Skocz do zawartości

Boschmann SYLB 12 - jak przerobić ten BP ?


Glokk55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam, wiem, że ten głośnik gra dobrze w 40 L closed, ( ponieważ sprawdzałem też w 30 i 45 L ). Wiem też, że źle gra w BR 47 L i nie tylko.

Teraz grał w BP 4 th. ok. 17 L closed, 63 L BR - paka bez vat'u 85 L. Rozkręciłem i rozkleiłem jej jedną ściankę i przegrodę, ponieważ wybijały się pewne wyższe częstotliwości. Teraz chcę ją poprawić, żeby lepiej to zagrało. Strojenie było w granicach 55 Hz :D

Jak zebrałem te wszystkie informacje to doszedłem do wniosku, że wystarczy zwiększyć komorę zamkniętą i obniżyć strojenie. Czy uważacie, że strojenie wynoszące 45 Hz, komora zamknięta 26 L i BR 54 L będzie ok ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz parametry T/S?

Wtedy mozna cos konkretnego wysmarować bo tak gadamy na pałke :wink:

 

Mam 2 takie ale 8"

 

 

Revc (ohm) 3.76

Fs (hz) 22.38

Zo(ohm) 22.76

Sd(litre) 1.75

Dia(cm) 30

BL™ 8.28

no(%) 0.25

SPLo(db) 86.93

Qms 4.32

Qes 0.85

Qts 0.71

Vas(litr) 81.08

Cms(uM/N) 294.93

Mms(Gram) 98.68

Mmd(Gram) 92.44

Xmax(mm) 8.5

Pmax(w) 450

 

Szkoda że głosnik potrzebuje duzej budy.. Mozesz opisać dokładnie jak rozłozyłes komory closed i br oraz wielkość i długość szczeliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) ja miałem kiedyś dwie sztuki w wersji 10". Parametry mam, ale widzę że już je dodałeś :)

 

Wymiary zewnętrzne: wys. 65 cm, szer. 45 cm, gł. 38 cm, płyty MDF 20 mm. Port pasmowy jest przy górnej ściance o szerokości wewnętrznej 41 cm oraz szczelinie wynoszącej 3,5 cm. W przeszłości port miał ok. 10 cm głębokości licząc z przednią ścianką. W dolnej części była równoległa do podłoża płyta z głośnikiem na wysokości ok. 14 cm litraż taki jak podałem wcześniej.

 

W chwili obecnej jest pusta w środku paka. Przygotowałem już nową przegrodę o grubości 32 mm oraz nowe wzmocnienia. Planuje zamontować ją tak, żeby szczelina między dnem paki a przegrodą wynosiła 20 cm. Port chcę przedłużyć do 24 cm. Co o tym myślisz ?

 

Po dokładnych obliczeniach ( odjęcie objętości głośnika, przegrody itd. ) objętość komory zamkniętej wynosi 25,8 L a bass refleks 49 L :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dał 40 L netto dla zamkniętej i 33 L netto dla bass refleks to długość portu wyniosła by ok 45 cm. Większego nie zmieszczę, to jest maksymalna długość.Wymiar portu podałem dla strojenia 41 Hz. Możesz napisać konkretnie jakie wartości wszystkiego proponujesz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na ile chcesz stroic BR?

 

Wiesz ze to jest cholernie trudne w takiej budzie? Zeby utrzymac dobre parametry i szybkosc to buda powinna byc troche wieksza.

Ciezko jest zbudowac zwłaszcza ze sporo miejsca zajmuje tam jeszcze szczelina. Jej powierzchnia o ładnych pare litrów, a tutaj JA osobiscie wolałbym dostac lepsze zejscie z Closed a wyzszy bas z BR.. Szybsza dynamika z małej komory BR da ci wiekszą równoległość w połaczeniu z closed.

Nie mozesz przeciez stworzyc bardzo szybkiego płytkiego basu na closed i powolnego mulącego basu na BR. Bedzie jedno wielkie piardniecie najpierw pojdzie closed a pozniej sie odezwie BR.. Pamietaj ze szczelina powinna tez zmieniac powierzchnie w połaczeniu z pojemnoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę, żeby strojenie było jak najoptymalniejsze :) patrzę trochę na WinISD i właśnie takie w granicach 40-45 Hz jest ok. Wsześniej miałem 55 Hz, więc wiem że idę w dobrą stronę.

 

Zgadzam się z Tobą, odnośnie trudności w projektowaniu takiej skrzyni i tych teorii. Tak wiem, płyty z BR zajmą objętość ok. 5 L. A więc robię tak, closed 40,4 L, bass refleks 32,1 L, strojenie 43 Hz, przy tym długość portu wyniesie 40 cm. Dzięki za dotychczasową pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...