Skocz do zawartości

Żywica poliestrowa


ygrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam zabawę z żywicą. Robię komory dla midwooferów. W sklepie poprosiłem żywicę, mając nadzieję na epoxy. Sprzedali poliestrową, co zauważyłem dopiero w domu. No nic. Podobno też może być.

Najpierw dałem za mało utwardzacza to się klei od 5 dni i chyba nie przestanie :)

Później dałem tyle utwardzacza, że po 10 minutach miałem w słoiku takie Haribo. To co zdążyłem nałożyć też się klei po 2 dniach. Nie tak bardzo jak wersja 1, ale jednak nie jest to zupełnie suche.

Pytanie: kiedy i czy w ogóle to się przestanie kleić? Czy to wina tej poliestrowej zamiast epoxy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za malo utwardzacza, ja mam swoje slupki robione poliestrowa i po godzinie na sloncu bylo cacy

Jak napisałem: w drugim podejściu dałem tyle, że po 10 minutach miałem żelki. Żelki były pieruńsko ciepłe, więc sądzę że to nie było za mało utwardzacza.

Jak rozumiem musi to być suche jak pieprz - tak powinno być. Robiłeś poliestrową czy epoxy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ygrek może twoja żywica była źle przechowywana itp albo za słabo przyłożyłeś się do wymieszania składników, napisz jej nazwę może utwardzacz źle dobrany

Ja używam cały czas poliestrowej i jest cacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest żywica Novol. Utwardzacz dobry, bo taki jest wymagany w opisie na puszcze żywicy. Sprawdzałem też datę przydatności. No nie wczuwałem sie jakoś specjalnie w wymieszanie. Miało to jednolity kolor. Nie mieszałem dużych ilości - może 100ml jednorazowo.

Jak się da za dużo utwardzacza to jakie są objawy po wyschnięciu? Zakładając oczywiście że nie zdąży się zżelować.

Aha... jeszcze jedno. Nakładam to na formę gipsową - może mieć znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem takie coś miesiąc temu

 

z moich doświadczeń to trzeba bardzo dokładnie i dość długo wymieszać , ja dawałem 1 do 40 utwardzacza i było ok , zaczynał się "ścinać" jakoś po 15-20 min po wymieszaniu dlatego robiłem małe ilości na kilka razy

 

jak raz dałem za mało to odstawiłem na dobę i było ok , myślę że jak Ci nie stwardniało po paru dniach to już nic z tego nie będzie ;/

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hum ciezko tak powiedziec nie za duzo nie za mało daj troche wiecej niz powiedzialo wczesniej Twoje oko, jak bedzie sie scinac za szybko to dasz odrobine mniej :) ja jak 1 raz robilem to nie wiedzialem jak sie to miesza, dalem tego utwardzacza wymieszalem, raz zamoczylem pedzel smaruje sobie słupek , a jak chciałem 2 raz włozyć to beton :DD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża tubka utwardzacza Betox (zapewne taki masz) jest przeznaczona bodajże na całą, litrową puszkę żywicy. Musisz to mieszać w odpowiednich proporcjach, wtedy zazwyczaj masz ok. 5 - 10 minut na nałożenie. Mnie zazwyczaj tyle wystarcza i zawsze udaje mi się zrobić taką samą mieszankę. Jak tylko zobaczysz grudki w żywicy, to daj sobie z nią spokój, bo później tylko więcej szlifowania jest.

Najważniejsze to dobrze wymieszać.

Co do klejenia się - przetrzyj papierem ściernym i zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem 1 do 40 to za pierwszym razem wziąłem malutki pojemnik ( w zasadzie taki kapsel ) wlałem 40 razy żywice do pojemnika , zrobiłem sobie kreskę która zaznaczała taką ilość żywicy a później wlałem 1 "kapsel" utwardzacza , później gdy robiłem kolejne porcje już tylko wlewałem żywice pod kreskę i dolewałem 1 miarkę utwardzacza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wybieram zywice do której dołaczany jest utwardzacz w tubce. To ten sam utwardzacz którego używa się do szpachli. Daje sie go dokupić osobno więc nigdy go nie żałuje.

Kwestia zeby i szpachli i zywicy rozrabiac na tyle niewiele zeby jej nie zmarnować.

 

Czesto mam tak że szpachla czy żywica jest aż rózowa... W procesie wysychania pomaga niezmiernie opalarka, da sie przyspieszyc proces do kilku/ kilkunbastu minut :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: kiedy i czy w ogóle to się przestanie kleić? Czy to wina tej poliestrowej zamiast epoxy?

Przestanie się kleić w końcu ale nie wiem czy Tobie starczy cierpliwości na czekanie :) Myślę, że problem pomoże rozwiązać Ci dołożenie na malowaną powierzchnię maty szklanej o małej gramaturze, zdecydowanie przyśpiesza schnięcie. Rodzaj żywicy nie ma w tym przypadku znaczenia, ja używam tej samej co mastach i też uważam że najlepiej się sprawdza. Postaraj się robotę z żywicą wykonywać na ostrym słońcu, ultrafiolet i ciepło najlepiej wspomagają przebieg reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem proporcję wagą kuchenną i jest znacznie lepiej. Jeszcze trochę się to klei. Po prostu jak się weźmie w rękę to jest takie nie do końca suche, ale paluchy się już po odłożeniu nie kleją do siebie. A to co zostało w słoiku jest twarde na maksa, a nie takie żelkowe nawet po kilku dniach. Więc chyba jednak to kwestia proporcji i dobrego wymieszania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kwestia klejenia się żywicy do palców wygląda tak, że żywica klei się gdy pomaluję nią np pończochę w trakcie nadawania kształtu słupkom itp, ale nie klei się już wcale gdy maluję włókno szklane. Oczywiście wszystko przy tych samych proporcjach żywica-utwardzacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wy to robicie, ze nie twardnieje

ja wazsze dawalem na oko i nigdy nie mialem zadnego problemu

 

co wazne a moze nie zauwazone to, zeby szybciej schla potrzeba ciepla

deszcz zimno i wilgos nie pomaga

 

ostatnio uwywalem zywicy technicznej i ta dopiero schnie :)

dodalem bardzo duzo utwardzacza i lezala kolo kominka a i tak schla prawie 3 dni

jak komus sie spieszy i nie chce czekac to nie polecam

jedyny plus to to, ze kosztowala mnie 5zl za 1 litr

 

i tez polecam te zywice z dolaczonym utwardzaczem

i tego utwardzacza zawsze zostyaje

jeszcze nighdy mi nie zabraklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...