilacz i nie wystartował puki mi nie dałem np.żarówki na 12 v na linii 5v . A teraz mam nowszy stary poszedł z dymem i choszi normalnie a nic na 5v nie jest podłączone .

To Twoja odpowiedź na zadane pytanie? :rotfl:

Nada się to do zasilenia radyjka samochodowego + wzmacniacza?

 

Poza tym było już o tym pisane na poprzedniej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że większość ma jakieś stare zasilacze i myśli że od "strzała" napędzi "tubę" bez większego wysiłku...

 

Jak kolega napisał, na poprzedniej stronie jest wszystko wyjaśnione co i jak z zasilaczami z PC... :mur:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że większość ma jakieś stare zasilacze i myśli że od "strzała" napędzi "tubę" bez większego wysiłku...

 

Jak kolega napisał, na poprzedniej stronie jest wszystko wyjaśnione co i jak z zasilaczami z PC... :mur:

 

oki , ale tu chcialem zaproponowac jakas alternatywe , moim zdaniem lepsza , bo zasilaczem pc tez zasilalem wzmaka , napiecie spadalo do 10.5 v , az mi sie zal wzmaka zrobilo , z uniwersalna zasilka napiecie spadlo do max 13.5 v , mierzone na terminalach wzmaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego napięcie spada też wyjaśniłem na poprzedniej stronie, stare zasilacze mają sprzężenie zwrotne (stabilizację) na linii +5V a +12V jest "robione" z odpowiedniej ilości zwojów na wtórnym. A "zmuszenie" zasilacza do stabilizowania linii +12V nie jest takie trudne :) i wtedy mamy stabilizowany zasilacz impulsowy o napięciu takim jakie ustawimy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZASILACZ KOMPUTEROWY NIE NADAJE SIĘ DO ZASILANIA WZMACNIACZA AUDIO!

 

A to ci dopiero nowość :) Z której to z kolei mi chce się śmiać. Czym różni się zasilanie alternatorem od zasilania impulsowym zasilaczem? Tylko nie mów, że zakłóceniami czy tętnieniami, bo Cię wyśmieję :) Ale poczekamy na jakieś sensowne wytłumaczenie - bo szukać mi się nie chce. Jeśli wysuwasz jakąś tezę, poprzyj ją argumentami.

 

Zasilacz komputerowy daje prąd impulsowy to raz (do muzyki - no comment), a dwa napewno nie 20A na 12V... Takim zasilaniem można uszkodzić sprzęt CA z tego co mówili mi jakiś czas temu spece...

Ktoś Ci coś mówił... a teraz robisz się specjalistą-szydercą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia elektronika to Wam nie odpowiem, bo nim nie jestem. Temat drążyłem 5 lat temu i wtedy osoby znające na tym wyjaśniali mi różnicę.

 

Jeśli chcecie możemy zrobić porównanie na jakimś spocie :P

 

Zasilacz komputerowy 25A na 12V, oraz zasilacz np. Calibra.

 

Wtedy wszystkie rozmowy i gadki będą zbędne. Zróbmy test na żywo. Ja kiedyś tak zrobiłem i wiem że zasilacz komputerowy NIE NADAJE SIĘ DO TEGO!

 

Poza tym, każdy robi to co chce, więc co mi tam :]

 

BTW: Ja mam zasilacz o stabilizacji ciągłej 20-25A firmy, która produkowała tego typu sprzęt do CB radia (stara firma) - sprawdza się rewelacyjnie, jeśli ktoś nie potrzebuje większego prądu. Może zestawmy jego z zasilaczem komputerowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zwykle osoby, które podłączają sprzęt ca w domu, do zasilaczy ATX robią to po to, by sprawdzić czy w ogóle gra, "wygrzać" głośniki, sprawdzić jak gra itp. Jeśli zależało by mi na topowej jakości to po prostu zakupił bym sprzęt home audio lub sam zrobił sobie zasilacz do tego odpowiedni, ewentualnie kupił gotowy.

 

Po drugie i najważniejsze : zobacz kiedyś na oscyloskopie, co wychodzi z alternatora. Przy tym najgorszy nawet zasilacz ATX to 7 niebo. Rożnica w harmonicznych i tętnieniu kolosalna.

Po trzecie : sprzęt ca a zwłaszcza wzmacniacze, przystosowane są do trudnych warunków napięciowych - baterie kondensatorów filtrujących i wygładzających zasilanie a w końcu przetwornice impulsowe - im naprawdę obojętne jest, jakie napięcie je zasila pod warunkiem, że będzie utrzymywało się na odpowiednim poziomie. I tu wychodzi sedno sprawy - wydajność prądowa. Na ATX za bardzo nie poszalejemy mocnym wzmacniaczem, bo po prostu braknie prądu. I jedynie na to należy zwracać uwagę. Zasilacze ATX mają za zadanie zasilenie naprawdę czułych i delikatnych układów elektronicznych - znacznie bardziej wyczulonych na jakość napięcia niż najlepszy nawet wzmacniacz audio. Dlatego mówienie o możliwości uszkodzenia sprzętu przez zasilacz ATX jest co najmniej nie na miejscu.

 

PS - jaki test chcesz przeprowadzać? Co porównywać? Wydajność prądową? Dźwięk? Jeśli dźwięk, to jestem ciekaw czy porównujesz także różne alternatory w swoim samochodzie pod tym względem :) Uwierz mi - różnią się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówienie o możliwości uszkodzenia sprzętu przez zasilacz ATX jest co najmniej nie na miejscu.

 

Chyba że ktoś nie wie jak go podłączyć, to wtedy faktycznie może coś lub kogoś uszkodzić :)

 

przetwornice impulsowe - im naprawdę obojętne jest, jakie napięcie je zasila

 

Też tak uważam

 

Podpinałem u siebie w aucie zasilacz impulsowy 20A taki od halogenów chyba na postoju i jakoś różnicy nie słyszałem :) czyżby już starość się odzywała i słuch nie ten? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość kluczowania przetwornicy w ATX to zwykle 35kHz. Gratulować słuchu, jeśli ktoś słyszy powyżej 16kHz ... Za to częstotliwość napięcia alternatora przed prostownikiem to ok 100Hz do ok 2kHz . Co łatwiej usłyszeć i ma większe tętnienia ? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzić sprzętu - nie uszkodzisz. Komputer to delikatne urządzenie, a wzmacniacz jest przystosowany do trudnych warunków. Jeśli chodzi o jakość tego nie spradzałem bo nawet sprzętu nie miałem do tego.

 

Na zasilaczu komputerowym w ogóle wzmacniacz nie miał mocy (nie pamiętam już jaki to był - to było 5 lat temu a może nawet i 7). Nawet na cichym graniu w ogóle bass nie miał dynamiki, był płytki. Podpięcie zasilacza dedykowanego - pojawia się dynamika, bass, subbas wyrazisty, a miernik na zasilaczu nie przekraczał 5A-7A, więc tyle zasilacz ATX w.g. parametrów na obudowie ma!

 

 

Taki zasilacz, który ja mam można było kupić kilka lat temu na allegro 200-300zł, a prąd pewnie ma lepszy niż caliber.

Później podam markę, ale elektronik jak zobaczył schemat zasilacza to powiedział, że prąd ma jak pupa niemowlaka :D

 

Tak więc jak najbardziej polecam :]

 

W produkcji były również mocniejsze modele... 35A chyba. Koszt 300-400zł

 

Jurek (ESSA) zna polską firmę robiącą dobre zasilacze, które idalnie nadają się, do zastosowań CA. Nie pamiętam, ale 30A-40A to koszt ok. 500-600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...