Skocz do zawartości

Pomoc Vibe Space 12 jaki litraż i wymiary


Maćko79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Space wymaga minimum 55 litrów netto. Ja nie wiem skąd niektórzy biorą takie dziwne litraże typu 30L do bass reflexu pod 12". Później to gra tak jakby walił ręką w kartonowe pudełko.

Jak to mówię, symulacje i pięknie równe linie to jedno a rzeczywistość to drugie. Robić trzeba tak jak to mówi Mastah, jak ktoś nie szuka gotowców, nie za bardzo zna się na przeprowadzaniu symulacji i nie wie kiedy dodać coś od siebie - kupować wióra i sie bawić, kombinować.

To jest najlepsze podejście do tematu, zabawa przednia, wszystko mamy ładnie podane w postaci zmieniającej się barwy bassu. Prędzej czy później empirycznie dopasujemy bass pod siebie, nie tracąc czasu na jakieś cyrklowanie pod góre w programach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa fizyki nie do obejscia, a programy sa oparte na nich. Rzeczywistosc potwierdza slusznosc obliczen, jezeli one sa wykonane poprawnie.

Mozna ciac duzo i szukac odpowiedniego basu. I to jest generalnie dobry sposob. Ale mozna obliczyc, wycjac, zmierzyc i sprawdzic. Jesli wszystko zrobiono prawidlowo, to nie otrzyma sie wielkej roznicy pomiedzy obliczeniami a rzeczywistoscia.

Ogolnie rzecz biorac, kazdy moze pojsc swoja droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to za malo. Przekroj 86 cm.kw, musi byc co najmniej 145-150 cm.kw.

Wiem ze jest za mało nie da sie ukryć ,ale 35l to 35l i w niej ten space gra beznadziejnie...Bez jaja, bez miecha choć stara sie kopać, nie jest do tego przeznaczony wiec robi to takze nieudolnie...

Inna kwestia jest to ze sub gra i dla kogos kto slyszy go po raz pierwszy i nie ma swiadomosci ze potrafi duzo wiecej, bedzie dobrze.

 

 

Prawa fizyki nie do obejscia, a programy sa oparte na nich.

Tak jak prawa tak jak to ,że Ty jestes niereformowalny, zauwaz ze juz nikt raczej nie zamierza Cie po raz setny przekonywac abys sprobował olać te Twoje programy przynoszace litraze bynajmniej kontrowersyjne i sprobował klepnac cos "racjonalnego'.

 

To kolejna kwestia po RE se12 dla którego tez proponowałeś skrzynke ok 30l... Pisałem Ci w tamtym temacie ze wyszła z tego kupa tak jak sie spodziewalem, stosunkowo szybka ale jak i w przyp space bez polotu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale to prawda Yauhen... 12" i br to MINIMUM 40L ( a to juz jest cholernie mało) optymalnie dla głosników 12" 50-60L to taka uniwersalna wartosc gdzie w 30L br nie ma prawa nawet zagrac to dobrze i z jajem, dziś wrzucalismy Spejsa 12" do 40L i po prostu lipa jakby sie dusił obojętnie czy to 34Hz czy 40Hz grał jakby chciał się z tej budy wyrwac ;P jakby sie w niej zle czuł :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze jest za mało nie da sie ukryć ,ale 35l to 35l i w niej ten space gra beznadziejnie...Bez jaja, bez miecha choć stara sie kopać, nie jest do tego przeznaczony wiec robi to takze nieudolnie...

Inna kwestia jest to ze sub gra i dla kogos kto slyszy go po raz pierwszy i nie ma swiadomosci ze potrafi duzo wiecej, bedzie dobrze.

Kazdy ma swoja ocene. Ona zalezy od tego, jakiego basu uzytkownik chce. Gust jest bardzo subiektywny, zgoda?

 

Tak jak prawa tak jak to ,że Ty jestes niereformowalny, zauwaz ze juz nikt raczej nie zamierza Cie po raz setny przekonywac abys sprobował olać te Twoje programy przynoszace litraze bynajmniej kontrowersyjne i sprobował klepnac cos "racjonalnego'.

Po pierwsze, nigdy nie narzucam swoje rozwiazania, ale tylko oferuja te jako opcje.

Po drugie, zawsze obliczam przed ciecia. Nie wyznaczam sobie cel maksymalnej glosnosci. Raczej mowie o bilansie ilosci i jakosci, poniewaz nie jestem pod wrazeniem glosnych buczydel rowniez jak i rozmazanego basu.

Co sie tyczy programow ... wedlug Twioch slow wynika ze, na przyklad, Harris Technologies inc., istniejaca od 1988, autor Bassbox Pro, nic nie wie o projektowaniu pol? :)

 

To kolejna kwestia po RE se12 dla którego tez proponowałeś skrzynke ok 30l... Pisałem Ci w tamtym temacie ze wyszła z tego kupa tak jak sie spodziewalem, stosunkowo szybka ale jak i w przyp space bez polotu...

Mozna prosic o podanie linku?

 

Co jak co ale to prawda Yauhen... 12" i br to MINIMUM 40L ( a to juz jest cholernie mało) optymalnie dla głosników 12" 50-60L to taka uniwersalna wartosc gdzie w 30L br nie ma prawa nawet zagrac to dobrze i z jajem, dziś wrzucalismy Spejsa 12" do 40L i po prostu lipa jakby sie dusił obojętnie czy to 34Hz czy 40Hz grał jakby chciał się z tej budy wyrwac ;P jakby sie w niej zle czuł :D

Nie mowie, ze moja wersja jest najglosniejsza. Jest to raczej opcja, ktorej celem jest jakosc, gdy instrumenty basowe brzmia bardziej poprawne niż w pudelku "glosnym".

 

Inna ciekawa sprawa to upchnąc taki głośnik 30 cm w te 30 litrów. Z jego litrażem + zmieścić tam jeszcze w środku rure bass reflex

 

Powodzoneczka

Zadnych problematow: wykorzystamy port szczelinowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackdragon8904 napisał:

Co jak co ale to prawda Yauhen... 12" i br to MINIMUM 40L ( a to juz jest cholernie mało) optymalnie dla głosników 12" 50-60L to taka uniwersalna wartosc gdzie w 30L br nie ma prawa nawet zagrac to dobrze i z jajem, dziś wrzucalismy Spejsa 12" do 40L i po prostu lipa jakby sie dusił obojętnie czy to 34Hz czy 40Hz grał jakby chciał się z tej budy wyrwac ;P jakby sie w niej zle czuł :D

Nie mowie, ze moja wersja jest najglosniejsza. Jest to raczej opcja, ktorej celem jest jakosc, gdy instrumenty basowe brzmia bardziej poprawne niż w pudelku "glosnym".

 

Ale wlasnie mi nie chodzi o ilość basu wlasnie o kompromis by brzmiało to na prawde fajnie i przyjemnie. Jeśli litraż jest mały dzwięk traci "naturalną głębie" i zaczyna grać płasko, bardziej stukającą i do tego wlasnie tez znacznie słabiej, ciszej - same minusy.

 

Ja troche poeksperymentowałem z głosnikami wlasnie 30cm i powiem ze głośniki z "dędkowymi" zawieszeniami grają juz od 45L (mniej to juz lipa na prawde) Głonsiki z papierowym zawieszenie znacznie lepiej czując sie w duzych litrażach 55-90L i mimo pojemnosci obudowy basik nadal jest szybki i dość głęboki.

 

Mi np Vegi 124 w 28L CL lub 45L BR wogole sie nie podobało wogole. Ale w 60L br po prostu było super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackdragon8904,

 

Ma znaczenie nie tyle material jako masa ukladu ruchomego oraz sztywnosc zawieszenia.

Ponadto niektore 12-calowe glosniki maja Vas=30 L, a inne - wiecej niz 100 L, a wszystkie one potrzebuja roznej pojemnosci roboczej, poniewaz nie mozna powiedziec, ze 12-calowki graja pojedynczo od 55 litrow. Niektorzy normalnie bede grali w skrzyniach mniejszych.

 

Gust jest sprawa bardzo subiektywna. Obliczenia sa sprawa obiektywna, oczywiscie pod warunkiem, ze wykorzystywana odpowiednia funkcja przenoszenia. Kto nie chce liczyc, niech nie liczy, ale movic, ze obliczrenia sa zabawa nie jest prawidlowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale mozna na "oko" stwierdzić który głosnik jakie Vas bedzie miał, w jakim przedziale i na 98% bedzie się to zgadzało, wystarczy pomacać głosnik zobaczyc jak się ugina jak zbudowany i latwo to stwierdzic. Same głosniki o "dędkowym" zawieszeniu po prostu nie grają w małym litrażu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...