Skocz do zawartości

Wzmacniacze blisko akumulatora ?


L_U_L_I
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , dziś tak rozmyślałem nad tym by wzmacniacze umieścić z przodu pod nogami pasażera , czy to dobry pomysł ? Kabel zasilający miałby maksymalnie 1 m , dodatkowo pociągnąłbym minus z aku. Czy straty które obecnie posiadam dużo by zmalały ? Dodam że przy wysokich obrotach wzmacniacza na aku spada na 13,5v a na wzmacniaczu do 12 v . Kabel jest to 20mm2 który zasila oba wzmaki. Zaoszczędziłbym pieniądze by nie wydawać na grube kable. A z miejscem , nie ma co się martwić wszystko wejdzie :) Tyle że kabel do subwoofera musiałby być 4-ro metrowy , ale to chyba nie przeszkadza ? Proszę o opinie . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam troche inne, lecz poniekąd podobne pytanie od razu do tego tematu :)

 

A mianowicie - Jeśli mam Aku - połączone 5metrowym kablem 20mm2 - drugie aku - wzmak

a pobór prądu to ok 150A to ten 20mm2 przy 5m będzie "za cieńki", będzie dalej stawiał po częsci "opór" pomiędzy aku ? Czy wzmak który jest blizej wzmacniacza juz to będzie stabilizował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam troche inne, lecz poniekąd podobne pytanie od razu do tego tematu :)

 

A mianowicie - Jeśli mam Aku - połączone 5metrowym kablem 20mm2 - drugie aku - wzmak

a pobór prądu to ok 150A to ten 20mm2 przy 5m będzie "za cieńki", będzie dalej stawiał po częsci "opór" pomiędzy aku ? Czy wzmak który jest blizej wzmacniacza juz to będzie stabilizował ?

Masz miernik uniwersalny? Bardzo łatwo można zmierzyć czy masz spadki. Ale kabel Powinieneś mieć grubszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie akurat jeszcze tak nie mam połączone i po prostu mnie ciekawi czy musze zostawiać oba kable 20 mm i 16mm (16 musiałem dołozyć niestety dlatego tak to wyglada) i teraz po prostu ciekawi mnie gdybym miał drugi aku to czy moge tą 16 wyciagnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że kabel do subwoofera musiałby być 4-ro metrowy , ale to chyba nie przeszkadza ?

Nie wiem jakie tam masz moce na przód i suba, ale jeśli sub ze swoim wzmakiem zostanie w bagażniku to co się właściwie zmieni? Sub nadal będzie miał 12 V zasilania, bo za wiele mocy nie zabierzesz do przodu razem z tym wzmakiem pod nogami. Szacuję że może ubędzie 20-25% mocy z bagażnika.

Jeśli natomiast chcesz przenieśc pod nogi również wzmak suba to z kolei będziesz musiał dać kabel głośnikowy do suba o słusznym przekroju, bo w przeciwnym wypadku na nim wygrzejesz moc przeznaczona dla subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. chodziło mi właśnie o przeniesienie obu wzmacniaczy. Jeden ma zabezpieczenie 70amper a drugi 15. Według tabeli mój kabel jest ok , tylko dla czego są takie spadki ? Może to przez masę z karoserii ? Czyli nie ma sensu przenosić tego wszystkiego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest sens przenieść przedni wzmak bo skrócisz kable zasilający do metra i znacznie skrócisz kable głośnikowe na przód - czyli zmniejszysz straty. Nie rozwiąże to jednak Twojego głównego problemu ze spadkiem przed wzmakiem w bagażniku.

Przyczyn spadku może być wiele. Połączenie przy masie od strony wzmaka, połączenie między aku i karoserią...

Weź woltomierz, rozkręć volume i pomierz spadki szukając tego największego: na całym kablu zasilającym (czyli klema + i + wzmaka), na ścieżce masy auta (czyli - wzmaka i - aku), na samym kablu masy (- aku i zacisk karoserii przy aku), połączenie masy przy wzmaku (- wzmaka i jakis punkt karoserii gołej blachy w pobliżu połączenia masy wzmaka). Te odcinki nie powinny mieć spadków wiekszych niż dziesiąte części wolta, a połączenia wręcz nie powinny dać się zmierzyć (pomijalne spadki w granicach błędu pomiarowego). Mi wychodzi z obliczeń, że dla kabla 20mm o długości 5 metrów i prądu 90A spadek nie powinien być większy niż 0,4V. Oczywiście trzeba pamiętać o spadku na drugim odcinku kórym jest masa (karoseria), ale on powinien być jeszcze mniejszy.

 

Jakiej mocy w ogóle są te wzmacniacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...