Skocz do zawartości

Gąbka, karimata, wełna, włóknina


blackdragon8904
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Szukałem tematu z odpowiedzią na nurtujące mnie pytanie od miesiąca :).

 

Załóżmy, że mam już wygłuszone drzwi, wszystko elegancko. I zastanawia mnie używanie jednego z "wytłumiaczy" z tematu :) Czy po wytłumieniu komory drzwi np karimatą, mieliście podobny efekt "osłabnięcia kickbasu" i poprawy średnicy lub na odwrót (zależy np. od auta)?

 

Mianowicie, zastosowanie karimaty lub innego materiału tłumiącego ma wg. Was większy wpływ na kickbas czy średnicę ? Owy materiał może tłumić te "dobre" jak i te "złe" fale któregoś (bądź obu na raz) pasma?

 

Czy Wy macie podobne spostrzeżenia co do tej praktyki ? Że uzyskać możemy tylko jedno z tych dwóch ? Albo lepszy kick albo lepsza średnica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zamieszało sie :D teraz to ja zle przeczytalem a raczej zle zrozumialem i fakt dobrze ze tak szybko ktoś to poprawił :D nie przytomny cos z rana jestem, jedno mysle drugie pisze :D

 

Dobra to jeszcze raz :D CHODZI O WYTŁUMIENIE WNĘTRZA KOMORY W KTÓREJ PRACUJE GŁOSNIK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym materiałem ze względów akustycznych jest wełna i włóknina ze względu na chaotyczne rozpraszanie fal. Problem w tym, że nie wolno ich stosować ze względów technologicznych. Struktura tych materiałów powoduje, że absorbują wodę spływającą wewnątrz drzwi (z uszczelek i okien) oraz powodują skraplanie się pary wodnej. W związku z tym (także) ich kształt będzie się zmieniał po pewnym czasie.

Wadą karimaty jest to, że jest płaska w związku z czym odbija fale przede wszystkim ale znikomo je rozprasza. Z technologicznego punktu widzenia ten materiał ma jednak najmniej wad. W związku z tym użył bym karimaty lecz przed założeniem warto by ją nieregularnie pikować np. żyłką.

Z gąbką jeśli jest płaska postąpił bym podobnie ale karimata technologicznie ma wyższe wymagania niż gąbka (jeśli chodzi np. o absorpcje wody) i dlatego wybrał bym karimate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym materiałem ze względów akustycznych jest wełna i włóknina ze względu na chaotyczne rozpraszanie fal. Problem w tym, że nie wolno ich stosować ze względów technologicznych. Struktura tych materiałów powoduje, że absorbują wodę spływającą wewnątrz drzwi (z uszczelek i okien) oraz powodują skraplanie się pary wodnej. W związku z tym (także) ich kształt będzie się zmieniał po pewnym czasie.

Wadą karimaty jest to, że jest płaska w związku z czym odbija fale przede wszystkim ale znikomo je rozprasza. Z technologicznego punktu widzenia ten materiał ma jednak najmniej wad. W związku z tym użył bym karimaty lecz przed założeniem warto by ją nieregularnie pikować np. żyłką.

Z gąbką jeśli jest płaska postąpił bym podobnie ale karimata technologicznie ma wyższe wymagania niż gąbka (jeśli chodzi np. o absorpcje wody) i dlatego wybrał bym karimate.

 

Co wg Ciebie spowoduje zastosowanie pikowanej karimaty? Poprawę czy osłabienie kickbasu? Poprawę średnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wg Ciebie spowoduje zastosowanie pikowanej karimaty? Poprawę czy osłabienie kickbasu? Poprawę średnicy?

 

Jeśli osłabiło to albo polepszyło to dźwięk w pewnych pasmach względem wzorca to jest źle zrobione.

Podstawową zasadą jest uzyskanie:

1) fali akustycznej generowanej wyłącznie przez membranę przed nią ;

2) bezkierunkowej zmiany ciśnienia generowanej przez membranę za nią .

Jeśli w pewnym paśmie następuje podbicie lub osłabienie oznacza to, że dla danych długości fal nie nastąpiło rozproszenie i fala za membraną zmienia dźwięk generowany przez głośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to odnoszac sie do materiałów a coś takiego jak włóknina sorbcyjna ? Druga sprawa, więc najlepiej by było zastosować 2 materiały o właściwościach tłumiących różne przedziały pasm ? Czyli np Wytłaczanka z jajek i na to wełna ? (pomijam higroskopijność :P)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o materiały które nie chłoną wody i są dobrym izolatorem akustycznym to polecam kauczuk syntetyczny. Np. Armacell produkuje coś takiego jak Armaflex i Armaduct. Jest to gąbka, ale ma zamkniętą strukturę i nie chłonie wody ani wilgoci. Stosuje się m.in. w chłodnictwie aby zapobiec "poceniu się" rur i kanałów z zimnym medium. Jak napisałem jest to w założeniu izolator, a nie rozpraszacz czy pochłaniacz dźwięku.

Można tym też wygłuszać (rozpraszać fale stojące) jeśli naklei się kilka warstw na siebie. Tzn. pierwsza warstwa w całości, a kolejne to już wycinanka klocków i pasków. Bierz jednak pod uwagę, że efekt takiej zabawy jest zawsze przypadkowy - nie wiesz co wygłuszysz, a co podbijesz. Trzeba by zbadać jakie masz rezonanse (fale stojące dla jakich częstotliwości). Na pewno wygłuszysz bardziej wyższe rejestry, gdzie ewentualnie rozmiary drzwi są porównywalne z długością fali dla danych częstotliwości. Dla 100Hz masz długość fali 3,4 metra. Dla 200Hz 1,7 metra. Więc akurat w basie wg mnie niewiele się zmieni, bo tam nie powstają fale stojące. Może tylko tyle, że zmniejszysz objętość drzwi więc Fs obudowy przesunie się w górę. Rezonanse w tych rejestrach mogą pochodzić raczej od elementów karoserii wpadających w wibracje. Na to jak wiadomo lekarstwem jest usztywnienie blach przez maty, a nie próby rozpraszania fal.

Wg mnie zabawa z gąbką ma sens tylko ze względu na odizolowanie siebie od otoczenia i odwrotnie. Jeśli chodzi o rozpraszanie rezonansów to jest loteria co Ci się wzmocni a co stłumi i jak w efekcie finalnym poprzesuwają się rezonanse. W adaptacji pomieszczeń stosuje się pułapki basowe nastawione na konkretne rezonanse pomieszczenia (zmierzone), które w uproszczeniu są kolumnami bass refleks bez głośnika obliczonymi na Fs odpowiadający rezonansowi pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc i tak i tak pozostaje " na ucho " probować :) no szkoda ze nawet nie ma w teorii odpowiedzi to moze bym się pobawił na szybkiego gdybym miał juz ukierunkowany "mniej więcej efekt. A tak to trzeba dłuższej zabawy z tym a pogoda na to juz nie pozwala :) No nic trzeba probować :) Jeśli coś mi kiedyś wyjdzie konkretnego z eksperymentów to napewno odświeżę temat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...