Skocz do zawartości

Bezpiecznik w rozdzielaczu


shentay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie chcę powiedzieć, że chciałem się dowiedzieć o bezpieczniki do odpowiedniej konfiguracji, jakiej nie znalazłem w innych tematach, więc proszę o nieusuwanie tematu.

 

Mam pytanie co do bezpieczników w rozdzielaczu. Opisze najpierw konfigurację jaką mam. Samochód to BMW E36 Sedan.

Kable główne, plus i minus, idą od akumulatora z komory silnika do bagażnika, są to kable spawalnicze 35mm2. Przy akumulatorze jest bezpiecznik ANL 100A w oprawie HW energetic. W bagażniku jest rozdzielacz Ghosta na bezpieczniki Mini ANL, gdzie rozdzielam plus na 2 kable 10mm2. A drugi rozdzielacz jest firmy Aiv, do rozdzielenia masy. Do rozdzielacza mam bezpieczniki 60A.

 

Sprzęt jaki mam to: Kenwood KAC-959 (4x40 wat rms plus 1x120 wat rms wg producenta) zabezpieczenie 2x25A, pięciokanałówka, ale użyte będą kanały przód-tył (przód Powerbass l-50c, tył powerbass l-6c).

 

Sprzęt który na pewno będzie to:

Crunch GTX-2400 (2x110wat rms, a w mostku 1x400 wat rms wg producenta) zabezpieczenie 2x25A, zmostkowany na jeden kanał i podłączony do niego Powerbass S-12 w skrzyni zamkniętej.

 

Czy bezpieczniki w rozdzielaczu są dobre? Czy nie za duże? Z tego co wyczytałem z tabeli EASCA, to jest to maksymalna wartość bezpiecznika na taki kabel, ale czy bezpieczna? Czy nie spali mi samochodu podczas zwarcia? Oraz czy bezpiecznik główny ma dobra wartość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whisper, bezpieczniki dobiera się pod konkretny przewód. Bezpiecznik pod maską chroni przewód idący od niego do rozety, a bezpieczniki w rozecie chronią przewody od niej do wzmacniaczy.

Są przypadki wzmacniaczy, które nie mają wbudowanego bezpiecznika, a w takim wypadku logika podpowiada, że trzeba wybrać tę mniejszą wartość spośród maksymalnej wartości prądu dla przewodu i maksymalnej wartości prądu dla wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomoMadej, a nie dobiera sie bezpiecznika na kablu glownym na zasadzie 'dzialke wiecej niz suma bezpiecznikow we wzmacniaczu'?

 

nie dobiera sie. Radze poczytac podwieszone tematy. Bezpiecznik dobiera sie do grubosci i dlugosci kabla, bezpieczniki we wzmacniaczu zabepieczają wzmacniacz. Bezpiecznik na kablu zabezpiecza kabel.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przewodnik ma swoją REZYSTYWNOŚĆ, która w przypadku miedzi wynosi 1,7 · 10^(−8) [Ohm*m]. Aby obliczyć REZYSTANCJĘ przewodu, musisz znać ten parametr, długość i pole przekroju poprzecznego. Oblicza się ją ze wzoru:

rezystancja = (rezystywność * długość) / przekrój

Każda rezystancja w połączeniu szeregowym (bo tak wpięty jest bezpiecznik) powoduje spadek napięcia. Z powodu, iż w przyrodzie nic nie ginie, ta energia elektryczna zamieniana jest na energię cieplną, która "rozgrzewa" przewód. O ile długość przewodu trudno nam zmniejszyć, to w celu zminimalizowania tego zjawiska (spadku napięcia->rozgrzewania), stosuje się grubsze przewody, które mają mniejszą rezystancję.

Warto również nadmienić, że istnieje coś takiego, jak TEMPERATUROWY WSPÓŁCZYNNIK REZYSTANCJI. Tu już pomijając szczegóły, w przewodnikach wraz ze wzrostem temperatury, rezystancja rośnie. Zjawisko to trudno pominąć, gdyż mając przewód miedziany o jakiejś tam długości, który w temp 20*C ma rezystancję 1 Ohm, to w już w temp 30*C rezystancja wzrośnie do 1,043 Ohma, w temp 50*C wzrośnie do 1,129, a w temp 250*C będzie tu już 2 Ohm. Tej temperatury izolacja może nie wytrzymać. A im większa rezystancja, tym łatwiej łapie temperaturę.

 

Reasumując, każdy przewód swoją rezystancją wymusza na źródle podania jakiegoś natężenia przy danym napięciu. W przypadku dużego poboru prądu przez odbiornik, w obwodzie szeregowym powstaje duże natężenie prądu (w obwodzie szeregowym, natężenie jest stałe), które podgrzewa przewody, a ów bezpiecznik zabezpiecza przed przekroczeniem progu natężenia, dla którego nie musimy martwić się o dany przewód.

W FAQ jest bardzo ładna tabela pokazująca na gotowo, jaki maksymalnie bezpiecznik zastosować na przewodzie o danej długości i przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dobiera sie. Radze poczytac podwieszone tematy. Bezpiecznik dobiera sie do grubosci i dlugosci kabla, bezpieczniki we wzmacniaczu zabepieczają wzmacniacz. Bezpiecznik na kablu zabezpiecza kabel.....

a co jesli idac tym tropem damy bezpiecznik mniejszy niz ten we wzmacniaczu? Bedzie powodowal przy mocy bliskiej maksymalnej wylaczanie zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...