Skocz do zawartości

Kupno kondensatora


PanJarek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Próbowałem jak gra moje audio z kondensatorem i przy pożyczonym, zwykłym, tanim peiyingu 1F audio gra jakby lepiej a światła nie przygasają (nie wiem jak na maksymalnej mocy ale i tak było dużo lepiej). Dlatego chciałem zapytać czy ten kondensator się nada http://allegro.pl/kondensator-dietz-1f-niebieski-okazja-i2159030194.html

Wzmacniacze: kenwood kac-923 i alpine mrp-m650.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przygasały Ci już wcześniej światła to kond na pewno nie pomoże a jedynie to efekt placebo. Kiedy niby ma magazynować on prąd skoro ty już i tak masz spadki napięcia? Kondensator ma sens jeśli masz nadwyżkę prądu i wtedy on może ją zmagazynować. Btw. w pomiarach tanich kondów ponoć najlepiej wypadał właśnie Dietz ale lepiej zadbaj o lepsze kable, dobre punkty masy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy niby ma magazynować on prąd skoro ty już i tak masz spadki napięcia? Kondensator ma sens jeśli masz nadwyżkę prądu i wtedy on może ją zmagazynować.

Po co w takim razie jest kondensator?

Aku 64Ah, altek 120A, zasilanie, około 5,5m 35mm2 , masa z karoserii od śruby pasów bezpieczeństwa. Końcówki od altka i akumulatora do karoserii oczyszczone, oryginalne kable są grube na oko zbliżone do tych 35mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cytowanym przez Ciebie moim tekście masz napisane. Magazynuje nadwyżkę prądu który w przypadku zapotrzebowania oddaje aby uzupełnić chwilowe zapotrzebowanie. Bardzo możliwe że w tym miejscu nie masz po prostu dobrej masy i dlatego masz takie problemy. Jeśli masz możliwość to podłącz masę bezpośrednio do klemy minusowej akumulatora i zobacz jakie wtedy masz spadki napięcia. Btw. mierzyłeś jakie obecnie masz te spadki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do matematyków.

Jaka będzie mniej więcej wydajność prądowa przy prawidłowo zrobionej instalacji przy aku 64ah lub 74ah i alternatorze 120a?

Tak na chłopski rozum, przeliczając na pobór amper przez nasze wzmacniacze :)

 

Wydajność prądowa taka by, pozostać na dodatnim bilansie to : 120A - ( prąd ładowania akumulatora + pobór prądu przez elektronikę samochodu + inne odbiorniki ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, tak, tak :)

Ale pomijając wszystkie odbiorniki itp ile mamy do wykorzystania amperów dla naszych wzmaków w praktyce ?

 

Wszystko masz w moim " równaniu" :) Skąd my mamy wiedzieć jakie masz odbiorniki w aucie i ile one A pobierają? Ile pobiera elektronika silnika i inne bajery? W jakim stanie jest akumulator? Czy jeździsz długo czy zapalasz często ? Jakie masz lampy, dmuchawę, podgrzewanie siedzeń itp :) To wszystko ma znaczenie. Trzeba to wszystko zmierzyć i dopiero wtedy można liczyć w tak prosty sposób. Wyszukaj temat Grzegorza1969 - bilans energetyczny ( lub coś w ten deseń ) tam to jest ładnie opisane.

 

Chyba że chodzi Ci o prąd w impulsie - wtedy teoretycznie możesz pociągnąć tyle, ile wynosi prąd zwarciowy akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość pożyczenia miernika cęgowego z możliwością pomiaru DC to bardzo ułatwi Ci to pracę - zapinasz cęgi na kabel alternatora i sprawdzasz ile A pobiera samochód pracując. Potem włączasz światła, dmuchawę i co tam zwykle masz włączone. Odczytujesz wynik, odejmujesz od tych 120A i masz to, co zostaje. Oczywiście sytuacja zmienia się w zależności od stopnia naładowania akumulatora i jego stanu. Ale nie tak wiele. Także alternator powinien wydolić ciut więcej niż "na nim napisano" ale lepiej nie wychodzić poza tą granicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebek88 nie musi być to efekt placebo a najłatwiej sprawdzić to za pomocą miernika, kondensator naładuje się po rozładowaniu w tedy gdy w piosence będą występować wyższe częstotliwości a odda zmagazynowany ładunek gdy będzie takie zapotrzebowanie.

Przecież światła nie przygasają cały czas, tylko w przypadku większego poboru.

Co do pomiarów, jest stronka co może i owszem dietz wypada dobrze ale jeśli chodzi o pojemność a ona nie koniecznie odgrywa kluczową rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście to możecie sobie kupić nawet 20F i ładować to 5 godzin słuchając piosenek w których występują wyższe częstotliwości... Miernik to podstawa i tu żadnej ameryki nie odkryłeś a prawda jest taka że najpierw trzeba zadbać o elektrownie a potem można się bawić w ozdabianie bagażnika. Jak byś popatrzył to znakomita większość profi instalek nie posiada kondensatorów bo nie są one potrzebne chodź nic nie stoi na przeszkodzie aby nimi się wspomagać. I nie gadaj tu o odgrywaniu roli konda za 100 parę zł bo podobne można znaleźć w pralce predmomu. Ale masz racje bardzo ważne jest szybkie oddanie napięcia żeby było potem więcej czasu na ładowanie. Z mojej strony to wszystko więc żegnam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a prawda jest taka że najpierw trzeba zadbać o elektrownie a potem można się bawić w ozdabianie bagażnika.

 

A prawda...

 

i kropka (.) albo dwie :hyhy: (.)(.)

 

Żaden kondensator nie uchroni od dużych spadków napięć spowodowanych jakimś zonkiem w elektrowni. Kondensator pomoże stopie perkusji, która uderza z dużym impulsema nie zejsciu basu w bas teście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebek88 nie musi być to efekt placebo a najłatwiej sprawdzić to za pomocą miernika, kondensator naładuje się po rozładowaniu w tedy gdy w piosence będą występować wyższe częstotliwości a odda zmagazynowany ładunek gdy będzie takie zapotrzebowanie.

Przecież światła nie przygasają cały czas, tylko w przypadku większego poboru.

Co do pomiarów, jest stronka co może i owszem dietz wypada dobrze ale jeśli chodzi o pojemność a ona nie koniecznie odgrywa kluczową rolę.

 

Pięknie to wygląda w teorii :) I czasem nawet sprawdza się w praktyce. Czemu czasem? Hmm.. a co się stanie, gdy do tych dywagacji dodasz ważny czynnik, jakim jest czas? Czy kondensator spełni swoją rolę, jeśli tętnienie napięcia będzie "szybsze" od czasu ładowania tego kondensatora? No właśnie :) Wolę kupić sobie dobre wino za 100 niż jakiś kondek by ładnie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w tym momencie przedstawiasz najgorszy przykład z najgorszych możliwych :P

Nie twierdzę że kondensator jest jakiś "superextra" i że naprawi nam wadliwą a raczej słabą instalację, bo przecież nie wytwarza prądu tylko go magazynuje ale pobrać go też musi co oczywiste.

Przeprowadzałem kilka eksperymentów i w wielu instalacjach naprawdę pomagał, nie mam sklepu CA więc spokojnie nie robię reklamy aby opróżnić magazyn :)

Tak samo pewnie kondensator nie sprawdzi się przy instalacjach z dużym poborem sprzętu audio pow. ~100A , tak jak już wcześniej wspomniano w bass testach choć tutaj to również przykład podany na wyrost chyba że ktoś na co dzień "słucha" bass testów :)

Jednak dla przeciętnego kowalskiego który słucha radia w którym lecą letnie przeboje a pobór prądu sprzętu CA wacha się w okolicach ~30A (przykład) kondensator może wnieść zmiany jak najbardziej na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz - znów zapominasz o jednym - czas. 100A przez 3s a 100A przez 0.01s to dwa różne przypadki. Także ESR kondensatora ma ogromne znaczenie - lepszy "szybki" kondensator mniejszej pojemności niż wielki ale "powolny". Inna sprawa - nie wszystkie wzmacniacze jednakowo pobierają energie ze źródła prądu - o tym też trzeba pamiętać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym że pojemność nie jest najważniejsza już wspominałem.

Pobór ~100A był czysto teoretyczny dla przykładu, przecież do każdej instalacji trzeba podejść indywidualnie :)

Jeśli chodzi o szybkość oddawania zmagazynowanego ładunku to i tak nie oszukujmy się nawet jeśli odda to w setnej sekundzie to i tak pobór może okazać się większy niż zmagazynowany ładunek który jest w stanie oddać kondensator i tu dopiero skupiłbym się na jego pojemności ale przy dużych poborach tak jak pisałem wcześniej nie widzę sensu ich montowania, przynajmniej tak zaobserwowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to jedynie zrobiło się masło maślane i nic więcej. A prawda jest taka że kolego badylasz strasznie zaczynasz odbiegać od tematu pisząc ochy-achy na temat kondensatora a chyba nie tędy droga w przypadku kolegi który założył temat. Fakt napisałem ze nie będę udzielał się w temacie ponieważ na forum jest od groma ludzi którym nie dorastam nawet do pięt w dziedzinie CA ale aż przykro mi się czyta to wszystko. Napisałeś że dokonałeś testów w których zniwelowałeś tętnienie w instalacji dzięki kondensatorowi to z miłą chęcią zobaczę Twoje testy. Pisałem wcześniej o tym i nadal będę powtarzał to jak mantrę: Najpierw dbamy o elektrownie a dopiero potem bawimy się w świecidełka w bagażniku i tysiąc razy większą korzyść przyniesie zagwarantowanie porządnej masy: alternatorowi, akumulatorowi i piecom niż gdybanie na temat kondów. Potem ludzie czytają takie wypowiedzi i chcą każdy problem z elektrownią rozwiązywać przez kondensatory chodź dzięki takim forom jak te ludzie zaczynają więcej myśleć i CA nie jest takim tematem tabu jak parę lat temu.

 

I jeśli PanJarek2 przy takim alternatorze, przekroju kabli i piecach ma problemy z tętnieniem oznacza nic mniej nic więcej że ma babola w instalacji. I do puki nie uruchomi własnych łapek z miernikiem i nie zbada tematu to nie ma sensu ciągnąć tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kondensator użytkujemy zgodnie z jego zaleceniem i będziemy umieć go wykorzystać to nie widzę nic złego w jego zastosowaniu, problem zaczyna się gdy ludzie zbyt dużo oczekują i myślą że kondensator załatwi wszystkie problemy wadliwej instalacji zapominając że ma on za zadanie ją (tylko) wspomóc.

Opisałem swoje spostrzeżenia i nie widzę powodu abym coś komuś udowadniał, lubię jak ktoś jeśli już o czymś wspomina to aby informował jak najrzetelniej (najlepiej za i przeciw) a nie już z góry z założeniem że coś jest bleee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator może także stać się kolejnym pożeraczem prądu - przy niekorzystnym zbiegu okoliczności. Przecież on także potrzebuje się naładować. Przypomina mi się dyskusja na temat zaworów 3 lub 4 drogowych w instalacji CO - producenci i instalatorzy rzucili się na to jak na cudowne panaceum na wszystko a potem biedny klient płacze i płaci kolejny raz bo instalacja sprawia same problemy. Umieć zastosować i wiedzieć czemu tak a nie inaczej - ok. Ale wrzucać go bo wszyscy tak robią i pisze na nim że jest cudowny - to już jest loteria. Swego czasu miałem w bagażniku RF T1000-1BD, RF T400-4, suba RF T110D4, system przedni RF T162S i T162C jako rear fill, kompletny car pc jako źródło - łupnąć to potrafiło, prądu żarło ile widziało. Bez pomyślunku kupiłem kondek 8F. Jeździł dość długo ale któregoś dnia postanowiłem sprawdzić co się stanie jak go odłączę. Oscyloskop do garażu, różne gatunki muzyki od techno, disco po hh i bass testy. O ile przy wolnym bicie ok. 80BPM i braku linii basowej różnice jakieś się pojawiły, to dalej już nic. Jeździł jednak dalej podłączony, bo po otwarciu klapy zabudowy zawsze to dodatkowe +20 do respektu było :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...