Skocz do zawartości

Prawidłowe podłączenie 3-way - kilka pytań


pijey88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

w aucie siedzi alpina, ma z tyłu 3 pary wyjść na wzmaki, w bagażniku mam 2 wzmaki, jden 4-kanałowy, drugi mono, z przodu siedzi system 3-way

 

aktualnie mam podłaczone tak:

pierwsza para chinchy podpięta pod dwa kanały 4-ro kanałowca który dwoma kanałami zasila zwrotnice 3-way która zasila przedni system 3-way

 

druga para pusta

 

trzecia para chinchy podpieta pod mono (subwoofer) - tu sprawa jasna i oczywista

 

przedni system to trzy głośniki po ok 100W RMS każdy (woofer, średniak i tweeter)

wzmacniacz 4-ro kanałowy daje wyjście 4x100W RMS przy 4 ohm, w mostkach daje ok 325W

 

czy prawidłowo jest przełaczyć przedni system na mostki? w tym momenci mam niewykozystane dwa kanały 4-ro kanałowca, a nie wiem czy moc głosników przedniego systemu sie sumuje czy nie, aktualnie 3 głośniki po 100 W są zasilane 100 Watami czyli na chłopski rozum każdy dostaje po 33 waty, nie wiem czy prawidłowo kumam, podłaczając mostkami, miał bym po 300W na strone czyli po 100W na kazdy z głosników

 

-------------------

 

druga sprawa to podłaczenie zwrotnicy z radia

alpina 9855r, ma zwrotnice, czy ktoś jej uzywał, jest sens przebudowania instalacji pod te radio? tzn pierwsza para to tweetery, druga para średniaki, trzecia para to woofery i subwoofer

rozumiem że wywalam zwrotnice i uzywam wtedy tej w radiu, jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Napisz jaki system 3way

 

czy prawidłowo jest przełaczyć przedni system na mostki?

 

Mozesz tak zrobic i sam wyrazic swoja opinie czy jest lepiej czy nie...

 

 

 

w tym momenci mam niewykozystane dwa kanały 4-ro kanałowca, a nie wiem czy moc głosników przedniego systemu sie sumuje czy nie, aktualnie 3 głośniki po 100 W są zasilane 100 Watami czyli na chłopski rozum każdy dostaje po 33 waty, nie wiem czy prawidłowo kumam, podłaczając mostkami, miał bym po 300W na strone czyli po 100W na kazdy z głosników

 

 

o ile wiem podzial mocy tak nie wyglada :)

 

 

druga sprawa to podłaczenie zwrotnicy z radia

alpina 9855r, ma zwrotnice, czy ktoś jej uzywał, jest sens przebudowania instalacji pod te radio? tzn pierwsza para to tweetery, druga para średniaki, trzecia para to woofery i subwoofer

rozumiem że wywalam zwrotnice i uzywam wtedy tej w radiu, jest sens?

 

 

Jest o tym sporo tematow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy prawidłowo jest przełaczyć przedni system na mostki? w tym momenci mam niewykozystane dwa kanały 4-ro kanałowca, a nie wiem czy moc głosników przedniego systemu sie sumuje czy nie, aktualnie 3 głośniki po 100 W są zasilane 100 Watami czyli na chłopski rozum każdy dostaje po 33 waty, nie wiem czy prawidłowo kumam, podłaczając mostkami, miał bym po 300W na strone czyli po 100W na kazdy z głosników

 

po pierwsze nie wiadomo co to za sestaw masz ten 3 way czy tez wzmak , ciezko jest tu cos powiedziec nie wiedzxac co tam masz , po drogie podzial mocy raczej nie tak wyglada , 3 way czyli trzy glosniki , traktujesz jako jeden , ktory przyjmuje jakas tam moc znamionowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy prawidłowo jest przełaczyć przedni system na mostki?

W takim połączeniu rosną zniekształcenia THD. Jeżeli jest to system przedni to pewnie wpłynie to na dźwięk.

 

wzmacniacz 4-ro kanałowy daje wyjście 4x100W RMS przy 4 ohm, w mostkach daje ok 325W

Pytanie czy system będzie łatwiej wystroić z 4x100w (to i tak sporo) czy z gainem na min. z 325wrms

 

w tym momenci mam niewykozystane dwa kanały 4-ro kanałowca

Możesz rozwiązać to tak dwa kanały na średni i wysoki i dwa na woofer. Wtedy masz niezależną regulację woofer-góra plus sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alpina 9855r -> http://www.audiophile.pl/p/384_alpine_cda-9855r

przód

morel Tempo 6 -> http://www.morelhifi.com/products/mob_2way_tempo.html

HYBRID OVATION 4" -> http://www.morelhifi.com/products/mob_2way_hybrid.html

zwrotnica 3-way z systemu FOCAL A3 -> http://www.focal.com/en/car-audio-sound/haut-parleurs/3-way-kit/165-a3.php

wzmaki:

CarPower Power 4/400 -> http://carpower.pl/product/show/6630/POWER-4-400

Groundzero Titanium GZTA 1.2000MK² -> http://www.ground-zero-audio.com/english/08_ta12000mk.htm

sub:

Rockford P3 w skrzyni z BR -> http://www.rockfordfosgate.com/products/product_details.aspx?itemid=120421

kondensator 2.2F HIFONICSa -> http://www.elektrodor.pl/hifonics-hfc-2200.html

 

 

kolejne pytanie, czy ktoś posiada P3 w skrzyni zamknietej? zagra lepiej? sprzedawca mi zapewnieł ze w skrzyni BS gra o wiele lepiej, słyszałem P2 z zamknietej i bardziej mi sie podoba niż mój, mimo że mój niby jest klase wyżej

 

Możesz rozwiązać to tak dwa kanały na średni i wysoki i dwa na woofer. Wtedy masz niezależną regulację woofer-góra plus sub.

też o tym myślałem, ale wtedy musze zastosować jeszcze jedną zwrotnicę na każdą stronę, dobrze kumam? czy wystarczy na wzmacniaczu przełaczyć 3/4 kanał na lo (odcinanie na niskie tony) dla wooferów?

czy lepiej dodatkowe zwrotnice 3-way pod same woofery? ewentualnie mam jeszcze ori zwrotnice z Tempo 6 ale one są 2-way i pasma woofera by sie pokrywały cześciowo z tymi ze średniaka, dobrze kumam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to system przedni to pewnie wpłynie to na dźwięk.

 

Jaki nie bylby to glosnik/system to zawsze wplynie takie podlaczenie na dzwiek ale nie koniecznie zle wiec trzeba poprostu posluchac.

 

 

 

kolejne pytanie, czy ktoś posiada P3 w skrzyni zamknietej? zagra lepiej? sprzedawca mi zapewnieł ze w skrzyni BS gra o wiele lepiej, słyszałem P2 z zamknietej i bardziej mi sie podoba niż mój, mimo że mój niby jest klase wyżej

 

 

Mialem ale nie wiem czy wedlug twoich standartow gral lepiej , dla mnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rzeźba.

 

Mało ambitny wzmacniacz na przód.

 

Sam to składałeś ?

 

Czy to jakiś super polecany zestaw przez sprzedawcę?

sam składałem, nie jest to kupowane jednorazowo, po mału dokupowany sprzęt, od czasów posiadania chińskiego radia dvd i innych śmiesznych wynalazków (człowiek sie po mału uczy), wiem że różnorodnie jest, po mału dążę do złożenia czegoś sensownego :P planowana jest zmiana w przysżłości przedniego wzmaka i przednich tempo na coś lepszego, i zakup innej skrzyni pod P3

 

Jaki tajemniczy jesteś.

 

Napisz jakie to 3-way , wzmaki itd.

 

Wszystkie wróżki są na feriach ;P

nie pisałem o sprzecie bo chciałem sie dowiedzieć troche teorii i myslałem że sprzęt nie istotne jaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować na mostku to dać tylko wtedy uważaj z gainem. Możesz jeszcze zrobić tak że woofer i średniak dasz pod carpowera, a na tweeter kupisz jakiś mały wzmacniacz. Woofer potniesz z carpowera a średnik i tweeter z radia.

 

Raczej carpowera na woofery a cos normalnego co gra na reszte ( sredn iak tweeter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może powiedz co powodowało Tobą żeby zwrotkę z czapy podpinać pod jakiś inny system?

mało zrozumiale napisane pytanie (z czapy?)

zwrotnice dobierał mi sprzedawca CA (nie gości z allegro czy bazaru, tylko ktoś kto zajmuje sie doborem sprzętu i montażem systemów) który mówił ze bedzie OK - kłamał?

Raczej carpowera na woofery a cos normalnego co gra na reszte ( sredn iak tweeter

ok woofer przejdzie na 3/4 kanał odcięty na LO, a średniak z tweeterem zostaną na 1/2 kanale na zwrotnicach

 

uważacie tego carpowera za kompletny szit ? wydawało mi sie ze to srednia półka odpowiednia do takiego zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kłamał?

 

Nie. Mijał się z prawdą :D Zwrotnica pasywna zaprojektowana jest pod konkretny system, z uwzględnieniem charakterystyk głośników z których ten system się składa. Jeśli podłączysz zwrotnicę z jednego systemu do innego zestawu to... mogą wyjśc różne rzeczy - nie koniecznie dobre. W takim przypadku aktywka jest dobrą drogą :) W 9855r to ogarniesz - choć Będziesz musiał ogarnąć sprawę podziału gdyż masz tweeter, średniak,woofer i sub - a alpina ma tylko 3 wyścia ;) Ale da się to zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie jaka zwrotka była by odpowiednia? na całym allegro i we wszystkich sklepach CA jedyne dostępne zwrotki to chińskie peiyngi lub inny szit, trafienie jakiejś uzywki to cud (bardzo mało i mały wybór), nówki ze sklepów internetowych jakichś znanych-dobrych producentów cenami przerastają wartość samych głośników, więc czego szukać w rozsadnych pieniadzach? za te zapłaciłem cos ok 150zł za nówki, moga być używki, ale płacenie ponad 500 zł za same zwrotki uważam za przerost formy nad treścią - nie pisze ze to złe, bo OK, ale do sprzetu dozo lepszego niż posiadam

 

ustawienie 9855 dla mnie to czarna magia, mogę to zrobić na "odsłuch", kiedyś juz próbowałem, ale po 3h ustawiania nic lepszego mi nie wyszło niż to co mam na zwrotnicach, kilka razy byłem w salonach CA i (odpłatnie) chciałem by mi ustawili i nikt tego nie chciał sie podjąć - każdy mówi ze to sprawa idywidualna i nie chce ustawiać pod siebie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie jaka zwrotka była by odpowiednia?

 

Przeczytałeś ze zrozumienie co napisałem wcześniej? Albo zwrotka dedykowana do konkretnego zestawu albo... robiona na miarę albo...byle jaka bo to i tak loteria. Twój system to składak więc żadnej sensownej do niego nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tweeten w słupku (słupek robiony na zamuwienie tweetery skierowane między fotele na wysokości głowy (ponoć robione z sensem) średniaki siedzą w desce w golfie mk3 (skierowane w górę - nie ma innej opcji w tym samochodzie bez jakijś kompletnej rzeźby która nie wchodzi w grę) a woofery standard w drzwich w dystansie, całość wygłuszona matami

Jak masz to zamontowane?

 

Daj jakieś fotki.

 

Cober ma rację porywać się na 3-way bez przygotowania.'

 

Słyszałeś o "krojeniu" zwrotek pod dany samochód o głośnikach nie wspominam ;)

chetnie poczytam o "krojeniu" zrotek, zaraz poszukam u wujka googla, chyba ze ktoś zna odpowiednia lekturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, zakładam że zwrotka do wywalenia, żadna nie zagra dobrze, chciałbym zrobić pod swój system, wcześniej napomniany człowiek od CA mówił ze moze zrobić mi zwrotke na zamówienie (nie pamiętam jaka suma wchodziła w gre) - w tym momencie nie wiem czy mogę mu ufać, czy na forum jest magik który robi takie rzeczy? orientacyjne koszty takiej przyjemności?

 

czy może bardziej będzie opłacalne sprzedac to co mam i zakup dobrego zestawu 3-way z seryjna zwrotką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...