Skocz do zawartości

Pomysł na "niestandardowy" projekt audio... :D


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Naszedł mnie pomysł na "dziwny" ? projekt audio, na który miałoby się składać - 2xSE 12", 3xwoofer z HSK na stronę i tweeter HT25

 

Nietypowość miałaby polegać na 3 wooferach na drzwi i o ich podziale pasm i aplikacji.

 

Załóżmy, że miałoby to grać w coś pokroju Audi A6/ Passat B5.

 

RADIO - ALPINE 9853

 

Sprzęt do dyspozycji - PPI 1000.4 (na suby LPF 50Hz/18-24 dB/okt), RF 500a2 (na 2 woofery pod 2 ohm jako kick 60Hz-300Hz/12lub18db/okt), COŚ (jeszcze nie ustalone co, coś muzykalnego z fajnym wokalem)na Woofer przedni ok 350-400Hz do 2000 Hz przy 12db/okt, Denon DCA 500 ( Tweetery 3.3Khz HPF / 12dB/okt)

 

Czemu taka koncepcja ? Powiedzmy ze NIE CHCE rezygnować z subwooferów bo chce miękki niski i rozpier....jący basik przy rapie i rege (dlatego LPF tylko do 50Hz) - ALE tez słucham sporo rocka/metalu jak i dubstepu/elektro i nie chec tracić na "wykopie" Więc mysle nad ww projekcie.

 

EW. PROBLEMY ?

 

- nie wiem czy przy kickach potrzebna jest korekcja czasowa czy to sie wszystko ze sobą nie pożre... RF 500a2 bedzie najprawdopodobniej PASYWNIE puszczony na te woofery i po za tym nie ma 4droznej zwrotnicy cyfrowej w alpince

- czy zrobić cały przód w 1 parze drzwi czy rozbić kicki na tylnie drzwi (tu wlasnie problem z korekcją... czy potrzebna)

- MA KTOŚ JESZCZE JAKIEŚ ZASTRZEŻENIA CO DO SENSU TAKIEGO PROJEKTU ?

 

MOZE KTOŚ Z WAS JUZ TO PRZERABIAŁ/ SŁYSZAŁ O TAKIM ROZWIĄZANIU - JAKIE MINUSY TEGO SĄ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie głośno przy takim rozwiązaniu, nawet bardzo głośno. Zapewne podstawowy kłopot napotkasz w kwestii zgrania poszczególnych głośników ze sobą, dwa dodatkowe woofery na stronę, to w sumie 4 dodatkowe źródła dźwięku do ogarnięcia. Sam montaż też będzie sporym kłopotem, przede wszystkim ze względu na wagę gotowych drzwi.

Czasówka chyba nie zda się na wiele, poprawna scena i bardzo wysokie poziomy głośności już przy zestawie dwudrożnym potrafią sporo krwi popsuć.

Starałem się przez chwilę pomyśleć o tym wszystkim jak Ty ale zdecydowanie więcej problemów jednak widzę niż zysków w takim rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dupa jednym słowem :(

 

A co gdyby wszystkie 3 woofery w 1 drzwiach zamontować tyle ze 3woofer "sredniak" grałby w jakimś "ala'panelu" z zywicy by nie robił zbędnie za membrane bierną tylko "zajał się" swoim pasmem ? Wtedy problem z korekcją jest wyeliminowany. Jedyną kwestią bedzie wtedy poustawianie cięć.

 

Pytanie tylko czy łącznie 4x165mm (powierzchnia chyba ponad 800cm2) zagra na tyle wyraznie by "stope" od perkusji zaznaczyć odczuwalnie, nie wiem jak mozna się odnieść przy takiej konfiguracji do 1x25cm np coś z Carwina Vegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, woofery hsk grają dosyć wysoko, dla mnie jedynym mądnym cięciem jest 80hz. typowe do 2 way, dużo środka...

Wciśnij 25cm w drzwi :P

Poza tym tyle głośniorów w drzwiach zrobi dużo zadymy, nie oszukujmy się, do tego ten zestaw miałby być.

Jeżeli już, spokojnie pociąłbym wszystkie tak samo, i cieszył się z KOPA!

 

p.s. Za kilka dni możesz odsłuchać Helona 165 u mnie :D RE SE 12 w sumie też

może wtedy zamiast hsk helon 165-4 ?

heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale nadal woofer "średniak" nadal pozostanie dodatkowym źródłem dźwięku tak samo jak dodatkowy woofer - oba głośniki będę grały z innego miejsca niż podstawowy woofer z zestawu 2-drożnego i to w założeniu że zrównoważysz poszczególne przetworniki pod względem głośności jaki i tonalnie, a fazy nie będą rozjechane, no i jeszcze będzie potrzebne narzędzie dające możliwości grzebania aktywnie w 4 źródłach dźwięku na stronę, nie licząc suba.

Bliższa jest mi opcja, o której stochus pisze, jeden mocny woofer na stronę i wszelkie wysiłki skierowane na maksymalne wykorzystanie jego możliwości przez aplikację/kontrolę nad nim gdzie mamy jedno źródło dźwięku do opanowania zamiast trzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście bym wolał wsadzić w drzwi jakąś mocną 8" i ją pędzić jakimiś 250W, oczywiście komora dla niej a cały zestaw trójdrożny, wydaje mi się że to by było lepsze rozwiązanie, dużo prostsze

 

skoro chciał być wrzucić w drzwi 3x16cm to chyba mniejszą ingerencją było by zrobienie jednej większej komory pod 8", stroisz ją (8") powiedzmy do 200hz i do tego potrzebujesz średniaka który zejdzie bardzo nisko i montujesz go razem z tweeterem w słupku, alternatywą dla tego był by głośnik szerokopasmowy, takie 3" grają już od 200hz i ponoć wysokich tonów im nie brakuje, sam będę takie coś na wiosnę robił u siebie, właśnie 8" w drzwi i szerokopasmowiec w słupek

 

takie coś dużo łatwiej ogarnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w sumie moze i fakt 8" w drzwi bo nie bałbym się ingerencji w nie, troche podocinać je moge tak by nie naruszyć specjalne ich "sztywnosci".

 

Ale z 10L pewnie bym musiał wyrzeźbić pod 8" by kopał, a zna ktoś 8" głosniki które fajnie kopią i są 2 omowe ?

 

Z 2 strony 3x165mm w drzwiach mogą grać dobrze w drzwiach w których i tak nie zakrywa sie 100% otworów technologicznych ( te na dole do odprowadzania wody)

Jakby to miało wygladać przy 8" ? Panek zrobić i wyrzeźbić "skrzynkę" płaską z płyty MDF 10mm

 

Po za tym nie wiem jak wygląda to w audi albo passacie czy da się zamontować 8" suba by sie szyba otwierała na maxa w razie czego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kogos o loginie Raadek co prawda on juz jest inż. :rotfl:

Ode mnie zamiast trzech "gorszych" moze dwa nieco lepsiejsze bo to na prawdę sporo łatwiej ogarnąć.

Poza tym skoro szukasz mocnego hiphopowego mięcha to dosyć dostaniesz go od subów a do "podkreślenia dynamiki" zwanego przez Ciebie tym wykopem skup sie na dobrym przedzie i na max 2 woferach .

Pogadaj albo poczekaj na Radzia, myślę , że będzie Cie starał odwieść od 8" w furtkach...choc kto tam wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietypowość miałaby polegać na 3 wooferach na drzwi i o ich podziale pasm i aplikacji.

 

Jeśli nie zdecydujesz się na inne rozwiązanie, ja bym to zaaplikował na 2 wooferach, lecz w taki sposób aby odległość par wooferów do słuchacza była identyczna.

 

Wszystkie by były w 1 lini poziomej bądz ułozone w "trójkąt, jak najblizej siebie ale co raz bardziej chyba bede rezygnować z tego bo widze ze nikt takiego rozwiązania nawet nie poleca by sie pobawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem u Sinoff'a po 120 rms dostawały PHD z tego co wiem. Grało to na prawde juz zacnie ale myślalem ze mozna to jeszcze w znacznej mierze przebić stosując 2 woofery które bedą grały wlasnie tym wąskim pasmem do 200-300 Hz

 

Zmieniłoby to coś jakbym miał 4 kanałówkę ze wszystkimi filtrami LPF i HPF np wlasnie ppi 1000.4 ? a pod suby poszedłby mono typu x-ion 280.2 albo RF jakiś albo Steg k2.02-3-4.

 

Nie traktuje tego pomysłu jako droga do SQ tyle ze mega mocnego i pytanie czy rzeczywiscie nie da sie "tak łatwo" zrobić by miało kopyto i grało na przyzwoitym poziomie przy wlasnie tej "inności" na której w małym procencie tez mi zalezy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem u Sinoff'a po 120 rms dostawały PHD z tego co wiem. Grało to na prawde juz zacnie ale myślalem ze mozna to jeszcze w znacznej mierze przebić stosując 2 woofery które bedą grały wlasnie tym wąskim pasmem do 200-300 Hz

U mnie AD w600 grają, COBER miał właśnie PHD u siebie w aucie swego czasu. Teraz poziom głośności jest trochę wyższy niż w momencie gdy odsłuchiwałeś moje auto i ta kupa prądu, którą obecnie pożerają raczej na kontrolę idzie niż na głośność co w konsekwencji przekłada się na polepszenie jakości grania całego systemu.

Nie traktuje tego pomysłu jako droga do SQ tyle ze mega mocnego i pytanie czy rzeczywiscie nie da sie "tak łatwo" zrobić by miało kopyto i grało na przyzwoitym poziomie przy wlasnie tej "inności" na której w małym procencie tez mi zalezy :)

Z grubsza właśnie coś podobnego miałem na myśli pisząc o jednym dobrze kontrolowanym i mocnym wooferze na stronę. Decybeli zapewne będzie mniej lecz odczuwalny poziom pary/kopyta/powietrza będzie porównywalny jak w przypadku 2 wooferów na stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wolalbym 3 way plus 2 woofery na drzwi grajace jednakowym pasmem. Wtedy spinasz w 2 ohm i pedzisz mocna 2 kanałowka woofery. Łatwiej troche bedzie to poskromić i drzwi tak nie obciążysz ktore musza być i tak fest zrobine. średniak robi najwieksza robote a woofery graja sobie to co misie lubią najbardziej :P koszty na mniej wiecej podobnym poziomie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...