Skocz do zawartości

Kable zasilające


mares
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się poradzić odnośnie grubości kabli zasilających. Już poczytałem trochę na ten temat i zastanawia mnie kilka rzeczy. Pomysł jest taki aby jeden kabel o przekroju 20mm^2 i długości 3,6m powędrował do bagażnika i tam był rozdzielony na 3x10mm^2. Całkowita moc systemu biorąc pod uwagę moc głośników(wzmacniaczy) to ok 550RMS. Teraz pytanie czy instalacja taka ma sens? Sam już nie wiem czy takie przewody nie są za cienkie, przy zachowaniu spadków napięcia na niskim poziomie. Np. Adamu napisał że miał dwa piece 4 kanałowe po 280RMS na kanał na przewodzie 32mm2 i było ok, z drugiej strony jak patrzę na instalacje to większość daje właśnie 32mm2 albo 50mm^2 do sprzetów znacznie słabszych. Jeśli mamy alternator 100A, powiedzmy 30A bierze instalacja z czego zostaje nam 70A na zasilenie naszego car audio, 70A/2(klasa AB)*13,8V=482W jest sens dawać 35mm^2, przy założeniu że nie będziemy zwiększać mocy systemu? Zauważyłem że jest moda na dawanie grubych kabli i mocnego sprzętu nie patrząc na alternator. Kabel 50mm^2 o dł.5m bez większych spadków przesyła 150A, to żeby wykorzystać potencjał takiego przewodu, alternator powinien mieć +- 180A. Proszę o sprostowanie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobieranie instalacji pod wydajnosc alternatora jest bez sensu

muzyka ma charakter zmienny i NIGDY nie przesylamy stalej wartosci pradu

majac przykladowo alternator 50A mozesz chwilowo pobrac duzo wiekszy prad niz te 50A - od tego jest akumulator lub kondensator

i dlatego wazny jest tutaj przekroj kabla, zeby w tych chwilowych impulsach miec jak najmniejszy spadek napiecia

 

dla mnie duzo wazniejsze od przekroju przewodow jest pociagniecie osobnego kabla od minusa oraz zastosowanie solidnych konektorow

 

a grubsze kable klade ze wzgledu na stosunkowo niewielka roznice w cenie. przykladowo LGY 25 a 35mm2 to roznica 2-3zl/m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...